HTC One M8 – Hliníkový krasavec (recenze)

0

Tchajwanské HTC ani letos nezapomnělo na nový prémiový smartphone. Ten nese prakticky totožný název jako loňská vlajková loď. HTC One M8 se od původního HTC One liší jen v několika ohledech, jsou to však neopomenutelné změny, ač to na první pohled nemusí tak vypadat.

HTC One M8

Větší displej a virtuální tlačítka

Začnu displejem, který o tři desetiny palce povyrostl. Rozlišení však zůstalo u FullHD a změnou je jen absence senzorových tlačítek. Ty byly nahrazeny dotykovými a HTC se tímto krokem připojilo k ostatním hlavním výrobcům, jež je využívají již dávno.

HTC One M8-2

Samotný displej se může i letos chlubit skvělými pozorovacími úhly a zobrazovacími vlastnostmi. Konkrétně jde o S-LCD panel a mně osobně byl o něco sympatičtější než u Samsungu Galaxy S5 nebo LG G3, jež disponuje ještě vyšším rozlišením.

Kulatější a trochu neergonomický

Pokud jste někdy chvíli používali loňský One, menší změny v základních vzhledových rysech s největší pravděpodobností po chvíli zaznamenáte. Celý smartphone je o něco kulatější a díky většímu displeji i o pár milimetrů prostornější.

HTC One M8-3

To nejvíce zaznamenáte u horního tlačítka pro uzamknutí a odemknutí obrazovky. Drtivá většina všech konkurentů už dávno pochopila, že s postupným zvětšováním úhlopříčky je třeba přeskupit některá tlačítka. Na mysli mám právě power button, které je umístěno neskutečně hloupě a pro jeho stisknutí budete de facto pokaždé muset použít i druhou ruku. Částečně se tomu můžeme vyhnout díky gestům, jejíž nabídky je opravdu bohatá.

Gesta jsou všude!

Nechybí dvojité poklepání pro probuzení displeje a tímhle HTC asi nikoho nenadchne. Dále při přejetí prstem zdola nahoru se mobil odemkne a při přejetí zprava doleva budete po odemčení nasměrování přímo na domovskou obrazovku.

HTC One M8-4

Poslední v češtině dostupné gesto je zleva doprava, které vás přesune do streamu BlinkFeed. Tuto nabídku si můžete ještě rozšířit, když si dokoupíte speciální kryt DotView, jež je asi nejlepším krytem, který jsem kdy viděl.

DotView case

Kryt DotView byl představen spolu se smartphonem a je svým způsobem netradiční. Kombinuje zobrazovací vlastnosti spolu s ochrannou funkcí a zajímavým designovým prvkem. Krom toho je ještě možné přímo skrze kryt uskutečňovat hovor nebo získat základní informace o počasí a protokolu hovorů. Nechybí ani funkce automatické zamknutí nebo odemknutí smartphonu při zavření nebo otevření krytu.

HTC One M8-5

Infraport, microSD karty a nanoSIM

S infraportem pro ovládání televize jsme se setkali už u loňského HTC One a za rok se tato funkcionalita neposunula žádným směrem. Ne, že by to bylo nutně špatně, infraport funguje jak má a splňuje asi vše, co se po něm žádá.

Screenshot_2014-11-14-20-09-31

Novinkou je pro změnu podpora microSD karet až do kapacity 128 GB a můžete si díky nim rozšířit vnitřní úložiště, jež se zmenšilo na polovinu. Právě díky paměťovým kartám ale nemusí jít o žádný velký problém. Druhou změnou je nanoSIM. Ještě loni jste si vystačili s microSIM kartou, doba však pokročila a s ní i miniaturizace. Ta se sice nedotkla hardwarových proporcí, SIM karta ovšem pokroku neunikla.

Zase ultrapixely

Čočka s ultrapixely i přes všechny stížnosti a nářky majitelů loňského One nechybí ani u letošního modelu. Krom 4 MPx čočky ještě na zadní straně najdeme 2 MPx senzor pro zachycení hloubky ostrosti daného snímku. To se hodí pro lepší úpravy a přeostřování. Nechybí ani duální LED blesk, zapomnělo se však na optickou stabilizací, jež se v současnosti chlubí téměř každý smartphone vyšší třídy a je určitě škoda, že ji zde nenajdeme.

http://youtu.be/TPF_LVYswsE

Výdrž jen průměrná

Velkým problémem byla u předešlých smartphonů HTC výdrž na jedno nabití. Ta se sice s postupem času začala zlepšovat, ani u letošní generace nejvybavenějšího modelu tchajwanské společnosti však není nijak oslňující. V průměru se setkáte s jedním dnem při zapnutých mobilních datech, s ničím dalším nepočítejte. Ano, některým uživatelům to může bohatě dostačovat, ale ve srovnání se Sony nebo Samsungem je to zkrátka málo.

Screenshot_2014-11-13-21-50-44

Trochu rozporuplný nástupce

HTC One M8 je bezesporu nejlepším smartphone s logem HTC, jež můžete v současnosti najít na tuzemském trhu. Oproti loňskému modelu se však příliš nezměnil a když, není vždy zcela jisté, jestli šlo o krok vpřed nebo vzad. Já osobně bych možná raději sáhl po loňském One, který sice nedisponuje podporou microSD karet nebo zajímavým pouzdrem, ale za menší cenu na mě stále dělá o něco lepší dojem.

Pokud však toužíte po nejvybavenějším smartphonu současnosti ve skvěle zpracovaném těle a zajímavým příslušenstvím, sáhněte raději po letošní generaci. Musíte se však smířit s o něco vyšší cenovkou, která se pohybuje okolo 15 tisíc korun.

https://www.youtube.com/watch?v=OdVnig7u9Mg

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here