Český zoubek: Bezkontaktní platby – Lokátor aneb kde zaplatím bezkontaktně?

3

Bankovní svět zažívá evoluci v podobě bezkontaktních – NFC (Near field communication) plateb. Pro neznalé se jedná o technologii, kde pomocí speciální bezkontaktní platební karty pouze při platbě za nákup přiložíte kartu k platebnímu terminálu místo klasického zasouvání a můžete jít. Tedy za předpokladu, že váš nákup je do hodnoty 500 Kč, jinak platbu musíte potvrdit zadáním PIN kódu (pokud nemáte nastaveno jinak). Kromě plateb debetními kartami je možné takto platit i chytrým telefonem podporujícím NFC. Tato technologie se po sérii testování nyní zavádí do běžného užívání a je možné již takto platit v některých obchodech. Které obchody ale bezkontaktní platby „umí“? S orientací vám pomůže aplikace od operátora O2 s názvem Bezkontaktní platby – Lokátor.

Bezkontaktní platby – Lokátor

Jedná se o aplikaci, která vám umožní rychle a snadno zobrazit seznam (nejen) nejbližších obchodů, kde můžete zaplatit pomocí vašeho NFC Androidu či pomocí bezkontaktní platební karty. Pro správný chod aplikace je zapotřebí být připojen k internetu.

 Bezkontaktní platby - Lokátor Bezkontaktní platby - Lokátor

Při spuštění aplikace se vám zobrazí mapa, na které jsou pomocí značek třech vlnek, což je oficiální označení NFC plateb, označeny provozovny, kde je možné bezkontaktně zaplatit. Mapa čerpá podklady z Google maps a je možné přepínat mezi normální a satelitní verzí. V horní části okna najdeme lištu se třemi záložkami: seznam, mapa a nastavení.

Záložka seznam vypíše přehledný seznam se jmény obchodů, adresami i vzdálenostmi od naší aktuální či zadané pozice. Při kliknutí na daný obchod se zobrazení přepne do mapy, která se posune právě na vybraný obchod.

 Bezkontaktní platby - Lokátor Bezkontaktní platby - Lokátor

V nastavení aplikace najdete možnost přepínání zobrazení mapových podkladů a možnost nastavení, které konkrétní obchody či řetězce chcete nechat zobrazovat na mapě. Pokud není nic označeno, zobrazují se všechny obchody.

Aplikace je přehledně, jednoduše a intuitivně udělaná. Co v ní však chybí je možnost zadávání vlastních obchodů a provozoven do databáze. Uživatel je tak odkázán na databázi, u které O2 nikde neuvádí, odkud aplikace podklady čerpá. Bohužel někteří uživatelé poukazují na to, že i když aplikace tvrdí, že je možné někde bezkontaktně zaplatit, ve skutečnosti daný obchod tento typ platby neumožňuje. Využití lokátoru se pak stává spíše orientační záležitostí, ale třeba se tohoto projektu chytne jiný nadšenec a dovede jej k dokonalosti. Že by na tom dále pracovalo O2 moc nepředpokládám. Plusem této aplikace je, že je zdarma a bez zobrazovaných reklam.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Ještě krátký popis dle Google Play:

Seznam obchodů, kde zaplatíte mobilem.
Pokud platíte bezkontaktně, jistě oceníte tuto jednoduchou aplikaci, kde najdete vždy aktuální seznam obchodů, které jsou připraveny akceptovat bezkontaktní platební kartu v mobilním telefonu.
K dispozici je grafické zobrazení na mapě a seznam obchodů, které jsou řazeny dle vzdálenosti od aktuální nebo vámi zvolené pozice.
V Nastavení si můžete ze seznamu vybrat oblíbeného obchodníka a díky zobrazení na mapě k němu vždy najdete cestu.

Znáte nějakou českou aplikaci či hru, která by si zasloužila recenzi? Napište nám do diskuze.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here