Allwinner zveřejnil podrobnosti o svém osmijádrovém procesoru UltraOcta A80

0

Allwinner UltraOcta A80

O procesoru Allwinner UltraOcta A80 jsme poprvé psali minulý rok v říjnu, v té době jsme však měli o tomto osmijádru k dispozici jen minimum podrobností. To se částečně změnilo před pár dny na veletrhu MWC 2014 v Barceloně, kde čínský výrobce oznámil několik dosud neznámých informací o svém novém procesoru a zároveň naznačil jeho brzké nasazení do prvních zařízení.

Allwinner UltraOcta A80 je vybaven čtyřmi úspornými jádry Cortex A7 a čtyřmi výkonnějšími jádry Cortex A15. Díky technologii big.LITTLE od ARM může procesor mezi těmito jádry přepínat podle aktuálního zatížení. Součástí čipu je také grafický akcelerátor PowerVR G6230 disponující 64 jádry, který podporuje OpenGL 3.0, ES Next a DirectX 10.

Procesor by neměl mít problémy ani s nahráváním a přehráváním videa ve 4K (Ultra HD) rozlišení. Nové osmijádro by mělo najít uplatnění především v tabletech, noteboocích, all-in-one PC a chytrých televizích. Kromě Androidu by měl čip podporovat také operační systém Windows. Podle výrobce se Allwinner UltraOcta A80 objeví v prvních zařízeních během následujících několika měsíců.

zdroj: Allwinner, GSM Arena