Komentář: Apple vyhrál nad Samsungem, zneužívá patenty! Počkat… Nebo ne?

15

„[Rozsudek] je hlasitá a jasná zpráva, že kradení není správné“ okomentoval drtivé vítězství Applu nad Samsungem v snad nejsledovanějším patentovém sporu poslední doby Tim Cook, jeho výkonný ředitel. Porota musela projít sedm set otázek, které se ptaly na zdánlivě jednoduchou věc – kopíroval v tomto případě Samsung koncepty Applu? A obvinění to byla opravdu rozsáhlá – vnější vzhled, ikony, vzhled prostředí a podobně. Nejvyhrocenějším momentem byla přestřelka mezi právníky obou firem v závěrečných řečech – těmi se v soudním řízení snažili strhnout porotu na svoji stranu a přimět její členy, aby hlasovali ve prospěch jejich klienta.

Jak to tak bývá, na sociálních sítích se okamžitě objevila řada komentářů k výslednému verdiktu – proapplovské, prosamsungové, více slušné, méně slušné a vyloženě sprosté. Výsledná kalkulace ušlých tržeb Applu je prý úchylná. A ačkoliv se náš web zabývá především Androidem, nebudu tu Samsung chválit a plivat na Apple. Není totiž za co.

Je pravda, že patentové právo je zamotané a patrně nevyhovuje současné době, což se projevuje v řadě směšných procesů a v komické situaci, ve které vznikají infografiky znázorňující kdo koho soudí. Tenhle případ je trochu jiný. Nejde o nějakou minoritní záležitost, ale o zásadní věc – konal Samsung vědomě tak, že okopíroval design a vzhled iPhonu, aby právě díky tomu přetáhl uživatele na svoji stranu? Někdo řekne, že je to malichernost – vždyť je Apple přece dost bohatá firma, nějaký Samsung ji nemusí moc zajímat. Jenže tak to není. Samsung je největším výrobcem mobilních telefonů s Androidem na světě a je přímou konkurencí mobilní divize Applu, to je jedna věc – je pro ně skutečným nebezpečím a hrozbou a každé oslabení oponenta je vítané (byť Samsung Applu vyrábí součástky do telefonů a tabletů). Druhá věc je ale ještě důležitější.

Představte si, že si vyrobíte unikátní zařízení, lhostejno jakého druhu. Do jeho vývoje vynaložíte spoustu práce, najmete nejlepší designéry a konstruktéry, nejlepší marketéry a manažery, snažíte se projekt dotáhnout do konce a vydělat na něm (zasloužené!) peníze. Věříte, že jste vytvořili opravdu unikátní produkt a v zájmu zachování jeho unikátnosti si jej na patentovém úřadě příslušně ochráníte. A pak si přijede banda chlapců, kteří si řeknou, že jste udělali sakra pěknou věc, která jim jejich byznys určitě zavaří. A protože nejsou s to vymyslet něco vlastního, začnou vám váš opečovávaný výrobek kopírovat. A to celkem bezostyšně. Nebudete rádi, být šéfem takového projektu, zuřil bych.

Takhle nějak se musel cítit Apple, když sledoval evidentní snahy Samsungu o kopírování vzhledu Applu. Podobnost je zjevná, inspirace také. Jak ve vnitřku, tak na vnějšku. A právníci Applu mají pravdu, když říkají, že celkový vzhled se počítá – a je jedno, že tam kde Apple použil hliník má Samsung tvrzený plast. Některé jednotlivosti onoho soudu jsou sice i trochu úsměvné (zvláště ony ikony), ale i podle interních dokumentů Samsungu ke kopírování docházelo cíleně a vědomě, s cílem ukrást k sobě uživatele, kteří chtějí mít něco ,,jako iPhone“.

Můžete argumentovat, že patentovat si filozofii ovládání a placku s dotykovou obrazovkou je pitomost a že by to bylo z hlediska technického vývoje kontraproduktivní. S tím lze souhlasit, ale o tom dnešní soud nebyl. Xperie, Lumie a HTC ukazují, že to jde. Jde udělat dotykový telefon, který není až okatě podobný přístrojům Applu. A i Samsung se zřejmě poučil, protože Galaxy S III (ať už je váš názor na jeho design jakýkoliv) není dalším generickým přístrojem, černou krabičkou s tlačítkem dole. I TouchWiz, prostředí Samsungu už vypadá jinak.

A ať už chceme, nebo ne, nese si sebou každý telefon s Androidem dědictví Applu. Díky němu máme takové telefony jako teď. To, že byl iPhone revolucí je neoddiskutovatelný fakt. A firma, která má onu revoluci na svědomí má právo si ji chránit.

Poznámka:
Kopírování probíhalo v době, kdy Samsung ještě neměl takovou zdánlivě neotřesitelnou pozici, jakou má teď
a po zvýšení jeho prodejů od příměho kopírování modelů Applu upustil, Samsung Galaxy S III už je jiný přístroj. A jeho se právě spor ani netýkal.

15 KOMENTÁŘE

 1. Pleteš se, Apple napadá i Samsung Galaxy S3, důkazem je i soudní spor ohledně zákazu prodeje v USA (
  http://tech.ihned.cz/c1-56071220-apple-chce-zakazat-prodej-galaxy-siii-v-usa-v-praze-je-dnes-k-tarifu-i-za-pulku). Nevím zda se toho týkal i tento spor, nicméně je to jasný důkaz jak Apple naprosto bezdůvodně kope i do věcí, které se mu snažily vyhovět. I kdyby měl 1000x Apple pravdu, fandit mu nebudu, jeho nefér jednání a obchodní házení špíny se mě dotýká. Dle mého názoru se Apple snaží už jen zviditelnit, když dřív měl exkluzivitu a styl a teď má jen design a hezký display. Jinak doporučuju Futuramu díl Krutá aplikace, tam je naprosto přesně zobrazený můj názor na Apple a jeho zákazníky.

  • Částečně máte pravdu. Ano Apple vede spory i o SGS III a pár dalších na hlavu padlých věcí, nicméně těch se tento spor netýkal.

   Včerejší rozsudek a odškodnění se týkalo jen SGS S a S II (a jejich amerických variant), prvního Galaxy Tabu 10.1, Galaxy Ace a několika dalších ne tak výrazných telefonů.

   Tj. konrkétně v onom sporu nešlo ani o SGS 3 ani o nové tablety.

 2. Už na pohled je jasné, že samsung kopíruje iphone a to pozná i kde jaký blbec. Prostě je to pravda , že až do modelu S3 samsung jen kopíroval.

  • Nepříjde mi špatné, vzít néco co funguje a udĚlat to lépe… Má snad VW právo žalovat Peugeot za HDI, Alfu za JTD? Pač oni mají svůj TDI? Má právo Ford žalovat ostatní automobilky? že jejich auta mají DVEŘE? Volant? Čtyři kola?! Co televize? že si dovolují dělat Jingle? Znělky před reklamou? Nova u nás jako první přišla s tím řádkem Sledujete: Za chvíli: a jméno pořadu. To si převzali ze zahraničí. DNES?! Má to jak Prima, tak ČT! Proč nežaluje LG Samsung, nebo Acer, třeba i BenQ apod., za to, že mají čtyřhrané monitory? Televize! Dle mě jsou žalony Applu SMĚŠNÉ! Stejně tak jako iPhone má X věcí od Androidu. Třeba už jen ta lištička stahovatelná v iOS5 kterou ani neumí dementni z Applu využít:-D

   • Přesně tak Jimmy, napsal si to výstižně a vyzdvihl tím trefně -banalitu-, která se stává synonymem pro Apple, protože co nedává selský rozum v základu myšlenky, to je v jakékoliv konstruktivní další myšlence už vždy jen fraška…
    Aplu teče do bot, nemají Jobse a tak se snaží zbohatnout na schopnosti jiných. Samsung nám přinesl dobrou konkurenci a hlavně dostupnou pro všechny ty, co nejsou blbí aby vyhazovali desetitisíce za kraviny, jako je iPhone, protože s tim si člověk kupuje průměrný telefon s jablkem ve znaku. Já osobně si tisíckrát raději koupím za rozumnou cenu, rozumnou komponentu v podobě třeba SGS3, Nexusu nebo Note od Samsungu než cokoliv od Apple.

 3. Pokud mi kdokoliv nabídne za přijatelný peníz mnou požedované zboží, ani v nejmenším mi nebude vadit, jestli něco okopíroval od kohokoliv, kdo podobnou věc nabízí o 1/3-1/2 dráž.Nehledě k tomu, že i když ,(pokud tedy,protože vše rozhodli právníci, kteří se o pravdu nikdy nezajímali), něco okopírovali, vylepšili to takovým způsobem, že applu nezbývá než závidět a soudit se. Od smrti p.Jobse jde apple do kytek, tak kolem sebe jen kope.

 4. Apple konečně požaduje zákaz Samsung Galaxy SIII: http://rossini77.blogspot.cz/2012/09/apple-pozaduje-zakaz-prodeje-samsung.html

 5. stačí se podívat na nové ptákoviny od Samsungu – ten nový fotopřístroj – věřím, že Nikon i Nokia půjdou ve šlépějích Applu, není možné, aby Samsung neustále vykrádal něčí náměty…..

 6. Samsung kopčil a ted zacvaká.Na stole mě leží S II a vedle iphone 4s
  a bohužel musím říct ,že na to jak se S II cenově blíží jablku tak k němu má sakra daleko co se fungování týče.Většina zdejších uživatelů Androidu nikdy iOS nepoužívala,ale každej ví že stojí za prd.
  Osobně bych do jablka neinvestoval pro mě je to jen pracovní nástroj,ale z většiny příspěvků cejtím spíš zášt,protože je pro většinu iphone cenově nedostupný.Nebýt applu tak ještě všichni tukáme stylusama
  do nějakých MDAček.Rozhodně nesouhlasim ,že samsung něco udělal lépe.Rychlost ,odezva,
  fugování aplikací a utilitek u androida trpý,protože pro něj může scriptovat každej šmoula.
  iOS a WP7,jsou sice více uzavřené OS,ale o to lépe fungují.

 7. S čisté zvědavosti by mě zajímalo co samsung udělal lépe?konstrukci telefonu?HW výbavu?
  Samsung se vyšvihnul jen díky cenově dostupným smartphonům a vyvedenou Galaxi S řadou která frčí na populární platformě Android.
  Nic lépe neudělal a rozhodně nevymyslel.Jediné na čem sám pracoval byla Bada která je propadákem.Na dobrý smartphone nestačí dvoujádro a grafika,ale stěžejní je dobře odladěný
  Software a ten samsung nemá.Jejich nadstavba pro android je šílená a první co uživatelé samsungu dělají je minimálně výměna luncheru nebo rovnou root a šup tam čistej android jako má třeba Nexus,který si objednal google.Napsat že něco udělal samsung lépe, muže jen člověk který nikdy iOS v iphonu nepoužíval.Ano apple je drahej a peníze bych za něj nedal pokud bych neměl řádově výšší příjem ale proto to rozhodně není horší zařízení.Android používám už od G1 kdy ho nabízel jen operátor a urazil pěkný kus cesty,ale zamořený google play aplikacemi který stojí mín nebo víc za prd,mě přesvědčuje o tom,že tak otevřený operační systém asi taky nebude to pravé ořechové.3 roky jsem pracoval jako vedoucí obchodu s mobilními telefony a pocelou dobu se dalo krásně sledovat,jak Samsung kouká všem ostatním výrobcům přes rameno a hledá co by kde šlohnul.A prosím fakt z nich nedělejte geniální firmu,protože paradoxně jsou sschopní okopírovat i chyby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here