ZTE představilo koncept vlastního modulárního telefonu

2

ZTE představilo na CES 2014 koncept vlastního modulárního telefonu. Jako první výrobce tak přišel s hmatatelným důkazem, že se možná dočkáme nové éry v oblasti mobilních technologií.

zte-eco-mobius

Model s označením Eco-Mobius není prvním svého druhu. Již před několika měsíci jsme se setkali s projektem Ara, na kterém spolupracují Phoneblocks a Motorola nebo projektu Magic Cube od společnosti Xiaomi, což byly první dva koncepty modulárních telefonů, se kterými jsme se bohužel ještě nemohli setkat v jejich reálné podobě, pouze na papíru.

Zařízení na CES nebylo přístupné novinářům blíže, neboť bylo zamčeno a přístupné bylo pouze na pohled přes sklo. Fotografie, které server The Verge zveřejnil tedy nejsou v nejlepší kvalitě, přesto umožňují udělat si dobrou představu o tom, jak by zařízení mohlo vypadat v budoucnu jako hotový výrobek.

zte-eco-mobius-ces5_1020_verge_super_wide

Z konceptu je patrné, že umožní výměnu fotoaparátu, procesoru, grafického procesoru a pamětí RAM i ROM. Na vystaveném přístroji byly na jednotlivých dílech uvedeny veličiny, které by mohly být u hotového přístroje dostupné. Soudě podle toho, že společnosti rády ukazují to nejlepší co mají, pravděpodobně se bude jednat o dočasně nejvyšší dostupné hodnoty, což se však může do případného uvedení na trh změnit. Procesor je čtyřjádrový o taktu 2.7 GHz, grafický procesor o taktu 1.2 GHz, paměť RAM 2GB a ROM 64 GB. Posledním zveřejněným číselným údajem je 13 MP fotoaparát.

Zajímavostí je možnost kumulace kapacity napájecího zdroje přístroje užitím více baterií. Vystavené zařízení mělo v těle umístěno dvě baterie o kapacitě 2000mAh. Není jasné, jak přesně bude užívaní baterií fungovat, pokud by však bylo možné využívat nejprve jednu baterii do vybití a následně až druhou (což by bylo technicky obtížnější), zcela jistě by se jednalo o znatelný pokrok.

zte-eco-mobius-ces4_1020_verge_super_wide

První část názvu konceptu – Eco – jasně odkazuje na směr, kterým se má přístroj ubírat. V dnešní konzumní době uživatelé často mění přístroje po dvou letech, podle některých studií je tomu například ve Velké Británii mezi teenagery v rozmezí 12 – 18 měsíci u 80% uživatelů. Možnost měnit jen rozbité či technicky zastaralé díly namísto celého zařízení by mohla pozitivně ovlivnit plýtvání zdroji, ke kterému v dnešní době při výrobě dochází.

Zdroj: Theverge

2 KOMENTÁŘE

  1. no to budou časy, neokradou vás o mobil ale ukradnou vám procesor 😀 a k narozeninám si pořídím větší interní paměť a na kalby budu nacvakávat na základnu levnější HW? :O 😀

    • Spíše akorát nacvaknu starší modul s displejem, protože to je jediná věc, co se na telefonu pořádně dá rozjebat. Nebo to nebudu vůbec řešit a v případě rozjebání displeje prostě koupím za pár grošáků nový modul

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here