Samsung Galaxy S5 oficiálně představen na MWC 2014

0

Oficiální představení Galaxy S5 čekalo mnoho fanoušků Samsungu a nyní konečně přichází. Podle slov samotného Samsungu se jedná o zařízení stvořené pro život. Pojďme se podívat, jestli vlastnosti odpovídají očekávání toho, v co mnozí před představením doufali.

S5-copper-GOLD

Samsung Galaxy S5 přináší oproti některým dřívějším očekáváním plastový kryt, nedočkáme se tedy kovového těla. Na výběr budeme mít hned ze začátku čtyři barevné varianty – modrou, zlatou, černou a bílou. Pro mnohé to může být zklamání, na druhou stranu oproti prémiovým materiálům jako je například sklo, by měla být S5 odolnější vůči pádům a škrábancům. Navíc dovolí užití krytů, například S View, které známe ze staršího modelu. Samsung potvrdil spolupráci s designery a významnými značkami, které kryty budou tvořit. S podobným zpracováním zadní strany telefonu jsme se mohli u Nexus 7 (2012), alespoň co se vzhledu týká, materiál by měl být jinak stejný jako u Galaxy Note 3.

Samsung-Galaxy-S5

Potěšující pro některé mohou být rozměry přístroje. Ty mají dosahovat hodnot 142*72,5*8,1 mm, přičemž váha se zastavila na příjemných 145 gramech. Je to sice více než u předchozí verze Galaxy S4, na druhou stranu funkce, které přibyly tento drobný váhový rozdíl jistě vykompenzují.

První z hardarových vlastností, kterou zmíníme, je Super AMOLED displej zařízení. Ten bude mít úhlopříčku 5,1″ s rozlišením Full HD (1920*1080). Co přináší navíc oproti původním verzi, je možnost přisvětlením lokálně. Podle okolního světla se adaptuje přisvětlení na hodnotu od 2 cd/m2 do 500 cd/m2. Dosáhneme tedy osvětlení adekvátního okolnímu světlu, díky možnosti přizpůsobení, ale také dosáhneme při zobrazení blíže hodnoty absolutní černé, na druhé straně budeme mít absolutně jasný obraz i při ostrém slunečním svitu.

Samsung-Galaxy-S5 (1)

Oproti původním verzím přináší nová verze také vyšší výdrž na baterii. Se svou kapacitou 2800 mAh má zajistit deset hodin procházení webu při použití sítí LTE a dvanáct hodin přehrávání videa. Telefon má také mít funkci označenou jako Ultra Power Saving Mode, která má baterii udržet nabitou po ještě delší dobu. Jedná se o jednu z nejzajímavějších  funkcích představenou na MWC 2014. Displej se v tomto módu přepne do černé a bílé, přičemž budou dostupné jen základní funkce telefonu – SMS a volání. Díky tomu by údajně i při 10% baterie mělo zařízení v Ultra Power Saving Modu vydržet ještě dalších 24 hodin v provozu.

Fotoaparát s rozlišením 16 MP bude podporovat HDR (High Dynamic Range) a kvalitní fotografie má vedle této funkce zajistit také rychlý autofocus, který má zaostřit během 0,3 sekund. U fotoaparátu je důležité nezapomenout zmínit funkci Selective focus. Díky ní může přiostřit tu část fotografie, kterou vyberete. Jedná se o funkci, se kterou přišlo jako první fotografické zařízení Lycro a následovaly smartphony Nokia Lumia s funkcí Refocus. Dnes již téměř samozřejmostí u nejvybavenějších modelů Samsungu – video v rozlišení 4K. Telefon také umí v reálném čase zobrazit, jak bude HDR fotografie vypadat ještě před tím, než ji skutečně pořídíte. Přední kamera bude disponovat rozlišením 2,1 MP.

DSC_1293

Další zmiňovanou abilitou, o které se hovořilo, že by ji měl Samsung do nové vlajkové lodi dosadit, je čtečka otisků prstů. Ta je skutečně umístěna do domovského tlačítka. Má sloužit pro dvě základní funkce. První z nich je zabezpečení pro přístup do zařízení či jeho konkrétních částí a druhá pro placení. U placení se má jednat o bezpečný a snadný způsob placení přes PayPal, mezi nímž a Samsungem vznikla specifická spolupráce. Zabezpečení obecně by mělo zajistit přístup do Knoxu. Požadavek otisku prstu také bude možné nastavit jako zámek obrazovky namísto kódu PIN.

Konektivita bude zajištěna vedle klasických funkcí také podporou LTE čtvrté kategorie. Díky funkci Wi-Fi MIMO se bude moci zařízení připojit ke dvěma Wi-Fi sítím zároveň. Ještě zajímavější je spojení LTE a Wi-Fi připojení, které je nazýváno Download BoosterDíky oběma výše uvedeným funkcím má zařízení dokázat stáhnout 1GB již za 30 sekund. Můžeme očekávat i NFC, vysílač IR a port micro USB 3.0.

Nyní něco málo k hardwarové výbavě. Procesor uvnitř má být osmijádrový Saumsung Exynos 5420 nebo nově představený Qualcomm Snapdragon 801, oba taktované na 2,5 GHz. Paměť RAM má dosahovat hodnoty 2 GB, ne tedy 3 GB, jak bylo původně očekáváno. Vnitřní paměť bude 16 GB nebo 32 GB podle zvolené verze, rozšířit půjde pomocí karet microSD.

Galaxy-S5-10

To, co provázely spekulace i zveřejněný teaser, tedy voděodolnost nebo zvýšená odolnost obecně, Samsung skutečně v Galaxy S5 přinesl. Díky certifikaci IP 67 se s novým Samsungem nemusíte bát vniknutí vody nebo prachu. Telefon by totiž měl vydržet až půl hodiny v hloubce jednoho metru pod vodou.

Vedle čočky fotoaparátu se skrývá další senzor, v mobilním telefonu první svého druhu. Měřič tepové frekvence. Stejně jako představené chytré hodinky Gear nebo náramek Gear Fit, bude zařízení sloužit ke kontrole tělesných funkcí. Samsung sám řekl, že chtěl vytvořit telefon pro každodenní život. K tomu patří nejen výše zmíněné funkce jako jsou ty fotografické nebo, řekneme-li to ne příliš básnicky, odolností funkce, ale také ty, které se skutečně života týkají. Mnoho lidí v dnešní době dbá o své zdraví a senzor srdečního tepu je jednou z věcí, kterou nejen sportovně založení uživatelé jistě ocení. Nakolik je zařízení při měření přesně, aby mohlo poskytnou informace například pro měření tepu u seniorů, je otázka.

Galaxy-S5-15

Uvnitř přístroje najdeme Android ve verzi 4.4.2 s nadstavbou TouchWiz, která byla značné míry pozměněna. Spolu s touto změnou se objevily ještě další dva druhy úpravy prostředí. Prvním z nich je již známý Knox, konkrétně jeho nepředstavená druhá generace a druhým je Kids Mode. Knox 2 má údajně přinést lepší zabezpečení, ale také větší problém pro fanoušky customizace. Podle některých zdrojů má být do značné míry omezena možnost instalovat vlastní ROM, aniž by uživatel přišel o záruku. Dříve šla nahrát ROM původní a stopy zahladit, to však nyní nepůjde.

Druhá funkce, Kids Mode, přinese zabezpečení pro rodiče, které svým dítkům půjčí telefon. Speciální režim, ze kterého je možné se dostat jen pomocí hesla, dovolí dítěti dostat se jen k předem povoleným aplikacím. Nebude se tedy moci stát, že byste zaplatili za hry, které dítěti nejprve nedovolíte stáhnout. Stejným způsobem budeme zabezpečen i placený obsah aplikací.

samsung-galaxy-s5-copper-gold

Pro mnohé jedna z nejdůležitějších informací – cena. Ta by se měla zastavit na hodnotě 600 Euro (v přepočtu přibližně 16 400,- Kč). Cena se má ovšem lišit podle regionu, není zřejmé, do jaké míry. Dostupná by nová S5 měla být celosvětově 11. dubna, stejně jako hodinky Gear.

Ještě před samotným představením se začaly specifikace zařízení objevovat po webech z celého světa. Server Technobuffalo dokonce zveřejnil video, kde ukazuje některé funkce telefonu. To si také můžete prohlédnout níže.

Zdroj: EngadgetPhonearenaŽivý přenos ze Samsung Unpacked 2014

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here