Orange oficiálně představil Santa Clara – první telefon s procesorem od Intelu pro Evropu

5

Britský operátor Orange dnes na MWC poměrně v tichosti představil již dříve předpovídaný androidí telefon s procesorem postaveným na x86 architektuře od Intelu.

Orange Santa Clara nabídne 4“ displej s rozlišením 600 x 1024 pixelů, 8MPx zadní kameru se schopností nahrávání FullHD (1080p) videa a LED přisvětlením, NFC čip a MHL konektor (HDMI skrze USB).

Tím opravdu zajímavým však bude použitý procesor, kterým se stane Intel Z2460 taktovaný na 1.6 GHz. Ačkoliv půjde o čip fyzicky jednojádrový, tak díky technologii hyperthreading zvládne ‚emulovat‘ jádra dvě a tvářit se jako klasický dvoujádrový čip.

Díky použitelnému procesoru by mělo zařízení vydržet na jedno nabytí poměrně dlouhou dobu. Výrobce konkrétně slibuje až 14 dní v stand-by režimu nebo 8 hodin 3G hovorů. Zda to však nejsou pouze reklamní kecy, se dozvíme až po pořádném otestování. Poměrně zajímavé bude také sledovat výkonnostní souboj architektur ARM a x86.

Telefon se začne prodávat s Androidem 2.3 Gingerbread, již nyní však byla přislíbena brzká aktualizace na Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Zda se někdy dostane i k nám, případně dokonce za kolik známo není.

 

zdroj: talkandroid, engadget

 • Luba

  „na jedno nabytí poměrné“ 🙂

 • radek radek

  A jak to bude s aplikacemi? Poběží aplikace psané pro ARM na x86? 
  Tam to vidím jako hlavní kámen úrazu.

  • Většina aplikací by problém mít neměla (přeci jen většina je psána v Javě pro Dalvika).
   Nicméně u některých možná problém nastane.