Jak se hraje Minecraft PE 0.2.0?

1

Minecraft je prostě fenomén, indie hra s vysoce stylizovanou grafikou si rychle získala srdce mnoha hráčů. Vývojářská firma Mojang kromě desktopových klientů myslela ale i na nás, uživatele chytrých mobilních telefonů, a v říjnu nám udělala radost s Pocket verzí. A právě ta dostala nedávno velkou aktualizaci, která do hry přidává postrádaný survival mode. Jak se hra hraje a vypadá v současné verzi 0.2.0?

Veškeré informace v mém článku uvedené se budou týkat plné, neořezané verze Minecraft: Pocket Edition, v době psaní ve zcela aktuální verzi. Jsem příležitostným hráčem desktopové verze a s mobilním Minecraftem jsem strávil mnoho hodin. Tak pojďme na to.

Většina z vás fenomén jménem Minecraft bude jistě znát, pro těch pár neosvícených připojím krátký popis. Po prvním spuštění se ocitnete ve světě, který je kompletně tvořen krychlemi – tak jako lego. První věcí, kterou musíte udělat, je vytvořit si obydlí, které vás ochrání proti v noci vyleznuvším zombiím. K tomu ale potřebujete nářadí, které si (jak jinak) vyrobíte, tzv. ,,ucraftíte“. Postupně se učíte další a další recepty, zvelebujete si svět okolo sebe a královsky se bavíte. Vše výše zmíněné ovšem platí pouze pro plnou verzi pro osobní počítače, možnosti verze mobilní jsou značně osekané.

Tak především vás překvapí absolutní absence craftingu (tedy vytváření věcí a materiálů) a obecné zjednodušení principů hry. Vyrábět věci a stavební materiály v mobilní verzi prostě nejde a je jen na vůli autorů, kdy update přinášející tuto možnost vydají, přijít by ale měl.

V poslední (velké) aktualizaci sice přibyl survival mód, ale nenechte se nachytat – rozhodně není tak zábavný jako v plné podobě, pokud si plánujete koupi mobilního Minecraftu právě kvůli němu, ještě si to rozmyslete, má totiž řadu problémů. Ty opět souvisí s absencí craftingu, k dispozici máte hned celou sadu nástrojů včetně meče, odpadá tak nutnost vyrábět si vlastní zbraně na hubení zombíků. Těžba rud také nemá význam, protože jich hned od začátků máte neomezené množství. Jíst nepotřebujete a tak ve výsledku je survival mód jenom ten kreativní omezený střídáním dne a noci. A to mi nestačí.

Naproti tomu kreativní mód, který je v desktopovém Minecraftu mnohými považován za zbytečný dostává s mobilní dostupností nový rozměr. Člověk si rád při čekání na autobus postaví část své pyramidy, vyryje iniciály do skály a zvelebí si náhodně generovaný svět. Osobně považuji survival mód za příslib do budoucna.

V kreativním módu máte k dispozici neomezeně všeho, nestřídá se den a noc a můžete volně poletovat, což vám dodává při tvorbě světa vyšší volnost. Poslední výraznější odlišností od plné verze je omezenost mapy – po chvíli soustavného kopání jedním směrem se jednoduše dostanete do místa, kde už kopat nepůjde. Hranice platí pro všech šest stran kvádrovitého světa.

Minecraft Pocket Edition ale i tak zůstávají klady jeho velkého vzoru. Těmi je nádherná stylizovaná grafika, upřímná radost ze stavění a exploze kreativity, kterou v sobě díky hře objevíte. Vše je navíc  rychlé, svižně se načítá a ovládání je vyřešeno velmi dobře. Pokud hledáte plnohodnotný Minecraft na cesty, tady nepořídíte. Pokud si ale chcete užít alespoň té jeho části, která apeluje na vaši dětskou hravost, jděte do toho. Je to výborná hra na ukrácení chvil. A když už se vám nebude chtít stavět, můžete vždycky pomlátit pár zombíků.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here