Freeware autonavigace celého světa, to je MapFactor Navigator

20

Následující článek potěší obzvláště ty, kteří na svých mobilních telefonech využívají GPS. Na trhu existuje množství různých navigačních programů s více či méně kvalitními mapovými podklady. Jejich zásadní nevýhodou je však nutnost si aplikaci zaplatit a u některých i dále platit za mapové podklady.

Toto však není případ aplikace MapFactor Navigator od stejnojmenné české firmy, která poskytuje pro Android verze 2.3 a vyšší kvalitní offline navigaci s mapovými podklady, a to zcela zdarma. Jak je to možné?

MapFactor totiž používá mapové podklady z projektu OpenStreetMap, což je projekt, ve kterém si uživatelé sami sobě vytvářejí mapové podklady. V poslední době se nejen u nás tomuto koníčku věnuje velké množství lidí, což z OSM dělá slušně použitelnou variantu mapových podkladů.

Pojďme se podívat, co všechno MapFactor Navigator vlastně umí.

Velikost stažené aplikace je příjemných 4,4 MB. Po stažení se vám do telefonu nainstalují navigace a klient pro stahování, na kterého budete při prvním spuštění aplikace odkázáni pro stažení vámi požadovaného obsahu.

Stažení mapy České republiky, zvukových signálu, hlasové navigace a radarů zabere 136 MB místa, což není mnoho. Instalaci si můžete zvolit do telefonu něbo na SD kartu. Zařízení se po stažení vámi požadovaných podkladů již pro svůj chod dále nemusí připojovat k internetu.

MapFactor Navigator vám nabízí:

Hlasovou navigaci

 •  intuitivní hlasová navigace v různých jazycích
 •  plánování trasy od domu k domu
 •  navádění přes hranice bez potřeby přepínání mezi státy nebo do méně detailní mapy
 •  přehled následujících manévrů a vzdálenost k nim jsou zobrazeny na obrazovce

GPS satelitní navigaci

 • 2D/3D mód umožňuje realistické zobrazení mapy
 • přepínání mezi denním a noční barevným schématem pro řízení ve dne nebo v noci
 • otáčení mapy dle směru jízdy nebo horním okrajem k severu

Vyhledávání

 • hledání nejbližších bodů zájmu (POI)
 • PSČ
 • detailní PSČ ve Velké Británii (1,8 milionu)

Radary

 • zvukové varování při přiblížení k radaru

Vlastnosti

 • přidejte si Vaše oblíbená místa a trasy mezi Oblíbené
 • navigace pro osobní auta, nákladní auta i pro pěší
 • zakázání ulic – zablokování určitých ulic pro výpočet trasy

Koncepčně je MapFactor Navigator zajímavou alternativou k automobilové navigaci. Bude zajímavé tento projekt sledovat dále a můžeme doufat, že se vývoj bude ubírat tím správnym směrem. Používáte také v telefonu autonavigaci? Která vám osobně vyhovuje nejvíce?

    

   


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

20 KOMENTÁŘE

 1. Používám Google Maps, se kterými jsem velmi spokojen, až na to, že neposkytují offline mapy. MapFactor Navigator jsem testoval. Nevypadá špatně, i když navigace není tak uživatelsky přívětivá jako G.Maps. Díky přechodu velkých projektů na OSM se dá předpokládat rychlé zlepšování mapových podkladů. Pokud trochu vylepší i rozhraní, tak minimálně pro cesty do zahraničí budu místo G.Maps používat MapFactor.

  • Uživatelské prostředí mi na MFN také moc nesedí. Vypadá to ale na zajímavý projekt a snad se dočkáme v brzké době nějakého příjemnějšího předělání. Online navigaci nepoužívám, mám pouze offline Sygic, na který jsem zvyklý ještě z Nokie. Škoda, že není iGO pro Android, to také nebylo špatné.

    • Opravdu? Já jej už jak dlouho vyhlížím na marketu a pořád tam není, ani teď. Kde jste jej našel?

     • Dobře, ale to se potom jedná pravděpodobně o nějaký port, ne? Nic oficiálního o iGO na Android jsem nikde nenašel. U portu bych měl obavu z kompatibilitou a možnou přibalenou havětí…

     • Já mam pocit, že dřív byla i ofiko, ale teď už jí na stránkách iGo nevidím… Každopádně androidí verze jsou jak na warfóru, tak i na spoustě jiných webů..ale sosal bych z Warka. Sám jsem jí tam sosal a chvilku jí bez problému používal. Osobně mi ale více vyhovuje Sygic a proto už používám jen ten.

 2.  Já jsem si docela zvykl na Waze ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waze ) jde o sociální navigaci, kde tedy cesty tvoří uživatelé tím, že po nich jezdí. Občas tedy narazíte na problém, že nějaká cesta v navigaci není, ale to jsou vždy tak málo frekventované cesty někde v pustině, že tam jezdí jedno auto denně. Takovou pak můžete do map přidat, tím, že po ní jedete a zaznamenáváte. Největší nevýhoda… je taky pouze online.

  V poslední aktualizaci výrzaně zlepšili UX a design rozhraní… předtím to byl děs, ale teď vypadá obstojně.

 3. Já jsem byl zatím nejvíce spokojeny s TomTom ale to neni pro Android takže používám Google Maps případně IGO 😉 …

  Stahnul jsem MPF , mapy jsem si stahnul CZ a PL , ale mapy pro českou republiku nějak nefungují, polsko jde používat ale CZ ne

   • Tome právě reinstaluju telefon, takže vám na váš dotaz odpovím, až ho budu mít  opět provozuschpný.

    Co se týče nefunkční mapy ČR, je to divné, mě fungovala dobře. V čem se chyba projevuje? Zkuste odinstalovat a znovu nainstalovat aplikaci.

    •  Martine, chyba se projevuje tak, ze mam nainstalovany mapy CZ, PL a SK … kdyz chci vehledat nejake mesto, tak musim nejdrive vybrat Stat a tady je ten problem, na vyber mam pouze Polsko …  nevidim ani Česko a ani Slovensko

     • Taky jsem si doinstaloval mapy a pořád jsem je nikde neviděl. Je potřeba aplikaci restartovat.

      Pozor! Nestačí vyskočit pomocí klávesy Zpět, musíte přes Menu->Více->Konec. (Jinak aplikace zůstane běžet na pozadí a mapy se znovu nenačtou). Po novém spuštění mi to už nabízí nově stažené mapy.

 4. Prosím o radu: chci si koupit tablet GoClever TAB T76GPS a potřebuji na něj stáhnout mapy Evropy,USA a Kanady pro používání navigace offline. Může mi prosím někdo poradit jakou aplikaci stáhnout (a kde) nejlépe zdarma? Díky moc.

  • Nevím, jak mapa Evropy, USA a Kanady, ale co se týče map naší domoviny a jižních sousedů, tak je tato navigace super 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here