Androidmarket.cz

RWatch M26 – Levné smartwatch z Číny [Recenze]

Dnes se podíváme na trochu netradiční recenzi na našem webu. Do redakce se nám totiž dostaly chytré hodinky, které ale nejsou od žádného velkého výrobce, jako je například Samsung či LG.

Do redakce totiž dorazily naprosto obyčejné „chytré hodinky“, které si běžně můžete koupit v Číně za pár dolarů. Jaké tyto čínské hodinky jsou, si povíme v následující recenzi.

Za zapůjčení hodinek děkujeme společnosti GearBest, u které si můžete tyto hodinky i zakoupit.

 

Balení

Hodinky Vám domů dorazí v bílé krabičce, která na sobě nese i pár čínských nápisů. Na krabičce je napsáno jen pár základních informací, že hodinky podporují notifikace, volání a tím bychom mohli skončit. Více informací bych tam opravdu nehledal.

Po otevření krabičky na Vás vykouknou samotné hodinky od čínského výrobce. Pod hodinkami následně nalezneme jen CE certifikaci, USB kabel, pár manuálů (s rozsypaným čajem – čínština) a záruční list, který stejně nejspíše nikdy nevyužijeme. Více toho opravdu nehledejme.

První pohled

Když jsem hodinky poprvé uchopil do svých rukou, poměrně mě překvapilo, jakou mají velikost. Abych pravdu řekl, čekal jsem nějaké naprosto velké hodinky, které mají velký displej jen díky tomu, aby se dobře ovládaly. A u těchto se to (překvapivě) nepotvrdilo. Nejspíše ale můj WOW efekt utlumil i ten fakt, že jsem již před recenzí hodinky nosil (ačkoliv ne chytré), takže mi hodinky přišly jako „obyčejně velké“.

Pojďme se ale nyní na hodinky podívat. Pod displejem hodinek nalezneme tři tlačítka – konkrétně v kombinaci potvrzení volby, nastavení hlasitosti a zamítnutí. Na pravé straně hodinek nalezneme pouze vypínací tlačítko, naopak na levé straně hodinek nalezneme reproduktor hodinek, USB konektor pro nabíjení hodinek a mikrofon pro vykonávání hovorů.

Ze spodní strany hodinek (kterou máte po celou dobu na ruce) máme skryté tlačítko pro případné restartování hodinek. Už předem prozradím, že za celou dobu testování jsem jej ani jednou nepoužil.

První zapnutí

První zapnutí hodinek proběhne velice rychle a hodinky po startu po Vás nechtějí naprosto nic nastavit. Díky tomu se dostanete přímo na „hlavní plochu“, pomocí které následně můžete hodinky ovládat.

Abych pravdu řekl, tento styl byl na mě poměrně dosti urychlený a následně jsem byl zmaten, jak samotné hodinky ovládat. Po několika minutách jsem ale na styl ovládání přišel a spojil jsem svůj telefon s hodinkami.

Bez aplikace, kterou si máte dle výrobce stáhnout do telefonu, jsou hodinky poměrně omezené a většina věcí na nich nefunguje. Bez aplikace se Vám například nebude synchronizovat čas, stahovat SMS zprávy, nebudou se zobrazovat notifikace apod. Vzhledem k tomu, že aplikace je pouze pro Android, s jinou platformou budete mít hodinky téměř k ničemu.

Systém není žádný zázrak

Vzhledem k tomu, že v poslední době mluvíme převážně o systému Android Wear, který se začíná do těchto zařízení čím dál více dostávat, zde se o nějakém systému nemůžeme ani bavit.

Hodinky totiž běží na zcela jednoduchém „operačním systému“, který je nejspíše napsán v jazyce C, popřípadě v některém z těchto základních jazyků, se kterým se potkáme v drtivé většině levných „chytrých zařízení“.

Díky „jednoduchosti“ samotného systému se tak nemůže stát například to, že se Vám systém například někde zasekne (s tímto problémem jsem se za dobu používání opravdu nesetkal). Samozřejmě je to i taková malá daň za to, že hodinky mají opravdu mizernou možnost úprav vzhledu a tak se nejspíše spokojíte se základním vzhledem, který Vám výrobce nabídne.

Pár aplikací v základu, více jich není

Pokud jste někdy slyšeli slovo, jako například Appstore, tak na toto slovo hodně rychle u těchto hodinek zapomeňte. V aplikaci telefonu sice je položka Appstore, ale v ní nenaleznete nic zajímavého (přesněji řečeno, naleznete tam jednu položku, kterou ale do smartwatch nelze, ze zcela nepochopitelných důvodů, nainstalovat).

Proto se budete muset spokojit jen s předem nainstalovanými aplikacemi, mezi kterými nalezneme telefonní seznam, SMS zprávy, přehrávač hudby, vzdálená spoušť fotoaparátu, funkce „anti lost“, barometr, výškoměr, pedometr a stopky. Více toho v hodinkách opravdu nenajdete.

Nebyla by to ovšem levná Čína, kdyby i zde něco nefungovalo. Konkrétně zde mířím na výškoměr, který se mi za dobu testu nepodařilo vůbec zprovoznit. Další funkcí, která mi stávkovala, byla dálková spoušť fotoaparátu, která odmítala fungovat na jednom z mých telefonů. Nejednalo se ale o žádný velký problém, který by mě nějak naprosto omezil, neboť tuto funkci jsem nevyužíval.

Telefonování z hodinek – aneb jak být jako James Bond

Velice zajímavou funkcí, kterou hodinky disponují, je telefon v hodinkách. Ten funguje prostřednictvím připojení pomocí BlueTooth s Vašim telefonem a hodinky se následně chovají jako bezdrátový headset.

Co se týče kvality hovoru, občas jsem zpozoroval trochu problém s mým hlasem, neboť BlueTooth nestíhal přenášet data v požadované rychlosti. Se zvukem z druhé strany jsem nikdy neměl problém a vše fungovalo skvěle.

Výdrž baterie

Velice diskutovaným tématem u chytrých hodinek je také výdrž baterie. U těchto hodinek jsem neměl problém vydržet tři dny v plném provozu, přičemž jsem pomocí hodinek pracoval s notifikacemi, pracoval s telefonními hovory a občas jsem předvedl schopnost reproduktoru při přehrávání písniček z telefonu. Pokud bych některou z aktivit neprovozoval tak aktivně, jako tomu bylo při testování, osobně si myslím, že bych z hodinek mohl další den klidně „vymáčknout“.

Další z mnoha obav je také to, že hodinky se musí nabíjet. I já jsem s tím měl zpočátku problém a celkově mi vadila myšlenka, že budu nabíjet hodinky. Pravdou ale je to, že po několika dnech jsem si na nabíjení hodinek zvyknul a už jsem to bral jako takovou „povinnost“.

Závěr

A jsme na závěru samotné recenze. Abych přiznal pravdu, před testováním jsem se opravdu bál toho, co mi na recenzi přijde a jak se toto zařízení bude chovat. Nakonec jsem byl poměrně překvapen, jak tyto hodinky vcelku dobře fungují.

Co se týče těchto hodinek, zařadil bych je do naprostého základu, přičemž hodinky ani nezklamou, ale zároveň ani neoslní. Za cenu několika dolarů totiž nelze očekávat žádné zázraky.

Speciálně pro naše čtenáře

Speciálně pro čtenáře našeho webu jsme se společností GearBest vyjednali speciální slevu na testované hodinky RWatch. Po zadání slevového kupónu s kódem M26CM se Vám cena hodinek mírně pozmění – konkrétně na necelých 36 dolarů.