Samsung Galaxy S5 – jeden z nejlepších displejů a stále kvalitní fotoaparát [RECENZE]

6

Jeden z nejočekávanějších chytrých telefonů letošního roku Samsung Galaxy S5 byl představen na veletrhu MWC 2014 v Barceloně. Hlavními výhodami vlajkové lodi jihokorejské společnosti měl být senzor otisků prstů, certifikace IP67 (odolnost proti prachu či vodě), vyšší výkon a o něco větší a kvalitnější displej. Už od samého počátku však široká veřejnost daný model odsoudili, protože je podle nich málo inovativní a v porovnání s loňským modelem Galaxy S4 je prakticky totožný. Jak na tom tedy vlastně Galaxy S5 je? Vyplatí se do vlajkové loni investovat a přejít na ní z Galaxy S4?

Galaxy S5_04

Oficiální specifikace Samsung Galaxy S5:

  • Testovaná verze: Samsung Galaxy S5 (SM-G900F)
  • Displej: 5,1″ FHD Super AMOLED (1920 x 1080 pixelů, 432 ppi)
  • Ochrana displeje: odolné sklo Corning Gorilla Glass 3
  • Procesor: čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974AC) s frekvencí 2,5 GHz
  • Grafický čip: Adreno 330 s frekvencí 578 MHz
  • RAM: 2 GB
  • Interní paměť: 16/32 GB s možností rozšíření microSD kartou (až 128 GB)
  • Zadní fotoaparát: 16Mpx, 1/2,6″ velikost senzoru, 1.12 µm velikost pixelů, rozlišení 5312 x 2988 pixelů, HDR, selektivní zaostření, LED blesk, automatické zaostření, detekce tváře
  • Přední fotoaparát: 2Mpx, rozlišení 1920 x 1080 pixelů, HDR, stabilizace videa, UHD při 30fps
  • Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, podpora Wi-Fi Hotspotu a tetheringu
  • Další konektivita: Bluetooth 4.0, FM rádio, GPS, NFC, LTE 2,5 GHz
  • Senzory: pohybový senzor, digitální kompas, světelný senzor, senzor přiblížení, senzor otisků prstů, senzor srdečního tepu/frekvence, barometr
  • Konektory: microUSB konektor pro napájení a připojení k počítači, 3,5mm Jack konektor pro připojení sluchátek, UBS 3.0
  • Baterie: vyjímatelná baterie Li-Ion s kapacitou 2 800mAh a s podporou Ultra Power Saving Mode, až 390 hodin v pohotovostním režimu, doba hovoru až 21 hodin
  • Operační systém: Android 4.4.2 (KitKat)
  • Rozměry: 142 x 72,5 x 8,1 mm
  • Hmotnost: 145 gramů
  • Odolnost: vůči vodě a prachu podle certifikace IP67
  • Cena v době psaní recenze: 18 490,- s DPH (Alza.cz)

Galaxy S5_05

 Obsah balení

Pokud byste očekávali od balení nějakou změnu od původní zvyklosti jihokorejského Samsungu, pak byste byli zklamáni. Balení je úplně totožné jako u předchozího modelu Galaxy S4. Tradiční krabička s nádechem dřevěného designu ukrývá samotný telefon Galaxy S5, manuál, sluchátka, nabíječku s kabelem, který zároveň slouží pro připojení k PC, a tím výčet končí. Tudíž žádná změna a majitelé, kteří by případně prováděli upgrade z Galaxy S4, by tak našli pouze novější model v dané krabičce.

Design a zpracování

V této oblasti se jednotlivé modely liší asi nejvíce. Galaxy S5 je o něco větší, jelikož nabízí o desetinu palce větší displej. Konstrukce je ovšem rozdílná, protože nová vlajková loď získala certifikaci IP67, takže je odolná vůči prachu a vodě. Tím pádem se muselo změnit tělo, což potvrzuje hned několik detailů. Konektor pro připojení telefonu k nabíječce případně k PC (vedle nalezneme i USB 3.0) je zakryt těsnící klapkou. Hlavní změnou je ovšem zadní kryt, který je sice plastový, ale zároveň i pogumovaný. Jakmile telefon vezmete do ruky, zjistíte, že vám do ní lépe padne.

Galaxy S5_09

Dalšími novinkami je senzor otisků prstů (o něm bude ještě řeč) a senzor srdečního tepu, který se nachází pod fotoaparátem. Po odejmutí zadního krytu zjistíte, že je vnitřní konstrukce tvořena dle modelu Galaxy S4 Active. Nově nejsou sloty pro microSD a microSIM umístěny zvlášť, ale najdeme je pod sebou. Jako nedostatek zde ovšem vidím, že microSIM nemůžete vycvaknout jako u předchozího modelu, ale musíte ji klasicky ručně vyjmout. Při častější manipulaci to může znamenat zhoršení stavu SIM karty.

Galaxy S5_10

Displej

Kvalita displeje mě velice překvapila, a to příjemně. Galaxy S5 totiž nabízí živější, sytější a ostřejší barvy a hlavně lepší viditelnost na slunci. Stačí jas trochu zvýšit oproti tomu nejnižšímu a občas vám to bude připadat, jako bystě měli jas alespoň na polovině. Případní majitelé se tak mohou těšit na přirozenou čitelnost a na sluníčku ideální jas, při kterém se nemusí schovávat do stínu, aby na displeji přeci jen něco uviděli. Samozřejmě nechybí ani potřebná ochrana odolnosti displeje, kterou vykonává odolné sklo Corning Gorilla Glass 3.

Výkon

Všichni jistě očekávají od Galaxy S5 maximální možný výkon. Podporuje je v tom přítomnost nejnovějšího typu procesoru od Qualcomm – Snapdragon 801, který je zde čtyřjádrový s frekvencí 2,5 GHz. O grafický požitek se stará Adreno 330 a samozřejmostí je i 2GB operační paměť. Ta by přeci jen mohla být rovnou 3GB, kterou nabízí například OnePlus One. Rychlost telefonu a výkon ve hrách či aplikacích je ale téměř stejný jako u Galaxy S4 LTE-A.

Benchmarky

Hardware patří mezi špičku, a tak není divu, že výsledky benchmarků míří na nejvyšší stupínky. Galaxy S5 zvládne nejnáročnější aktuální hry, aplikace a procesy. Výsledky ovšem nemusí odpovídat realitě, jelikož se Samsung často snaží jednotlivé benchmarky obelstít vyšším výkonem při testu.

Basemark X:

3D Mark: 

AnTuTu 3D Benchmark + AnTuTu Benchmark

GFX Bench:

GPU Bench: 

GPU Bench

Quadrant Standard: 

Paměť

Naše testovaná verze Galaxy S5 nabízela 16 GB úložného prostoru. Systém Android 4.4.2 KitKat si odebere několik GB, a pokud sečteme celkovou paměť určenou pro systém, dostaneme hodnotu okolo 4,2 GB. Uživatel tak má reálně k dispozici přibližně 11,8 GB pro svá uživatelská data. Lze ji ovšem rozšířit pomocí microSD karet a to až do výše 128 GB, takže v případě zakoupení a využití takové karty, nebudete mít o volný prostor nouzi.

Systém a software

Vzhledem k tomu, že Galaxy S5 je novou vlajkovou lodí, obsahuje samozřejmě mobilní operační systém Android 4.4.2 KitKat, o kterém již byla zmínka. V případě Galaxy S5 je dodáván s nadstavbou TouchWiz od výrobce. Prostředí telefonu je tak dle mého názoru přívětivější a přehlednější, což platí i pro notifikační lištu. Posuďte sami.

Rozvržení lze samozřejmě libovolně přizpůsobovat podle potřeb a požadavků daného uživatele. Menu tak nemusíte mít uspořádáno podle ikon, ale lze ho změnit pouze na seznam. Celkově lze menu přizpůsobit takto – tabulky (zobrazení v podobě tabulky s laděním do bublinek, seřazené do logicky poskládaných celků), karty (seznam nastavení rozděleného do kapitol), seznam (klasický seznam z předchozích verzí OS Android).

Jihokorejský Samsung nevynechal ani své tradiční aplikace, které nahrazují ty původní v OS Android. Nechybí tak S-Plánovač, S-Voice, S-Beam, Samsung Apps, S-Health, Smart Remote, moje soubory atd.

Fotoaparát

Fotoaparát nabízí několik důležitých režimů fotografování. Většina uživatelů nejspíše zvolí režim automatický, který nastaví fotoaparát podle aktuálních podmínek pro focení. Dalším režimem je překrásná tvář, která slouží ke kvalitnějšímu zachycení tváře. Tu telefon vyhladí a vylepší.

Zajímavým režimem je rovněž vyfoť a uprav, takže po vyfocení daného objektu fotografii rovnou uživatel upraví. Nechybí ani režim pro zachycení panoramatických fotek, virtuální prohlídka (mód virtuální prohlídky dané oblasti, na výběr jsou tři směry zmapování) a oboustranné snímání (uživatel fotografuje, případně natáčí předním i zadním fotoaparátem současně).

V nastavení fotoaparátu lze změnit – velikost obrázku, sériové snímání, stabilizaci obrazu, rozpoznání obličeje, ISO, focení klepnutím, selektivní fokus, velikost videa, režim nahrávání, zesílení zvuku, efekty, blesk, HDR, samospoušť atd.

Baterie

Výdrž baterie dosahuje rozmezí 1-3 dnů a to v závislosti na vytížení a úrovně jasu. Průměrně tedy počítejte s nabíjením každý druhý den, pokud budete hrát častěji nějaké hry či hardwarově náročnější aplikace, pak každý den. Je poněkud škoda, že výrobce nepřišel se silnější baterií, která by i při vyšším vytížení dosahovala 2 dnů a průměru alespoň 3 dnů. Hned by si nová vlajková loď našla nové potencionální zájemce.

Senzor otisků prstů

Apple se loňský rok stal prvním výrobcem mobilních zařízení, který představil senzor otisků prstů. Konkrétně se jednalo o model iPhone 5s. Letošní rok přichází s daným senzorem i jeho největší konkurent, ve kterém má zároveň neodmyslitelnou partnera. Samsung totiž newyorskému Applu vyrábí potřebné součástky do jeho zařízení. Výjimku netvoří ani procesor pro nadcházející iPhone 6.

Vraťme se ovšem zpátky k danému senzoru otisků prstů. Tuto čtečku lze použít pro uzamknutí telefonu a tedy jako relativně bezpečnou formu zabezpečení telefonu, nebo pro autorizaci plateb na virtuální peněžence PayPal.

Jedná se ale o senzor otisků prstů, který snímá jednotlivé drážky prstu, které má každý člověk jedinečné? Dle mého názoru tomu tak není. Čtečka je umístěná na tlačítku domovské obrazovky, přes který musíte několikrát přejet prstem či prsty, abyste otisk prstu registrovali. Právě ono přejíždění mi vnuklo otázku, zdali senzor nefunguje na základě tvaru a naklonění prstu spolu s rychlostí přejetí. U iPhone 5s totiž prst položíte na senzor, ten potom sejme otisk a vyhodnotí ho podle originálu. To zde není. Navíc musíte prstem přejíždět několikrát, abyste svůj telefon odemknuli, což potvrzuje mé tvrzení. Vyvedenějším senzorem je rozhodně ten u iPhone 5s.

Senzor srdeční frekvence

Tento senzor je v porovnání s otiskem prstů povedenější. Naleznete ho v aplikaci S-Healt pod záložkou Srdeční tep. Aplikace vás vyzve, abyste přiložili prst na senzor umístěný pod fotoaparátem na zadní straně telefonu. Zároveň abyste zůstali v klidu a potichu. Asi po 10 vteřinách vám při úspěšném měření vypíše hodnotu aktuálního tepu. Po aktualizaci softwaru je nabízena i funkce měření stresu, kdy vám tentýž senzor vyhodnotí vaší aktuální stresovou situaci (pouze orientačně). V tomto případě je potřeba ponechat přiložený prst na senzoru okolo 30 sekund.

Certifikace IP67

Jednou z výhod vlajkové lodi má být i obdržená certifikace IP67, která se uděluje v případě, že je zařízení voděodolné (platí do jednoho metru po dobu 30 minut) a prachotěsné. Certifikace byla vyzkoušena ve vodě s hloubkou 1,5 metrů a telefon funguje zcela bez problémů. Dokonce se výše můžete podívat na dvě fotografie pořízené pod vodou. Samozřejmě byla dodržena hloubka max. 1 metr pod vodou. Důležité je před použitím dobře vyzkoušet, zdali zadní kryt a kryt pro microUSB drží pevně tak, jak mají.

Galaxy S5_06

Ultra úsporný režim

Speciální mód Ultra úsporný režim umožňuje přístup pouze do určitých, základních aplikací. Pro rapidní zvýšení výdrže baterie dočasně sníží i celkový výkon telefonu. Rovněž i displej změní svou kvalitu, takže v případě využití očekávejte stupně šedi. Zobrazení jednotlivých aplikací je pak stejné, pouze je černobílé. Celkově se zvýší výdrž baterie až na dvojnásobek, tudíž v rozmezí 4-6 dnů.

Podporovanými aplikacemi v ultra úsporném režimu jsou:

  • Telefon
  • Zprávy
  • Facebook
  • Google+
  • Hodiny
  • ChatOn
  • Záznamník
  • Poznámka
  • Kalkulačka
  • Internet

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy S5 není modelem, díky kterému byste měli provádět upgrade z loňského předchůdce Galaxy S4. Díky jeho ceně navíc odpuzuje dost potenciálních zákazníků, přitom jsou na trhu jiné modely, které se kvalitně a výkonnostně na stejné úrovni, ale díky nižší ceně si své majitele spíše naleznou. Jihokorejský Samsung bohužel praktikuje agresivní reklamní politiku, pomocí níž má mnohem vyšší náklady. Následkem toho razí strategii zvanou „lízání smetany“, při které chce získat během prvního čtvrtletí co nejvyšší zisk, a tak stanovuje nesmyslně vysokou cenu. Jenže následující roky se to nemusí vyplatit.

Pokud budu brát v potaz, že u konkurenčních modelů (LG G3, Xperia Z2, OnePlus One nebo HTC One M8) ušetříme až několik tisíc, pak Galaxy S5 doporučit nemohu. Samozřejmě to záleží na každém, jaký chytrý telefon si vybere. Zlepšení mu upřít nelze, ačkoliv od této vlajkové lodi očekáváme rozhodně víc. Displej je na sluníčku velmi dobře čitelný, takže může být jedním z důvodů, proč jej koupit.

+ Kvalitní displej čitelný i na sluníčku

+ Certifikace IP67

+ Kvalitnější zpracování šasi

+ Výkon patřící do aktuální špičky

+ Natáčení UHD videa

+ Podpora USB OTG

+ Fotoaparát

– Senzor otisků prstů

– Průměrná výdrž baterie

– Cena

– Měření tepové frekvence nefunguje vždy 

6 KOMENTÁŘE

  1. Telefon jistě dost povedený, ale TouchWiz nepřekousnu za žádnou cenu. Pokud by se u nás prodával bez té nesmyslné nadstavby v GoogleEdition, byl by to určitě horký kandidát na příští telefon…takhle je předem vyřazen i kdyby stál 10k

    • Co vám brání tam hodit jiný launcher, pak se s TW potkáte jen v nastavení telefonu, a to se už přežít dá 🙂

      • Nebrání mi v tom vůbec nic. Launcherem vyřeším pouze vzhled, ale telefon pořád poběží na tom šíleném mastodontovi včetně bloatware od Samsungu . Nahoře huj, dole fuj…. řešení je pouze přehrát Romku a nebo GE.

  2. Takhle krátkou a odfláknutou recenzi, navíc tak dlouho od uvedení telefonu, jsem už dlouho neviděl.
    Dát minus za čtečku oticků prstů, tomu také nerozumím, není sice tak dobrá jako u iPhone, ale pořád je to jediný další telefon, který ji má (pletu se?) a je to poprvé, kdy jsem zapnul nějaké zabezpečení, protože hesla nebo PIN mě otravují.
    Ano, displej je fajn, ale víc bych vypíchnul IP67 a USB3.
    Ohledně nedoporučení, autor nějak zazdil, že kromě S5 (a S4) nikdo nenabízí kombinaci SD, IR a Qi, takže HTC se tím u mě třeba diskvalifikovalo.

    • SD, IR a Qi má i LG G3.

      Pokud ale budete trvat na IP67 a USB3.0, tak to nemá. Každý telefon má nějaké plusy a mínusy…

    • Proč se Vám zdá odfláknutá? Délka je dle mého názoru dostačující. Příliš dlouhé články a recenze většina čtenářů stejně nečte, navíc hledají pouze informace, které je zajímají.

      Čtečka otisků prstů je spíše čtečkou hmatu, jak popisuji v recenzi. O žádné otisky se nejedná, navíc je problémová a ne jen u mne = zklamání a udělení mínus.

      IP67 je sice příjemné, nicméně i zde byly u některých uživatelů problémy. Navíc je to omezená odolnost. Ale plus jsem za ní dal.

      Displej je ve značně lepší kvalitě než u předchůdce. Proč tedy vychvalovat certifikaci, která je někde lepší, než displej, který je lepší než u konkurence? 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here