Recenze: HP Slatebook X2

4

 

HP Slatebook X2

Hewlett Packard nedávno představil jeden ze svých prvních tabletů, který je vybaven operačním systémem Android. Přesněji nejde o klasický tablet, ale o hybridní zařízení, které je možné pomocí přiloženého klávesnicového doku proměnit v netbook. Dalším lákadlem může být výkonný procesor Tegra 4 a téměř čistá verze Androidu. Jak však HP Slatebook X2 obstál v naší recenzi? Neskončí novinka pro výrobce stejným fiaskem jako HP Touchpad s WebOS?

Za zapůjčení HP Slatebooku X2 děkujeme společnosti Alza.cz, u které si tablet můžete zakoupit.

alza logo První dojmy: HP SlateBook X2 s Tegrou 4 a klávesnicovým dokem dorazil k nám do redakce

Přehled výbavy

 • Testovaná verze: HP SlateBook x2 10-h000ec Smoke Silver 32GB (E2U25EA#BCM)
 • Displej: 10,1” IPS s WUXGA rozlišením (1920 x 1200 pixelů), poměrem stran 16:10 a jemností 224 ppi
 • Procesor: čtyřjádrová Nvidia Tegra 4 (Cortex-A15) s taktem 1,8 GHz
 • RAM: 2 GB
 • Interní paměť: 32 GB, s možností rozšíření pomocí SD a micro SD karet (až o 32 GB)
 • Zadní fotoaparát: 2 mpx s natáčením Full HD videí
 • Přední fotoaparát: 1 mpx
 • Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, podpora WiFi Direct
 • Další konektivita: Bluetooth, DLNA
 • Konektory: USB 2.0 (na základně), HDMI (na základně), 3,5mm jack pro připojení sluchátek (na základně i tabletu)
 • Senzory: akcelerometr
 • Zvuk: dvojice stereo reproduktorů, technologie DTS Sound+
 • Baterie: nevyjímatelná Li-Ion s kapacitou 3 375 mAh (v tabletu) a 2 960 mAh (v základně)
  • Výdrž: 12 hodin a 30 minut (při vypnuté Wi-Fi)
 • Operační systém: Android 4.2 Jelly Bean
 • Rozměry: 258 x 193,8 x 20,57 mm (se základnou), 258 x 181,1 x 9,65 mm (bez základny)
 • Hmotnost: 1256 gramů (se základnou), 599 gramů (bez základny)
 • Cena v době psaní recenze: 11 990 Kč včetně DPH (Alza.cz)

Obsah balení

Tablet je dodáván v mohutné krabici, ve které bych očekával spíše menší notebook než desetipalcový tablet. Kromě samotného zařízení najdete v balení ještě klávesnicový dok a nabíječku, která připomíná zmenšený dobíjecí adaptér pro notebook. V balení nechybí samozřejmě ani kupa nejrůznějších návodů a dalších tiskovin. Marně byste naopak hledali například kabel sloužící k propojení tabletu s počítačem.

Design a první dojmy

HP Slatebook X2 (82)

Ačkoliv se z oficiálních renderů může zdát, že je zadní strana tabletu kovová jako u zařízení z řady Asus Tranformer, výrobce použil plast, který kov zdařile imituje. Jedinou nevýhodou použitého materiálu je jeho schopnost přitahovat otisky. Kvalitu zpracování tabletu musím ohodnotit nadprůměrně, nikde totiž nic nevrže ani po několika týdnech intenzivního používání. Na českém trhu byl HP Slatebook X2 v době psaní recenze dostupný jen v elegantním tmavě stříbrném provedení označovaném jako Smoke Silver.

HP Slatebook X2 (89)

Na zadní straně najdeme kromě obrovského loga výrobce a objektivu fotoaparátu dvojici tlačítek. Na pravé straně je dvojsměrné tlačítko pro ovládání hlasitosti a vlevo se nachází tlačítko pro vypnutí tabletu nebo jeho přepnutí do režimu spánku. Po ergonomické stránce jsou tlačítka na ideálním místě, pokud totiž tablet držíte v rukách, lze na ně velmi dobře dosáhnout ukazováčkem nebo prostředníčkem. Neobvyklé uspořádání však vyžaduje trochu zvyku, takže se vám zpočátku může stávat, že některé z tlačítek stisknete nedopatřením.

HP Slatebook X2 (46) HP Slatebook X2 (108)

I přesto ale jednu výhradu k držení tabletu mám. Řeč je o hraně z černého matného plastu táhnoucí se po celém obvodu tabletu, která pravděpodobně slouží k vyztužení celé konstrukce zařízení. Hrana je však nepříjemně ostrá a o několik milimetrů vyčnívá nad předním panelem. Tablet má bez základny příjemné rozměry 258 x 193,8 x 9,65 mm i hmotnost 599 gramů.

Konektory

Seznam konektorů nacházejících se na samotném těle tabletu je velmi krátký. Uprostřed dolní hrany najdeme proprietární port, pomocí kterého se k tabletu připojuje dobíjecí adaptér a zároveň přes tento port tablet komunikuje s klávesnicovým dokem. Vedle portu je 3,5mm jack pro sluchátka a slot na micro SD karty. Na dolní hraně se nacházejí také dva otvory, které drží pospolu tablet a dok. USB a HDMI konektory nalezneme na samotném klávesnicovém doku, ale o tom až v samostatné kapitole.

HP Slatebook X2 (60)

Klávesnicový dok

Jednou ze zvláštností HP Slatebooku X2 je klávesnicový dok, pomocí kterého je možné tablet proměnit v netbook. Samotný dok má rozměry 258 x 193,8 x 10,5 mm a hmotnost 657 gramů způsobenou především umístěním druhé baterie, pomocí které je tablet taktéž napájen (viz níže). Celý komplet tabletu i doku měří v zavřeném stavu 258 x 193,8 x 20,57 mm a jeho hmotnost se vyšplhala na 1256 gramů, což je více než u průměrného desetipalcového netbooku.

HP Slatebook X2 (90)

Dok je ze spodní strany lakován v barvě tabletu, takže zejména v zavřeném stavu působí tablet s klávesnicí jako celek. Zklamáním však bylo samotné propojení obou součástí, které nepůsobí zrovna nejspolehlivěji. Tablet s dokem sice drží pohromadě, ale celá konstrukce se nepříjemně pohybuje. Samotné připojení i odpojení klávesnice je však velmi jednoduché.

Konektory

Nabídka konektorů, které se nacházejí na těle tabletu, je velmi krátká (viz výše). Výrobce ale naštěstí několik dalších konektorů umístil na dok. Na pravé straně nalezneme HDMI pro připojení k televizi či monitoru, proprietární kabel k nabíjení tabletu a slot na velké SD karty.

HP Slatebook X2 (66)

Levá strana obsahuje 3,5mm jack na sluchátka a USB port klasické velikosti, který je možné použít k připojení externího disku, myši či jiného zařízení. Během testování se mi však nepodařilo USB použít k připojení Slatebooku k počítači, ale není jasné, zda je o chybu či záměr. K přenosu dat mezi tabletem a počítačem je tedy nutné využít některou z bezdrátových technologií (Wi-Fi, Bluetooth), cloudové úložiště nebo paměťovou kartu.

Klávesnice

Samotné klávesy jsou zcela ploché a při jejich stisku bych ocenil trochu větší odezvu. Na druhou stranu je ale klávesnice svou kvalitou srovnatelná s většinou netbooků a i přes výše uvedené nevýhody se na ni píše docela pohodlně.

HP Slatebook X2 (53)

První řada obsahuje funkční klávesy, jako například tlačítko zpět, vyhledávání, změny jasu, hlasitosti, ovládání multimédií a Wi-Fi. Nechybí ani klávesa pro vytvoření screenshotu, která nahrazuje známý dvojhmat používaný u ostatních smatphonů  a tabletů s Androidem. V dolní řadě kláves nalezneme také tlačítka pro přechod na domovskou obrazovku a zobrazení nedávno použitých aplikací.

Následují běžné klávesy, které vesměs známe z počítačových klávesnic. Pokud pořídíte Slatebook z české distribuce, dočkáte se českých popisků jednotlivých kláves. Avšak problém je v samotném softwaru, protože klávesnice se i přes popisky chová jako QWERTY a také napsání velkých písmen s diakritikou se při připojeném doku stalo téměř neřešitelným problémem. Musíme tedy doufat, že tento nešvar bude opraven v některé z budoucích aktualizací.

HP Slatebook X2 (54)

Pod samotnou klávesnicí nalezneme ještě touchpad známý z notebooků. Jeho používání v kombinaci s Androidem a dotykovým displejem se mi však zdá kontraproduktivní, proto během mého testování zůstal touchpad téměř nevyužit. Naopak potěšilo mě, že při zavření se u tabletu automaticky aktivuje do režimu spánku.

Displej

HP Slatebook X2 disponuje 10,1″ displejem s Full HD rozlišením 1920 x 1200 obrazových bodů. Nejedná se tedy o nejjemnější displej mezi tablety, ale na druhou stranu dané rozlišení bohatě dostačuje snad při všech běžných činnostech od psaní dokumentů až po hraní her. Podle očekávání se v dolní části displeje nachází lišta s trojicí tlačítek pro přechod zpět, domů a zobrazení seznamu nedávno spuštěných aplikací.

Přístroj není vybaven senzorem okolního osvětlení, takže jas obrazovky je nutné měnit ručně. S nastavením jasu jsem byl spokojen zejména co se týče jemnosti – nastavení jasu totiž není odstupňované, takže je možné jej libovolně měnit. Jen maximální úroveň jasu by mohla být vyšší, čitelnost na přímém slunci totiž rozhodně nepatří k nejlepším. Při připojeném doku je jas dokonce možné nastavit pomocí dvojice speciálních kláves. Standardem u dnešních tabletů je automatické otáčení displeje, které je samozřejmě možné vypnout v nastavení.

Pomalu se však dostáváme k hlavnímu negativu displeje, kterým je věrohodnost podání barev. Zobrazované barvy u testovaného kusu jsou totiž příliš teplé, čehož si pravděpodobně všimnete u bílé, která má nezvykle žlutý až hnědý nádech. Tento nedostatek tedy nejčastěji pocítíte při práci s dokumenty nebo prohlížení internetových stránek. Bohužel jakákoliv možnost změny teploty barev displeje v nastavení tabletu chybí.

Hardware

Výkon

HP Slatebook X2 se stal prvním a dlouhou dobu jediným zařízením s Tegrou 4, které je oficiálně nabízeno na českém trhu. Byl jsem tedy velmi zvědav, jak si tento procesor od Nvidie povede v praktickém testu. A už předem prozradím, že nezklamal.
Čtyřjádro je v tabletu taktováno na 1,8 GHz a společnost mu dělá 2GB RAM. Při běžném používání reaguje Slatebook doslova bleskurychle a ani jednou se během testování nestalo, že by se systém byť jen na malou chvíli zaseknul nebo dokonce spadl.  Tablet navíc příjemně překvapil tím, že se ani při nejvyšší zátěži nepřehříval, což není u zařízení s ARM procesorem samozřejmostí.

Stejně snadno jako první disciplínu zvládl tablet druhou, kterou je výkon v graficky náročných hrách. Na Slatebooku jsem strávil nespočet hodin hraním známých titulů jako Real Racing 3, Riptide GP 2 nebo N.O.V.A. 3. Vše fungovalo naprosto plynule i s plnými detaily, proto mohu HP Slatebook X2 vřele doporučit všem vášnivým hráčům.

Benchmarky

Ve známém benchmarku AnTuTu získal tablet 31 799 bodů, čímž překonal HTC One a Samsung Galaxy S4, které jsou vybaveny Snapdragonem 600. Tegra 4 však nestačila na Xperii Z1 se Snapdragonem 800, která v testu dosáhla 35 415 bodů. Je však nutné dodat, že Slatebook byl testován v AnTuTu 4.0.1, ve kterém se objevovaly problémy s kontroverzní snahou o vylepšení výsledků ze strany výrobců zařízení.

slatebook benchmark 3 slatebook benchmark 4

Druhý benchmark, kterému jsem podrobil HP Slatebook X2, je 3DMark zaměřující se na grafický výkon. V prvním testu Ice Storm Unlimited dosáhl tablet 10 529 bodů a v náročnějším testu Ice Storm Extreme získal rovných 8 000 bodů.

slatebook benchmark 1 slatebook benchmark 2

Paměť

Vnitřní paměť tabletu má velikost 32 GB, ze kterých je pro uživatelská data určeno necelých 26 GB. Pokud by vám tento prostor nestačil, je možné jej dále rozšířit pomocí jednoho ze dvou slotů na paměťové karty. První se nachází v těle tabletu a podporuje karty typu micro SD karty, zatímco do druhého slotu, který najdeme na klávesnicovém doku, je možné vložit SD karty běžné velikosti.

Software

Srdce každého odpůrce uživatelských nadstaveb jistě zaplesá při pohledu na softwarovou výbavu Slatebooku. HP se totiž rozhodlo použít téměř čistý Android Jelly Bean, a to navíc v poměrně aktuální verzi 4.2.2. Jak to bude v budoucnu s aktualizacemi zatím netuším, neboť první androidí tablety od HP se na trhu objevily teprve na přelomu letošního jara a léta.

Ale zpět k použité verzi Androidu, která ve srovnání se zcela čistým AOSP obsahuje navíc pouze několik vylepšení. Na domovské obrazovce je dostupný widget informující o stavu baterie v tabletu i klávesnicovém doku. V menu pak přibylo několik aplikací z dílny HP.

slatebook screenshot 10 slatebook screenshot 6

slatebook screenshot 13 slatebook screenshot 12

Předinstalované aplikace

První aplikací je jednoduchý správce souborů HP File Manager, který umožňuje přesouvání souborů, vytváření složek a další základní práci se soubory. Aplikace také nabízí několik možností zobrazení i řazení souborů. Nechybí ani jednoduché vyhledávání a velmi přehledně je vyřešeno přepínání mezi disky, které využijete například při používání paměťové karty. Jedním z mála důvodů, proč do tabletu instalovat jiný souborový manažer, je nemožnost práce s archivy jako jsou ZIP a RAR.

slatebook screenshot 5

Druhou aplikací je univerzální přehrávač, který si poradí s hudbou, videem i fotografiemi, ale od každého zvládne jen trochu. Hudební přehrávač sice nabízí možnost vytváření playlistů, ale například ekvalizér v něm chybí. Prohlížeč obrázků nenabízí ani základní možnosti editace, jako například otáčení nebo ořezávání fotografií, a videopřehrávač nedokáže otevřít soubory s koncovkou AVI, tedy jeden z nejoblíbenějších formátů současnosti.

slatebook screenshot 9 slatebook screenshot 8 slatebook screenshot 7

HP patří k předním výrobcům v oblasti tiskáren, není tedy velkým překvapením, že Slatebook obsahuje aplikace s názvem HP Printer Control, která umožňuje vytváření obrázků i PDF dokumentů pomocí fotoaparátu tabletu a jejich následné odeslání přes Wi-Fi do kompatibilní tiskárny. Celý proces navíc funguje i opačně, takže pokud se jedná o tiskárnu se skenerem, je možné naskenovaný dokument odeslat rovnou do tabletu. Bezdrátový tisk, a to dokonce s větším počtem kompatibilních tiskáren od HP, nabízí také další předinstalovaná aplikace HP ePrint. Obě aplikace si můžete v případě zájmu bezplatně stáhnout z Google Play Store  i do jakéhokoliv jiného zařízení s Androidem.

slatebook screenshot 2

Mezi další předinstalované aplikace patří cloudové úložíště Box, plná verze kancelářského balíku Kingsoft Office umožňující vytváření i editace dokumentů, poznámkovník Evernote, SplashTop pro dálkové ovládání počítače a TegraZone obsahující tipy na hry pro Android. Nechybí ani standardní sada aplikací od Googlu zahrnující například Gmail, Kalendář, internetový prohlížeč Chrome nebo Google Play Store.

slatebook screenshot 3 slatebook screenshot 4

Bezdrátová konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

K internetu se tablet připojuje pomocí Wi-Fi s podporou standardů 802.11 a/b/g/n. Vyhledávání i připojování k Wi-Fi sítím probíhá naprosto bez problémů. Z pokročilejších funkcí nesmím zapomenout zmínit Wi-Fi Direct umožňující vytvořit bezdrátovou síť pro přenos souborů mezi dvěma zařízeními. 3G verze v nabídce chybí, takže pomocí mobilního připojení se na internet nedostanete. Naopak nechybí technologie Bluetooth, která je přítomna ve verzi 4.0.

Tím bohužel nabídka bezdrátové konektivity končí. Marně byste hledali například technologii GPS, kvůli jejíž absenci není možné tablet používat k navigaci.

Multimédia

Fotoaparát

slatebook screenshot 1

HP Slatebook X2 překvapí hned dvěma aplikacemi fotoaparátu: první je běžnou součástí Androidu 4.2 Jelly Bean a druhou přidalo samotné HP. Od tabletu asi nikdo nečeká špičkové snímky. Bohužel HP Slatebook X2 tato očekávání potvrzuje. Zadní fotoaparát má rozlišení jen 2 megapixely a výsledné snímky trpí snad všemi možnými neduhy: od nevhodného vyvážení bílé až po neostrost. Pokud však Slatebook nehodláte používat k focení krajiny, ale ke „skenování“ dokumentů, budete docela mile překvapeni.

slatebook foto 3 slatebook foto 2

Zadní fotoaparát umí také pořizovat videa ve Full HD rozlišení. Ve výbavě samozřejmě nechybí ani přední kamerka pro videohovory, která dostala rozlišení 1,2 megapixelu.

Zvuk

Dvojice stereo reproduktorů umístěná na přední straně skončila daleko pod mým očekáváním. Zvuk totiž nepotěší hlasitostí a už vůbec ne kvalitou. A výrazné zlepšení nepřináší ani ekvalizér DTS Sound+, kterým je tablet vybaven.

Baterie

HP Slatebook X2 disponuje hned dvěma bateriemi. První se nachází v těle tabletu a má kapacitu 3 375 mAh a druhou s kapacitou 2 960 mAh najdeme v doku. Podle výrobce by měly oba akumulátory zajistit výdrž až 12,5 hodiny, ale během testování jsem se stěží dostal nad 9 hodin. Při odpojeném doku se výdrž baterie pohybovala kolem šesti až sedmi hodin provozu.

Jak už bylo několikrát zmíněno, nabíjení tabletu probíhá přes proprietární konektor, takže je nutné používat velkou a těžkou nabíječku dodávanou v balení. Nabíjení přes USB konektor na doku není možné.

Závěr

HP Slatebook X2 je tablet plný výhod i nevýhod, takže závěrečné hodnocení bude velmi složité. Na jednu stranu se jedná o zařízení, které lze využít jako plnohodnotný tablet a netbook zároveň. A díky přítomnosti Tegry 4 rozhodně nebudete mít problém s nedostatkem výkonu. Na stranu druhou má však Slatebook několik negativ, které mohou zájemce odradit: od nepovedeného displeje přes nedostatečnou konektivitu až po slabší výdrž baterie.

Pokud se poohlížíte po zařízení nabízejícím koncepci 2v1, vezměte v úvahu také Asus Transformer Pad TF701T, který se nedávno začal prodávat na českém trhu.

+ velmi vysoký výkon
+ nízká hmotnost tabletu
+ pohodlná klávesnice s touchpadem
+ sloty na SD i micro SD karty
+ snadno dosažitelná tlačítka pro vypnutí/zapnutí a ovládání hlasitosti
+ neupravená verze Androidu 4.2.2 Jelly Bean
+ plná verze kancelářského balíku Kingsoft Office

– displej se špatným vyvážením barev a nedostatečným jasem
– slabší výdrž baterie
– nabíjení jen přes proprietární konektor
– velká a těžká nabíječka
– nekvalitní snímky z fotoaparátu
– podprůměrné reproduktory
– problémy s QWERTZ klávesnicí

4 KOMENTÁŘE

 1. dikes za recenziu – som rad, ze som s kupou pockal.. hlavne ta vydrz teda neprijemne prekvapila.
  mohli by ste do recenzii zaradit vzdy aj nejaku konkurenciu. a dufam, ze budete sledovat 10palcovu konkurenciu , ale s dualboot-om – win8 (ale plne) + android

  • Taky jsem uvažoval nad koupí, kombinace ala netbook je lákavá, potěší navíc i 32 GB paměť a Tegra 4. Bohužel ta kapacita baterie je přímo tragická, aby měl 10″ tablet menší kapacitu baterie než většina 7″ kousků, to je opravdu velký nedostatek, který mě od koupě odradil. Bohužel po velmi negativních zkušenostech s Nexusem 7 a přístupem servisu Asus rozhodně do žádného Transformeru nepůjdu. A co tedy teď koupit za rozumnou cenu i s klávesnicí??? :D…to je dilema…

  • Jsem rád, že se recenze líbila. Co se týče porovnání s konkurencí, nejsem si jistý, zda je po technické stránce v našich silách. Většinu testovaných zařízení totiž máme zapůjčenou od našich partnerů (v tomto případě Alza.cz).

   • ono stacil by mozno na zaver clanku aj len prehlad konkurencie – pre zorientovanie sa. predsa len mate asi vacsi prehlad ako bezny clovek ako ja co sa aktualne predava prip v dohladnej dobe chysta.
    pretoze v tejto chvili napr . sa mi tazko hlada konkurencia k tejto „notebook“ konstrukcii , ale s 10palcami a hlavne lepsou vydrzou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here