Podle Canalys budou tablety v příštím roce tvořit polovinu počítačového trhu

0

Vývoj počítačového trhu

Analytická firma Canalys zabývající se stolními počítači, notebooky a tablety, tedy zařízeními s úhlopříčkou 7 palců a výše zveřejnila své předpoklady pro vývoj počítačového trhu v následujícím roce. Tablety v něm zaujmou dominantní (nadpoloviční) postavení.

Za třetí čtvrtletí letošního roku tvořily tablety již 40 % trhu s počítači. Předpokládá se, že příští rok se prodá 285 miliónů tabletů, přičemž o 3 roky později se počet vyšplhá na 396 miliónů kusů.

Na trhu jsou nejlepšími výrobci Samsung a Apple, ačkoliv procentuální zastoupení tabletů s iOS postupně klesá. Pozici posílí nový zástupci iPad Air a iPad mini 2 v následujícím čtvrtletí. Samsung naopak zastává 27% podíl na trhu, ale podle firmy Canalys bude také klesat vlivem konkurenčního boje od společností Acer, Asus, HP nebo Lenovo, kteří nabízejí tablety již za 150 dolarů (3 000 korun).

Odhaduje se, že příští rok budou dominovat tablety s operačním systémem Android se 65% podílem. Do boje se snaží zasáhnout i Microsoft, ale jeho 2 % z minulého roku momentálně nic neřeší. Analytici z Canalys však odhadují, že se jeho podíl zvýší na 5 % v roce 2014 a to díky třem operačním systémům Windows, Windows RT a Windows Phone.

Zdroj: GSMArena a Canalys

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here