GoClever Orion 102 – zástupce střední třídy, který má mouchy [RECENZE]

0

Potencionální kupující tabletu má na výběr ze širokého a pestrého seznamu, který se neustále rozrůstá a je plný zajímavých modelů. Do našich rukou se dostal zástupce střední třídy od polského výrobce GoClever. Ten svá zařízení nechává vyrábět v Číně a posléze je propaguje právě v Evropě. Jak dopadne GoClever Orion 102 se čtyřjádrovým procesorem v našem testu? Pojďme se nejprve podívat na jeho výbavu.

První dojmy, popis zpracování a kvalita displeje

Přehled výbavy

  • Testovaná verze: GoClever Orion 102
  • Displej: 10,1″ TFT IPS LCD s rozlišením 1280 x 800 pixelů
  • Procesor: čtyřjádrový Rockchip 3188 Cortex A9 s frekvencí 1,6 GHz
  • Grafický čip: ARM Mali-400 MP4
  • RAM: 1 GB DDR3
  • Interní paměť: 1 GB + 14 GB MLC NAND flash (výrobce udává celkově 16 GB), podpora microSD karet – rozšíření až o 32 GB
  • Zadní fotoaparát: 2MPx (1600 x 1200 pixelů), blesk
  • Přední fotoaparát: 0,3MPx (640 x 480 pixelů)
  • Wi-Fi: 802.11 b/g/n, podpora Wi-Fi hotspot
  • Další konektivita: 3G, Bluetooth 4.0, GPS
  • Konektory: microUSB OTG, miniHDMI out 1.4 Full HD, mini-jack 3,5mm
  • Senzory: g-senzor
  • Baterie: nevyjímatelná Li-Ion s kapacitou 6 000mAh
  • Operační systém: Android 4.2.2 Jelly Bean
  • Rozměry: 261 x 178 x 10 mm s klávesnicí Bluetooth
  • Hmotnost: 896 gramů s klávesnicí Bluetooth
  • Cena v době psaní recenze: od 5 191 Kč (CZC.cz)

Za zapůjčení tablet GoClever Orion 102 děkujeme oficiálnímu výrobci GoClever. Zařízení si můžete zakoupit v některém z eshopů.

Obsah balení

Balení tabletu GoClever Orion 102 není zbytečné velké, což jistě potěší. Někteří výrobci se snaží klamat zákazníka nesmyslně velkým balením. Poté, co si jej donese domů, zjistí, že obsah je z velké části nevyužit a byl tak vizuálně pouze oklamán. U GoClever toto nehrozí a hned na vrchní straně zaujme pohled na daný tablet, kde nechybí ani seznam šesti důvodů, proč si jej zákazník nejspíše kupuje.

Uvnitř balení pak nalezneme kromě samotného tabletu i jeho nabíječku, manuál v podobě rychlého výčtu základních informací, USB kabel, OTG kabel a bluetooth klávesnici. Právě ta může být důvodem, proč daný tablet GoClever Orion 102 nakonec zakoupil. Nemusí se totiž kupovat zvlášť a navíc plně kopíruje rozměry tabletu, tudíž se snadno v krabici schová a rovněž i přenáší spolu s tabletem.

Design a kvalita zpracování

Při prvním pohledu na tablet uvidíte displej ohraničený ze všech stran poměrně širokým rámečkem. Ten dosahuje po stranách 2 cm, dole a nahoře pak o 2 mm méně, což na první pohled nezaznamenáte. Osobně to označuji za nedostatek, protože při zúžení bude tablet více ergonomický. Uprostřed rámečku v horní části displeje je umístěna 0,3MPx kamera.

Hrany tabletu GoClever Orion 102 jsou zaoblené a ze zadní části také zkosené. Vzadu je umístěn 2MPx fotoaparát a na pravé straně i reproduktor. Toto umístění je velmi nešťastné, protože právě v tom místě při širokoúhlém zobrazení displeje má uživatel ruku, tudíž reproduktor svou dlaní kryje. Zvuk není sice tolik zkreslen, nicméně by si reproduktor zasloužil lepší pozici. Navíc je v té části šasi odděleno a reproduktor tak nabízí kompletně černé zbarvení. A právě zde je provedení tabletu nejvíce nejisté. Při běžném používání se nejednou stane, že část, která kryje reproduktor, se jemně scvakne. Celkové zpravování ale působí pevným dojmem.

Tlačítka a konektory

Tablet GoClever Orion 102 má veškeré konektory a tlačítka na pravé boční straně. Nalezneme tu tlačítko pro zapnutí a ovládání hlasitosti, poté slot pro microSD karty, konektory 3,5mm jack, DC in 5V, HDMI, MIC a nakonec USB OTG. Zde opět vidím problém. Tlačítka jsou umístěna dobře a nijak nevadí při práci, dokonce jsou tak zvaně „na dosah“. Pokud si však připojíte třeba sluchátka, pak o jejich kabel budete neustále zavádět. Beru v potaz ovládání tabletu oběma palci a držení oběma rukama, což uživatel využívá například při hraní her.

Displej

Výrobce vsadil na 10,1palcový TFT IPS LCD displej s rozlišením 1280 x 800 pixelů. Nejedná se o žádný zázrak, nicméně většině uživatelů postačí. Velkou nevýhodou je ovšem jeho lesklý povrch, kdy se v něm téměř neustále vidíte jako v zrcadle. V některých okamžicích nepomohlo ani zvýšení jasu na maximum, i poté v něm vidíte objekty, které jsou vedle vás, pokud se zrovna neusmíváte sami na sebe. To rozhodně není dobré pro oči a na sluníčko je displej téměř nečitelný. Barvy jsou ovšem na displeji přirozené.

Zaměřeno na výkon, chování systému a paměť

GoClever Orion 102 se řadí mezi tablety střední třídy. Uvnitř jeho těla bije čtyřjádrový procesor Rockchip 3188 Cortex A9 s frekvencí 1,6 GHz, kterému sekunduje 1GB operační paměť a o grafický zážitek se stará Mali-400 MP4. Není to žádný špičkový výkon, ovšem u střední třídy ho očekávat ani nelze. Rozhodl jsem se ho však co nejvíce vyzkoušet a otestovat nejen ve hrách, ale i pomocí různých benchmarků.

Osobně jsem na tabletu hrál nejvíce akční trhák Dead Trigger 2. Grafika sice není ohromující, nicméně i takovou hru tablet zvládne a poměrně hravě. Občas se ovšem objevují chybějící textury a co je ještě důležitější, hra padá, respektive se hroutí celý systém. Častokrát se mi stalo, že se tablet sám od sebe vypnul. Může to být dáno nedoladěným systémem, který opravdu tak v těchto momentech působí (při klasické práci v podobě surfování na internetu, čtení elektronické knížky apod. je většinou vše bez problémů, čisté, rychlé a hladké), také 1GB operační pamětí, která v určitých případech může být nedostatečná, anebo jednoduše vadným kusem. Poslední variantu bych osobně vyloučil, protože první dvě jsou pravděpodobnější a během užívání mě o tom systém sám přesvědčoval.

Dále byl výkon testován za pomoci The Simpsons: Tapped Out, kde se objevovaly tytéž problémy, co u Dead Trigger 2. Vyzkoušeny byly i hry Angry Birds či Pixwords, které fungovaly bez jakýchkoliv chyb. Právě tyto herní tituly nejsou náročné na výkon ani na paměť, což potvrzuje mou původní dedukci. Níže se podíváme na konkrétní výsledky z benchmarků.

AnTuTu X Benchmark

V tomto oblíbeném benchmarku získal GoClever Orion 102 úctyhodných 19 588 bodů. Přemohl tak chytrý telefon Galaxy S3, naopak nedosáhl například na Xperii Z, i když jen o vlásek.

BaseMark X

Jako další benchmark jsem využil BaseMark X. Nelenil jsem a otestoval výkon tabletu ve střední, tedy defaultní i vyšší zátěži. Ve vyšším zátěžovém testu měl tablet ve výkonu problémy, ale za svou snahu si vysloužil celkově 2 721 bodů. V tom defaultním pak téměř o trojnásobek více, hodnota se zastavila na 6 985 bodech.

GFX Bench

Výkon prošel i benchmarkem zvaným GFX Bench. Právě tento test nabízí velice komplexní ohodnocení výkonu hardwaru a nechybí ani test výdrže baterie, který jsem taktéž spustil. Na výsledky se můžete podívat sami v jednotlivých screenech.

GPU Bench

Náročný grafický test GPU Bench opravdu tablet zaměstnal. Pracoval na plné obrátky a nakonec byl oceněn 8 843 body.

GPU Bench

Quadrant Standart

Posledním spuštěným benchmarkem byl Quadrant Standart, který v komparaci zaznamenal lepší výkon tabletu GoClever Orion 102 při porovnání s HTC One X.

Quadrant Standart

Paměť

Tablet nabízí jako základ 1 GB úložného prostoru, který je doplněn 14 GB MLC NAND flash, tudíž nepotřebujete mít vloženou kartu microSD, abyste si do zařízení mohli stáhnout nějaké aplikace. Výrobce sice udává celkově 16 GB, ale při pohledu na detail zjistíte, že máte k dispozici o 1 GB méně. Interní paměť ale lze rozšířit až o dalších 32 GB právě pomocí karty microSD.

I operační systém s předinstalovaným softwarem si nějaký podíl úložného prostoru ukrojí. Celkově se jedná o 650 MB z interního 1GB úložiště. U přídavného 14 GB MLC NAND flash je pak k dispozici přesně 13,15 GB. Pokud tedy odečteme i systém a budeme brát v potaz pouze reálnou kapacitu úložného prostoru, pak se zastavíme na nějakých 13,5 GB.

Systém a software

GoClever Orion 102 nabízí prostředí operačního systému Android 4.2.2 Jelly Bean. Pokud patříte mezi ty, kteří chtějí mít ve svém zařízení již nejnovější verzi tohoto systému, pak se budete muset nejspíše ohlédnout po jiném modelu. Doposud žádná aktualizace do zařízení nedorazila a nejspíše ani nedorazí.

Celé prostředí je v první fázi hozeno do angličtiny, takže si musí uživatel češtinu nastavit sám. Poté zde nalezneme i nějaké polské programy jako je software Legmi. Pozitivem je počeštělý kancelářský balík Kingsoft Office. Nechybí samozřejmě ani Skype, Explorer, Cool Reader, ES File Explorer, ES Task Manager, WiFiDisplay nebo hra Angry Birds. Nesmím zapomenout ani na software od Googlu jako jsou Google Mapy, Hudba Play, nebo třeba Gmail.

Konektivita

Dále neočekávejte nadstandartní konektivitu. Nechybí samozřejmě Wi-Fi s podporou b/g/n, což není moc široká podpora standardů. Wi-Fi můžete sdílet dalším uživatelům pomocí hotspotu. Dále jistě využijete Bluetooth 4.0 zejména pro připojení ke klávesnici a 3G či GPS. Tímto výčet konektivity končí.

Fotoaparát

Vpředu nalezneme 0,3MPx kameru, vzadu pak 2MPx fotoaparát. Už jen tato informace napovídá, že je fotoaparát s kamerou v tabletu pouze navíc a nejedná se o žádný skvost. Při šeru na nějaké focení můžete rovnou zapomenout, protože na fotografii neuvidíte téměř nic. Při denním světle pak jsou fotky neostré se zrníčky. Žádné opravdu kvalitní fotografie s tím nepořídíte, i když pro běžného nenáročného uživatele budou více než uspokojující. Posuďte sami.

Baterie

Nevyjímatelná baterie Li-Ion s kapacitou 6000mAh nedosahuje nikterak závratných výsledků ve výdrži, i když má světlé chvilky. Výrobce deklaruje až 6 hodin na jedno nabití. Celková hodnota závisí samozřejmě na několika faktorech. Při testování jsem měl neustále zapnutou Wi-Fi a nejlepší výsledek činil lehce přes 8 hodin při minimálním jasu (kombinace prohlížení internetu a hraní her). Pokud je jas na střední hodnotě a občas využito maximálního jasu, tak i při hraní her dosáhnete něco přes 4 hodiny výdrže.

Taková informace vás možná potěší, ale ta následující nikoliv. Berme v úvahu, že hrajeme přes 4 hodiny hry na tabletu se středním a občas s maximálním jasem při zapnuté Wi-Fi. Poté tablet připojíme k nabíječce a můžeme počkat další 4 hodiny a 30 minut, než se baterie znovu nabije. Občas nabíjení trvá až 5 hodin, takže určitě doporučuji nabíjet pouze při celkově vypnutém tabletu, jinak celý proces ještě prodloužíte.

Klávesnice bluetooth

Bluetooth klávesnice je v balení příjemným příslušenstvím navíc. Snadno si tak z tabletu vytvoříte menší notebook a můžete odpovědět na důležité emaily, či si zapsat nějaké poznámky, nebo přímo zápisky z přednášky. Není to sice na několikahodinové užívání, nicméně klávesnici připojíte snadno přes bluetooth a můžete začít psát. Problém je trochu s rovnováhou, protože musíte mít plně vodorovný povrch, jinak se vám bude tablet opřený o zarážku v klávesnici převažovat na druhou stranu díky své hmotnosti.

Závěrečné hodnocení

Abych byl upřímný, tak po téměř třítýdenním testování a hodnocení tabletu GoClever Orion 102 nedokáži říci, zdali bych ho uživatelům doporučil. Záleží totiž na tom, co od zařízení očekáváte a na co ho budete používat. S internetem si samozřejmě poradí na jedničku, zvládne hravě méně náročné hry, a pokud vám nebudou vadit ani občasné výpadky či chyby, pak si zahrajete i ty výkonnostně náročnější.

Důležité je poznamenat, že občas se stane, že tablet budete zapínat třeba i čtyřikrát za sebou, než si pohodlně budete moci zahrát svou oblíbenou hru. Až takové jsou někdy problémy s nedoladěným systémem a horším výkonem. Pokud sečtu nedostatky, které jsem postupně zmiňoval (zakrytí reproduktoru dlaní, zavádění o kabel od sluchátek, fotoaparát spíše jen do počtu, až pětihodinové nabíjení baterie, vypínání zařízení apod.), pak tablet doporučit nemohu. Je ale možnou variantou pro ty, kteří chtějí tablet využívat na čtení elektronických knížek a případně na internet.

Za zapůjčení tablet GoClever Orion 102 děkujeme oficiálnímu výrobci GoClever. Zařízení si můžete zakoupit v některém z eshopů.

+ Bluetooth klávesnice v balení

+ Počeštělý kancelářský balík Kingston Office

+ Možnost rozšířit paměť pomocí microSD karet

+ Podpora microSD

+ Není potřeba karty pro stahování aplikací

– Průměrná výdrž baterie při vyšší zátěži

– Dlouhá doba nabíjení baterie

– Horší optimalizace systému

– Několik nevychytaných detailů (reproduktor, konektor pro 3,5mm jack apod.)

– Příliš lesknoucí se displej

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here