GoClever Aries 70 – 7″ tablet se čtyřjádrem za super cenu [RECENZE]

0

Mnoho uživatelů nepožaduje od tabletu špičkový výkon, spíše hledají náhradu za notebook, který by mohli využívat i na cestách. Z toho důvodu se poohlížejí po průměrném tabletu, který hravě zvládne i tradiční hry, mohou na něm sledovat videa, prohlížet internetové stránky, a hlavně je vybaven alespoň průměrnou výdrží. Navíc takové modely se hodí i pro děti, takže jsme se na tuto cenovou kategorii zaměřili i my. Do naší redakce Android Market dorazil další zástupce od polského výrobce GoClever, který se řadí právě mezi zmíněné modely.

GoClever Aries 70

První dojmy, popis zpracování a kvalita displeje

Přehled výbavy

 • Testovaná verze: GoClever Aries 70
 • Displej: 7″ IPS LCD s rozlišením 1280 x 800 pixelů (160 dpi)
 • Procesor: čtyřjádrový MediaTek MT 8389 Cortex A7 s frekvencí 1,2 GHz
 • Grafický čip: PowerVR SGX544
 • RAM: 1 GB DDR3
 • Interní paměť: 1 GB + 7 GB eMMC (k dispozici 6 GB), podpora microSD karet – rozšíření až o 32 GB
 • Zadní fotoaparát: 2MPx (1600 x 1200 pixelů), blesk
 • Přední fotoaparát: 0,3MPx (640 x 480 pixelů)
 • Wi-Fi: 802.11 b/g/n, podpora Wi-Fi hotspot
 • Další konektivita: 3G/HSPA+ 900/2100 MHz, Bluetooth 4.0, GPS
 • Konektory: microUSB OTG, mini-jack 3,5mm
 • Senzory: g-senzor, light senzor
 • Slot pro kartu SIM
 • Baterie: nevyjímatelná Li-Ion s kapacitou 3 900mAh (dle výrobce je výdrž až 5 hodin)
 • Operační systém: Android 4.2.2 Jelly Bean
 • Rozměry: 188 x 115 x 9 mm
 • Hmotnost: 312 g
 • Cena v době psaní recenze: od 3 275 Kč (InterStore.cz)

Za zapůjčení tabletu GoClever Aries 70 děkujeme oficiálnímu výrobci GoClever. Zařízení si můžete zakoupit v některém z eshopů.

GoClever Aries 70_02

Obsah balení

Balení tabletu GoClever Aries 70 po vzoru svého kolegy GoClever Orion 102 sází na kompaktní rozměry. Na vrchní straně nás opět na první pohled zaujme daný tablet se seznamem důležitých specifikací a funkcí, kvůli kterým si jej nejspíše kupujeme.

Uvnitř balení kromě samotného tabletu nalezneme samozřejmě nabíječku, návod se základními poznatky, USB kabel, OTG kabel, nabíječku do auta, sluchátka s 3,5mm jackem a ochranné pouzdro. Předešlý model nabízel bluetooth klávesnici a tento zajímavý benefit je tak nyní nahrazen sluchátky a ochranným pouzdrem, což považuji opět za příjemné plus.

Design a kvalita zpracování

Oba testované modely si jsou v mnohém podobní. Mají velice podobnou specifikaci, zpracování, předinstalované aplikace, design a kvalitu displeje. Již na úvod ale mohu s čistým svědomím říci, že je pro mne GoClever Aries 70 povedenějším modelem. O důvodech, které mě k tomuto závěru dovedly, si přečtěte postupně níže.

Rámeček kolem displeje je stále široký, nicméně pouze v dolní a horní části. Po stranách jej výrobce ztenčil na čtvrtinu, proto dosahuje 5 mm. U většího modelu byla přední kamera umístěna uprostřed rámečku v horní části displeje, tentokrát ji nalezneme v pravém horním rohu. Opět se jedná o 0,3MPx kameru, takže jistě nebude široce využívána.

Hrany tabletu GoClever Aries 70 jsou znovu zaoblené, pokud se na ně podíváte ze zadní části, jsou i tentokrát zkosené. Design je tedy velice podobný u obou modelů, což určitě vítám, protože působí velice půvabným dojmem. Na zadní části saši nalezneme 2MPx fotoaparát v levém horním rohu, tudíž je na stejném místě jako přední kamera, jen o kousek dále od postranní hrany.

Vzhledem k tomu, že se jedná o 7″ tablet, se spíše očekává používání na výšku (ideální pro čtení elektronických knih), proto se reproduktor nachází v dolní části, kde v žádném případě není zakryt dlaní, jako tomu bylo u modelu Orion 102. Rovněž i 3,5mm jack pro připojení sluchátek je na daleko lepším místě než u kolegy. Nalezneme jej na levé horní straně, tedy na opačné, než se ukrývá přední 0,3MPx kamera. Díky tomu je k němu neomezený přístup. Potřebné ovládací tlačítka pro zapnutí, zvýšení/snížení hlasitosti a tlačítka zpět výrobce umístil na levou postranní stranu, což osobně musím pochválit. Rozložení je tedy správné a v porovnání s modelem Orion 102 daleko příjemnější.

Tlačítka a konektory

Tablet GoClever Aries 70 má sloty pro microSD kartu a SIM kartu umístěny ve své dolní části saši. Tlačítka spolu s konektorem pro sluchátka jsem již zmínil výše, proto jen dodávám, že USB OTG je umístěno v horní části o něco dále od hrany než 3,5mm jack na druhé straně. Tento model nedisponuje HDMI konektorem. Uspořádání nijak nebrání tradičnímu užívání, jako tomu bylo u předešlého modelu.

Displej

I u menšího 7palcového modelu vsadil výrobce na IPS LCD displej s rozlišením 1280 x 800 pixelů. Celkové provedení je ovšem opět nedostatečné, proto platí vše, co u prvního testovaného modelu. Nejedná se o žádný zázrak, nicméně většině uživatelů postačí. Velkou nevýhodou je ovšem jeho lesklý povrch, kdy se v něm téměř neustále vidíte jako v zrcadle. V některých okamžicích nepomohlo ani zvýšení jasu na maximum, i poté v něm vidíte objekty, které jsou vedle vás, pokud se zrovna neusmíváte sami na sebe. To rozhodně není dobré pro oči a na sluníčko je displej téměř nečitelný. Barvy jsou ovšem na displeji přirozené.

 Zaměřeno na výkon, chování systému, výdrž baterie a paměť

GoClever Aries 70 se řadí mezi tablety spíše nižší střední třídy. Uvnitř jeho těla bije čtyřjádrový procesor MediaTek MT 8389 Cortex A7 s frekvencí 1,2 GHz, kterému sekunduje 1GB operační paměť a o grafický zážitek se stará PowerVR SGX544. Celkový výkon hodnotím i přes nižší frekvenci kladněji, protože působí přirozeněji a stabilněji.

Abych mohl oba modely blíže porovnat mezi sebou, hrál jsem i na menším tabletu Aries 70 akční trhák Dead Trigger 2. Byl jsem zvědavý, jak si s tím o něco horší specifikace poradí a zdali bude celkový výkon opět tak nedoladěný jako u modelu Orion 102. Po grafické stránce se jedná o téměř stejný zážitek. Nic ohromujícího, u čehož byste zůstali nevěřícně zírat na displej. Nicméně jsem nezaznamenal žádné chybějící textury ani padání hry (vypínání případně restartování celého systému).

Dalšími vyzkoušenými hrami byly opět The Simpsons: Tapped Out, Angry Birds a Pixwords, stejně jako u testování druhého modelu. Pouze u The Simpsons: Tapped Out se v některých případech tablet zasekl, jelikož již nezvládal ukládat do operační paměti tolik úkonů. Pokud přiřazujete jednotlivým postavičkám ze Simpsonů úkoly, tak než se synchronizují data, ukládají se do operační paměti. Občas se tedy stane, že se hra zasekne a musíte ji vypnout ve správci úloh a zapnout znovu. Na více operací není v tabletu 1GB operační paměť stavěná, takže se s těmito menšími problémy musí počítat. Celkově je ovšem výkon oproti většímu bráškovi stabilnější.

Níže se podíváme na jednotlivé hodnocení pomocí benchmarků. Pro lepší porovnání obou modelů naleznete v galerii i výsledky předchozího modelu.

AnTuTu X Benchmark

V tomto benchmarku dosáhl tablet Aries 70 ctihodného výsledku v podobě 12 983 bodů. Obdržel však téměř o 7 tisíc bodů méně než jeho kolega.

Orion 102:

BaseMark X

Velice překvapivého výsledku se dosáhlo u benchmarku BaseMark X. Bohužel v tom negativním slova smyslu. Tablet Aries 70 si vysloužil hodnocení v podobě 949 bodů, což je opravdu zvláštní, protože Orion 102 dosáhl při střední zátěži výsledku 6 985 bodů. Jedná se o rapidní rozdíl a trochu nepochopitelně odlišené výsledky výkonnostního testu. Při vyšší zátěži navíc Aries 70 nemohl být hodnocen.

Base Mark X

 Orion 102:

Base Mark X

GFX Bench

Rozdílný výkon hardwaru je zřetelný i u benchmarku GFX Bench. V některých oblastech testu nejsou hodnoty až tak odlišné, ale jinde se naopak výrazně liší. Aries 70 svého kolegu pokořil v oblasti výdrže baterie, což se při běžném užívání potvrdilo.

Orion 102:

GPU Bench

I zde Aries 70 zaostává o více než 2 000 bodů. Počet snímků za sekundu je výrazně odlišný, ale osobně jsem to při hraní tentýž her nezaznamenal.

GPUBench

 Orion 102:

GPU Bench

Quadrant Standart

I poslední benchmark potvrzuje všechny dosavadní testy. Aries 70 má horší hardware, což je zřejmé i ze screenů jednotlivých benchmarků. Nicméně má výkon stabilnější, proto ho hodnotím kladněji ve srovnání s Orion 102. Ne vždy by se tak uživatel měl poohlížet pouze po výsledcích v testech výkonu. Stabilitu jednotlivé testy totiž neodhalí.

Quadrant Standart

 Orion 102:

Quadrant Standart

Paměť

Tablet nabízí jako základ 1 GB úložného prostoru, který je doplněn 7GB MLC NAND flash, tudíž nepotřebujete mít vloženou kartu microSD, abyste si do zařízení mohli stáhnout nějaké aplikace. Výrobce sice udává celkově 8 GB, ale při pohledu na detail zjistíte, že máte k dispozici o 3 GB méně. Interní paměť ale lze rozšířit až o dalších 32 GB právě pomocí karty microSD.

Prostředí - GoClever Aries 70_02

I operační systém s předinstalovaným softwarem si nějaký podíl úložného prostoru ukrojí. Celkově se jedná o 150 MB aplikací z interního 1GB úložiště. systém pak podle informací zařízení zabírá 3 GB. U přídavného 7 GB MLC NAND flash je pak k dispozici přesně 5,06 GB. Pokud tedy odečteme i systém a budeme brát v potaz pouze reálnou kapacitu úložného prostoru, pak se zastavíme na nějakých 6 GB. Zde se tedy čísla poněkud rozcházejí, protože celkově je v tabletu Aries 70 8 GB úložného prostoru, který má být snížen o více než 3 GB, jenže uživatel má k dispozici podle informací zařízení 6 GB.

Prostředí - GoClever Aries 70_03

Systém a software

Systém v GoClever Aries 70 je totožný jako u Orion 102. Nabízí totiž prostředí operačního systému Android 4.2.2 Jelly Bean. I nabídka předinstalovaného softwaru je stejná, akorát zde chybí nástroj pro Wi-Fi zvaný WiFiDisplay. Jinak v tabletu naleznete polské programy jako je software Legmi. Pozitivem je počeštělý kancelářský balík Kingsoft Office. Nechybí samozřejmě ani Skype, Explorer, Cool Reader, ES File Explorer, ES Task Manager, nebo hra Angry Birds. Nesmím zapomenout ani na software od Googlu jako jsou Google Mapy, Hudba Play, nebo třeba Gmail.

Fotoaparát

Vpředu nalezneme 0,3MPx kameru, vzadu pak 2MPx fotoaparát. Fotografie jsou tedy na stejné úrovni jako u předchozího modelu, o čemž se můžete přesvědčit níže. Existence kamery s fotoaparátem v tomto případě beru jednoduše za něco, co bylo prostě nutností, aby uživatel nemohl říci, že daný model nedisponuje fotoaparátem ani kamerou.

Baterie

Nevyjímatelná baterie Li-Ion s kapacitou 3900mAh má dosahovat podle výrobce až pětihodinové výdrže. Při testování se celková doba dostala až na hodnotu 36 hodin, tedy dne a půl. Ovšem musím upozornit, že asi 80 % výdrže bylo využito na běžný provozní režim, tedy zapnutý tablet bez jakýchkoliv operací.

Pokud budete tablet vypínat a zapínat jenom v době potřeby, pak při surfování po internetu a hraní her můžete dosáhnout až těch 8 hodin. Záleží na míře jasu či náročnosti her. Průměrně ale počítejte s výdrží okolo 6-7 hodin, což podle mého odpovídá běžné zátěži. Deklarovaných 5 hodin výdrže dosáhnete nejspíše jen zřídka, nebo možná až při horším stavu baterie. Sám jsem takto nízké výdrže nedosáhl, což je jistě povzbudivá informace. Nabíjení pak trvá okolo 4 až 4 a půl hodiny jako u předešlého modelu.

GoClever Aries 70_03

Ochranné pouzdro a sluchátka

Tablet nabízí v balení i ochranné pouzdro se sluchátky. Musím ihned upozornit, abyste od sluchátek neočekávali příliš. Jedná se o základní model sluchátek, která slouží pro běžné poslouchání hudby. Nemohou se rovnat těm, za které dáte i několik tisíc korun. Tomu odpovídá i jejich přenášený zvuk, který může vychvalovat pouze uživatel bez hudebního sluchu. Jednoduše se jedná o základ a nic víc.

Ochranné pouzdro využijete přeci jen více a budete za něj mnohem raději. Snadno se s ním manipuluje a upevňuje se do něj tablet, případně odnímá. Výrobce ovšem udělal chybu v oblasti tlačítek, ke kterým se díky pouzdro dostáváte stěží. Jsou příliš blízko ochrannému pouzdru. Stačilo by je přitom umístit o pár milimetrů výše a snadná manipulace s nimi by byla zajištěna i v případě, že byste měli tablet v pouzdře.

Závěrečné hodnocení

Celkově se mi zpracování modelu Aries 70 docela líbí. Určitě při porovnání s předchozím modelem Orion 102. Nabízí stabilnější systém a i přes nižší cenu poměrně dobrý výkon, který v některých případech působí lépe, ačkoliv to benchmarky nepotvrzují.

Rozvržení tlačítek a konektorů je téměř bez chyby, pokud k tomu připočítáte ochranné pouzdro a sluchátka v balení, pak je to jasná volba. Bez výčitek jej mohu doporučit každému, kdo od tabletu očekává alespoň 6-7hodinovou výdrž, průměrný výkon a stabilitu systému. Využijete jej na surfování po internetu, hraní i náročnější her, přehrávání videa či zapisování výpisků. Na čtení elektronických knih na sluníčku ale zapomeňte.

V dané cenové relaci samozřejmě naleznete spoustu dalších variant, ale za sebe mohu tento model doporučit alespoň pro užší výběr při daném nákupu.

Za zapůjčení tabletu GoClever Aries 70 děkujeme oficiálnímu výrobci GoClever. Zařízení si můžete zakoupit v některém z eshopů.

+ Ochranné pouzdro a sluchátka v balení

+ Počeštělý kancelářský balík Kingston Office

+ Možnost rozšířit paměť pomocí microSD karet

+ Není potřeba karty pro stahování aplikací

+ Poměrně stabilní systém

– Dlouhá doba nabíjení baterie

– Fotoaparát

– Příliš lesknoucí se displej

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here