Earl – odolný tablet s e-ink displejem a solárním nabíjením

0

Earl tablet 1

Na internetu se objevil projekt velmi zajímavého tabletu s názvem Earl, který by se v nabídce ostatních tabletů rozhodně neztratil. Earl je totiž určen pro každého, kdo by tablet využíval v náročném prostředí, zejména pro turisty, cyklisty, horolezce či jiné dobrodruhy.

Novinku rozpoznáte od běžného multimediálního tabletu už na první pohled. V masivním těle se bude ukrývat 6″ černobílý displej z elektronického inkoustu (e-ink) nabízející bezkonkurenční viditelnost i na přímém slunci. Ve tmě zase pomůže podsvícení displeje, které může být tak silné, že jej lze využít jako svítilnu.

Díky rozlišení 1024 x 768 pixelů by neměl být problém prohlížet na displeji ani podrobné mapy a dotyková technologie využívající infračervené záření zase umožní displej ovládat i v rukavicích. Výrobce také uvádí, že použitý displej od LG bude flexibilní, takže by měl vydržet i hrubší zacházení.

Tablet se může pochlubit certifikací IP67, která by měla zaručovat úplnou odolnost proti vniknutí prachu a odolnost proti vodě, a to při ponoření do hloubky jeden metr po dobu 30 minut. Earl také přežije pád na zem, koupel v bahně, teploty v rozmezí 0 – 50 °C a výšku až 13 kilometrů nad povrchem země.

Vzhledem k tomu, že je Earl určen pro pobyt v přírodě, bude jedním z jeho nejdůležitější funkcí navigace, která bude umožněna nejen přes známější GPS, ale také přes ruský družicový systém Glonass.  V tabletu by navíc měly být předinstalovány podrobné mapové podklady a aplikace Every Trail obsahující tipy na stovky tisíc výletů po celém světě.

Earl tablet 2

Ve výbavě nebudou chybět ani technologie Bluetooth 4.0 a ANT+, které umožní připojení přístroje pro měření srdečního tepu, krokoměru apod. Konektivita by měla být dále zajištěna pomocí NFC, Wi-Fi, infračerveného portu a USB konektoru. Zajímavou funkcí je dvoukanálová vysílačka podporující služby FRS, GMRS a MURS. Se svými přáteli tak budete moct být zdarma v kontaktu i na místech, kde není běžný mobilní signál. Earl také nabídne rádio fungující v pásmech AM/FM/SW/LW.

Široká nabídka senzorů bude kromě gyroskopu a akcelerometru zahrnovat magnetometr (intenzita magnetického pole), teploměr, barometr (tlak vzduchu), anemometr (rychlost větru) a snímač vlhkosti vzduchu. Vzhledem k tomu, že výrobce zveřejní všechny podklady v otevřeném API, bude možné využít senzory také v aplikacích třetích stran.

Earl bude mít baterii o kapacitě 3000 mAh, která by však díky přítomnosti energeticky úsporného e-ink displeje měla vydržet více než dvacet hodin používání tabletu. Baterii je možné dobíjet kdekoliv pomocí solárních panelů nacházejících se na zadní straně zařízení. Podle výrobce by měla být baterie plně nabita už po pěti hodinách na přímém slunci. Chybět však nebude ani možnost klasického nabíjení přes USB kabel ze sítě nebo počítače.

Earl svým výkonem sice neohromí, ale k daným účelům bude síla dvoujádrového procesoru i.MX 6 DualLite (Cortex A9) taktovaného na 1 GHz spolu s 1GB RAM dostačující. Pro mapové podklady a uživatelská data bude určena 16GB vnitřní paměť rozšiřitelná pomocí slotu na micro SD karty. Operačním systém by měl být Android 4.1 Jelly Bean, takže nabídka aplikací bude obrovská. Jediným problém s kompatibilitou by mohl způsobovat e-ink displej, který je nejen černobílý, ale většinou ani neexceluje v rychlosti vykreslování.

Earl tablet 3

Aby se předešlo zbytečným pádům tabletu na zem, je na jeho vrchní straně masivní poutku umožňující přichycení například na batoh. Earl má rozměry 183 x 121 x 15 mm a hmotnost 303 gramů. Součástí základního balení by měl být také praktický stojánek.

Tento zajímavý tablet je zatím jen jako nerealizovaný projekt a výrobce po uživatelích požaduje 250 000 dolarů. Na start projektu můžete přispět částkou 249 dolarů (4 900 Kč), což je o téměř o třetinu méně, než za kolik se bude Earl prodávat v obchodech.

Zájemci si mohou vybírat ze dvou barevných provedení, černého (coal) a bílého (snow). V tuto chvíli jsou otevřeny jen předobjednávky pro americkou verzi tabletu, která by se k prvním zákazníkům měla dostat v srpnu letošního roku. Na evropskou verzi bychom si podle výrobce měli počkat nejpozději do konce roku 2013.

zdroj: Earl

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here