Asus Transformers Prime – uživatelská recenze

12

Asus Transformer Prime  odstraňuje neduhy svého předchůdce, v současnosti je nejvýkonějším tabletem na trhu – první s tegrou 3. Tak je to na papíře, ale jaký je ve skutečnosti?

Obsah balení

tablet dostanete v pěkné černé krabičce s  vypolstrovaným vnitřkem aby se tablet, ale ani klávesnice nepoškrábali. Kromě tabletu najdeme najdeme v krabici klávesnici, kompaktní černou nabíječku, propojovací kabel, hadřík na čištění displeje a návody k použití. Za 16000 tisíc korun mohl výrobce přidat i nějakou tu drobnost navíc

 Konstrukce a vzhled

            Tablet jsem si pořídil ve zlaté barvě (mě přijde spíš jako nazlátlá stříbrná) a musím říct že za fialovou bych ji rozhodně nevyměnil tablet na mě působí luxusnějším a elegantnějším dojmem. Prime má oproti svému předchůdci kovové a hlavně velmi zeštíhlené tělo a musím říct že je to znát, na váze se ubralo o celých 100 gramů a tloušťka tabletu se smrskla na pouhých 8,3 mm. Na druhou stranu hliník který výrobce použil místo plastu se velmi snadno poškrábe a jsou na něm vidět otisky prstů.

            Přední straně dominuje Super IPS+ displej s rozlišením 1280×800 pixelů a úhlopříčkou 10.1 palce. Nad ním se nachází kamerka pro videohovory s rozlišením 1,3 Mpx a senzor pro  regulaci jasu displeje.

            Když tablet držíme na šířku tak na spodní hraně máme proprietární konektor který slouží k připojení klávesnicového doku a nabíjení. Na vrchní části praé strany nalezneme klasický audio 3,5 mm jack. Zato na straně levé máme hned několik zajímavých prvků od spoda to je: mikrofon, slot na micro SD karty, micro HDMI konektor a ovládání hlasitosti. Na vrchní straně máme drobné vypínací tlačítko a pak už jen druhý mikrofon. Když se na tablet podíváme ze zadu tak si jako prvního všimneme zajímavého broušení hliníku v kruzích a loga Asus které je do hliníku vyryté. Dále uvidíme jeden reproduktor bohužel přesně v oblasti kde budeme tablet držet, a o 8 megapixelový fotoaparát s přisvětlovací LED diodou.

  Asus Transformers Prime

Dokovací stanice

 I dokovací stanice prošla výrazným ztenčením. Je vyrobena ze stejně barveného hliníku jako záda tabletu a stejně jednoduše se poškrábe. Dkovací stanici k tabletu připojíte pomocí nabíjecího konektoru na spodní hraně tabletu. O uchycení se budou starat dva kovové zobáčky které se zacvaknou do těla tabletu. Vsazení tabletu do doku je jednoduché a intuitivní a rychle si na něj zvyknete.

            Na levé straně se nachází konektor pro napájecí kabel. Klávesnice má v sobě baterku která prodlouží výdrž tabletu asi o 40%. Na doku můžeme využít jeden USB port do kterého zapojíte myš , klávesnici nebo třeba gamepad! Dále je zde čtečka SD karet a to je vše.

Klávesnice má příjemné rozložení kláves a já osobně sem se s překlepy téměř nesetkal. Vrchní řada kláves slouží k rychlému nastavení různých připojení ( wifi, bluetooth ), úpravě hlasitosti apod. Touchpad se nachází pod klávesnicí a moc pohodlný nebyl prst se na něm často  zadrhává, přestože podporuje multitouch tak neumí pinch to zoom.

Asus Transformer Prime - dokovací stanice

 Displej a zvuk

Displej jak už sem zmínil má úhlopříčku 10.1 palce s rozlišením 1280×800. Kouká se na něj moc pěkně, má živé barvy a na maximální jas je i na sluníčku trochu čitelný ale pořád to není žádná sláva. Na displeji zůstávají otisky prstů, naštěstí výrobce dodává hadřík kterým displej během pár sekund vyčistíte.

Zvukem sem byl mile překvapen, z jediného reproduktoru se line na tablet/notebook slušný zvuk. Ve chvíli kdy tablet chytíte do rukou si reproduktor překryjete rukou a kvalita zvuku se výrazně zhorší.

Fotoaparát

prostředí aplikace fotoaparátu je jednoduché a pěkně zpracované. Zadní 8 Megapixelová kamera produkuje za dobrého světla průměrné fotky, za horšího osvětlení jsou fotky špatné a když si přisvítíte diodou je výsledek o něco lepší ale světlé plochy budou přepálené. Lze též natáčet poměrně pěkné full HD video ale za zhoršených podmínek kameru radši ani nepouštějte. Přední kamera stačí akorát tak na hovory přes skype nebo podobné video kecálky.

Systém

Systémem je Android Ice cream sandwich 4.0.3. a Asus do něj zasahoval jen minimálně změnil vzhled spodní lišty, upravil oznamovací oblast přidal několik užitečných i neužitečných aplikací a několik vesměs pěkných widgtů. Android je i na tabletech konečně naprosto plynulý bez jediného zadrhnutí, tablet se mi ani jednou nezpomalil a restartovat po nějakém větším záseku sem ho musel za necelé 3 týdny jen jednou. Můj kus netrpěl ani jednou z vad které jsou na internetu zmiňovány – s náhodným restartem sem se nesetkal. Co se systémových applikací týká tak vypadají moc pěkně – Gmail, Kalendář, kontakty i další.

 Asuesem přidáné aplikace:

 • My library – aplikace pro čtení knížek vzhledově se mi nelíbila, byla pomalá. Doporučuji nahradit jinou aplikací z marketu.
 • My cloud – cloudové úložiště od asusu, zdarma dostanete 8 GB.
 • My net – jednoduchá, celkem povedená aplikace pro sdílení souborů v domácí síti.
 • Polaris office – Hezky zpracovaná aplikace pro jednodušší práci se soubory .doc .xls .ppt
 • Press reader – čtečka novin, 7 výtisků jakýhkoli novin zdarma
 • Správce souborů – dobře zpracovaná aplikace pro práci se soubory
 • Super Note – Snad nejlepší aplikace od Asusu , libovolný rukou nkreslený obrázek převede do menší velikosti a vkládá je za sebe do řádku.
 • Zálohování aplikací – Druhá skvělá aplikace, umožňuje zálohu aplikací  jejich dat na externí paměť podobně jako třeba titanium backup , ale nepotřebujete root.

 Internet

Jedna z věcí kterou na tabletu určitě budete dělat nejčastěji je prohlížení webu tak se podíváme jak je na tom Prime v této oblasti. Předinstalovaný prohlížeč není špatný, je průměrný přehrává flash a zvládá různé pokročilé funkce ale moc mi nevyhovoval tak sem ho radši nahradil nějakým alternativním z marketu. Vyzkoušel sem jich hned několik jako první Dolphin browser for Pad – prohlížeč je ve stádiu beta a podle toho se občas taky chová – výjimkou nejsou časté pády a zamrzání aplikace takže ho nemohu doporučit, ale zvládá různá gesta a pokročilé funkce takže za pár měsíců až ho vylepší by mohl být velmi dobrý. Opera mobile samozřejmě i opera nabízí pro tablety přizpůsobené ovládání ale na gesta z Dolphinu zapomeňte. Opera je rychlá, stabilní a umí stahovat odkudkoli takže u opery sem hledat přestal a mohu jen doporučit.

Prohlížení internetu je tedy na Primu plynulé a podporuje i Flash takže může směle konkurovat surfování na PC.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

GPS

Jelikož se s tabletm špatně běhá a nedovedu si představit použití jako navigaci tak sem pouze zkusil za jak dlouho se tablet připojí. Tablet signál chytil za dobu okolo 20 sekund ( na internetu se řeší problém s GPS já ho nepostřehl)

Výkon, hry

Velkým lákadlem tohoto zařízení jistě bude nový čtyř(pěti) jádrový procesor Tegra 3. Páté jádro je úsporné a používá se při běžných na výkon nenáročných činostech. Při běhu jednoho ze čtyř hlavních jader pracuje toto jedno jádro na frekvenci 1,4 GHz. Při funkci více jader současně se takt sníží na 1,3 Ghz. To celé nám může být zatím jedno protože vše běží absolutně plynule a nevidím důvod proč teď přetaktovávat takto výkonný procesor. Zde uvádím výsledky v nejrozšířenějších benchmarcích:

Hry- hry jsou snad to jediné co může plně využít všech čtyř jader, takovýchto her je zatím poskrovnu ale časem budou přibývat. Dnes to jsou pouze Riptide GP, Shadowgun THD a demo Glowball což je hříčka od nvidie demonstrující výkon tabletu. Ale i jiné hry vypadají na tabletu moc pěkně a s počtem aplikací se to již dost zlepšilo. Opravdovou lahůdkou je možnost připojení gamepadu – získáte výkonou herní konzoli.

Výdrž

Jak dlouho vám tablet vydrží záleží na tom jak ho budete využívat.

 • Při kancelářské práci na poloviční jas mi tablet s klávesnicí vydržel asi 16 hodin.
 • Při sledování videa ve full hd na maximální jas se tablet poroučel asi po 9 a půl hodině.
 • Při hraní náročných her( bez klávesnice) se středním jasem vydržel tablet něco přes 6 hodin
 • Ve stand – by režimu se tablet téměř nevybýjí a jistě vydrží přes týden (nezkoušel sem).

Závěr

Podle mého názoru je prime skvělé zařízení na kterém je jen maličko chyb. S pár omezeními může nahradit notebook, pokud často využíváte kancelářské programy tak si určitě pořiďte notebook. Pokud vyžadujete dlouhou výdrž, vysokou mobilitu a moderní a rychlý systém nemůžete vybrat lépe. Já sem Transformerem nahradil stolní počítač a jsem naprosto spokojen.

Graf ceny produktu Asus EEE Pad Transformer TF201-1I099A poskytuje server Heureka.cz

12 KOMENTÁŘE

 1. Staci tablet otocit vzhuru nohama, obraz se prizpusobi, repracky jsou zase volny a ruka jim necloni.. to je figl co:-)

 2. Dotaz, zkoušel jste WIFInu na různých fórech píšou,že je docela slabá. A ještě jak je to při práci s klávesnicí,prý se tablet překlápí v důsledku lehké klávesnice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here