Dnešní recenze bude patřit tabletu Acer Iconia Tab A1-810 od taiwanské společnosti Acer, která je celosvětově známá prodejem elektroniky. Jedná se o zařízení, které se cenově řadí mezi ty dostupnější, avšak v závislosti na své, relativně nízké ceně nabízí zajímavý hardware.
Specifikace
- CPU: čtyřjádrový MediaTek MTK 8125, 1.2GHz
- GPU: PowerVR SGX544
- RAM: 1GB
- ROM: 16GB, možno rozšířit pomocí microSD karet
- Display: 7,9″ IPS, 1024×768 (162 ppi)
- OS: Android 4.2 Jelly Bean
- Fotoaparát: 5 MP zadní, 0,3 MP přední
- Baterie: 4960 mAh
- Konektivita: Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, microUSB
- Rozměry: 208,7 x 145,7 x 11,1 mm, hmotnost: 410 gramů
- Cena v době recenze: 4 990 Kč (Alza.cz)
Jak jsem již v úvodu zmínil, specifikace přístroje nejsou vzhledem k jeho ceně vůbec špatné. V samotném srdci přístroje tiká čtyřjádrový procesor od MediaTeku, který se sice neřadí mezi ty nejvýkonnější, ale zároveň dokáže poskytnout dostačující výkon jak pro běh samotného operačního systému, tak i pro hraní náročnějších 3D her. Zajímavou specifikací je pak úhlopříčka displeje, která činí bezmála 8 palců. Více si o vlastnostech tohoto tabletu povíme v následujících odstavcích.
Obsah balení
Tablet nám přišel v designově celkem povedené krabičce, kterou zdobí obrázky tabletu samotného a nástrojů, které používáme v běžném životě. Desing balení na mě působí průměrným dojmem. Nenadchne, ale ani neurazí. Po otevření krabice na vás vykoukne malá příručka, pod kterou se již nachází kýžený přístroj. Vůně nového, dosud nerozbaleného na vás začne rázem působit.
- přístroj (tablet PC)
- nabíječka (je rozdělena na dvě části)
- kabel pro připojení k PC (typ USB-microUSB)
- krátká příručka (manuál)
Po vyjmutí přístroje z krabice se odkryje část balení, která odhalí další důležité příslušenství. Možná vás udiví zajímavé řešení nabíjecího adaptéru, který musíte před použítím „složit“. Ve spod se nachází také malá příručka a kabel pro propojení s počítačem. To vše v ekologicky šetrném kartonu.
Design, konstrukce a kvalita zpracování
Po designové stránce je přístroj přirozeným elegánem. Osmipalcový displej je zasazen do rámečku šedivé barvy. Ačkoliv s přirovnáním k iPadu mini bychom se pohybovali v hlubokých vodách bulváru, eleganci s ním sdílí. Výhrady bych měl k zadní straně, která je až křiklavě bílá. To je nejen nepraktické, ale ani to moc nezapadá do grafické koncepce přístroje. Umím si velmi reálně představit, že zadní kryt bude také šedivý. Vývojáři z Aceru také mohli vymezit méně prostoru čočce fotoaparátu na zadní straně. To je ale pouze můj subjektivní pocit.
Konstrukce přístroje se také celkem povedla. Jak jsem již zmínil, přední stranu okopuje displej obklopený černým rámečkem. V pravé horní části přístroje se nachází funkční tlačítko, pomocí kterého můžete tablet odemykat, zamykat, zapínat či vypínat. Pravá strana je velmi „frekventovaná“, což ukazuje, že přístroj je primárně uzpůsoben na vertikální užívání. Nalezneme zde tlačítko na regulaci hlasitosti, dále pak slot na Micro SD karty (maximálně však do velikosti 64 GB). Nalezneme tu i zdířku mikrofonu a HDMI konektor. Ve spodní části se nachází už jen microUSB konektor, který slouží zároveň pro nabíjení a připojení k počítači, a 3,5mm jack pro připojení sluchátek.
Kvalita zpracování je na dobré úrovni. Spoje nevržou, vše lícuje. Jedinou věci, který v ohledu konstrukce přístroji vytknu, je podle mě slabší ochrana displeje.
První spuštění a softwarová výbava
Po spuštění přístroje přidržením funkčního tlačítka na vás vykoukne zelenavé animované logo společnosti Acer. Po nějáké chvíli se dostanete k prvnímu nastavení přístroje, kde můžete mimo jiné připojit svůj účet Google. Po nastavení na vás čeká prostředí Androidu verze 4.2.2, jež je „vylepšeno“ o nějáké ty aplikace přímo od výrobce.
Za užitečnou naopak považuji aplikaci Touch WakeApp, která vám dovolí nastavit si odemknutí displeje položením určitého počtu prstů na displej. Popravdě, tablet by na mě působil lépe, kdyby se v něm předinstalovaný software nenacházel, ale chápu, že pro některé uživatele je to „do začátku“ nutnost.
Displej
Jednou z hlavních výsad tohoto tabletu je, alespoň si to myslím, osmipalcová úhlopříčka displeje. Po skončení testování tabletu jsem dosplě k závěru, že tato úhlopříčka je nejlepší volbou. Tablet se mi obsluhoval o něco lépe, než jeho sedmipalcový bratříček, kterého vlastním. Displej je zasazen do celkem velkého rámečku, což vůbec není na škodu. Nemám rád přístroje, kde nepoznám rozdíl mezi rámečkem a displejem samotným.
S kvalitou obrazu je tak pak o něco horší. Díky osmipalcové úhlopříčce a rozlišení 1024x768px zůstává jemnost displeje u 162ppi (pixelů na palec), rastr tedy lze po podrobném pohledu zahlédnout. Nespornou výhodou je pak použití technolgie IPS, která zajišťuje displeji dobré pozorovací úhly. Zklamala mě špatná viditelnost na slunci a chybějící automatický regulátor jasu obrazovky.
Hardwarová výbava a výkon
Vzhledem ke své ceně není tento tablet rozhodně žádné ořezávátko. V jeho těle tiká čtyřjádrový procesor MediaTek 8125T, který poskytuje vskutku dostatečný výkon, a také grafický čip PowerVR SGX544MP, jež oceníte, mimo jiné, při hraní her.
Díky těmto výkonným zařízením je operační systém plynulý, za celou dobu testování jsem nezaznamenal nějáký závažnější lag. Tento fakt je velmi důležitý, protože některé tablety blíže nespecifikované čínské firmy, které nabízejí někdy až kosmické parametry, na tento tablet z hlediska plynulosti a odladěnosti systému prostě nemají.
Z hlediska konektivity zde najdeme Bluetooth (ve verzi 4.0), která se může hodit pro komunikaci s dalšími přístroji a připojení příslušenství. Samozřejmostí je pak WiFi (b/g/n) pro přístup k Internetu. Trochu mě mrzí, že tablet nenabízí i 3G modul, ale pokud s tabletem příliš necestujete, tento fakt berte jako zanedbatelný.
Konektivita tabletu nabízí i MicroUSB port (pro nabíjení a připojení k PC, údajně funguje i OTG, ale nejsem schopen potvrdit), dále pak microHDMI, čtečka microSD karet a 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Trochu mi vadil jen fakt, že čtečka karet postrádá krytku.
Přístroj dostal do vínku také dvojici senzorů – akcelerometr a gyroskop. Nechybí ani GPS modul, fixace satelitů mu v průměru trvá okolo 45 sekund.
Fotoaparát a multimédia
Přístroj je vybaven 5 megapixelovým zadním fotoaparátem, jehož doplňuje autofocus. Vpředu se nachází webkamera s VGA rozlišením pro případné videohovory. Opět se mi potvrdilo, že tablet prostě není předurčený na focení (především díky své velikosti). Kvalita fotografií ze zadního fotoaparátu bohužel není moc dobrá, ale pro momentky na Instagram (po použitích filtrů) jde nevalná kvalita zkousnout.
Mikrofon a jeho výstup je dobrý, pro účely občasné komunikace naprosto postačí. Naplno využít budete taky moci aplikace Skype, protože tento přístroj patří k těm, jejichž webkamera je s aplikací Skype kompatibilní. Tyto problémy nastaly po nedávné velké aktualizaci Skypu.
Na zádech přístroje se v dolní části nachází osamocený reproduktor, jehož reprodukce rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu, ale zároveň neurazí. Díky výkonu si můžete přehrát i datově objemná videa.
Výdrž
Při plném zatížení tablet vydržel okolo 6 hodin provozu, při běžné práci se samozřejmě můžete dostat na daleko vyšší hodnotu. Někteří uživatelé zmiňují problémy s indikací stavu baterie přístroje, já jsem však podobné problémy nezaznamenal.
Herní výkon a benchmarky
Dead Trigger
Hra běží plynule, bez sekání. Nezaznamenal jsem ani žádný pád, či jiné problémy.
Dead on Arrival
Graficky náročná hra, na tabletu běží bez větších problémů.
Angry Birds
Klasika od Rovia běží podle očekávání bez problémů.
AnTuTu Benchmark
Jeden z nejznámějších benchmarků, přístroj v něm dosáhl na 12727 bodů.
Quadrant
Starší a dlouho neupdatovaný benchmark, přístroj v něm dostal 4022 bodů.
3DMark
Novější, graficky náročný benchmark. V IceStormu dostal přístroj 3153 bodů, v IceStorm Extreme pak 1565 bodů.
Závěr a dostupnost
Tablet na mě působil dobrým dojmem. Myslím si, že výkonu má dostatek a je ideální volbou pro ty, kteří si chtějí pořídit cenově dostupný tablet, který zvládně i náročnější aplikace, avšak zároveň chtěji kompaktnost v podobě osmipalcového displeje. Rozhodně se nemusíte být nevyladěnosti, jako u některých přístrojů čínských výrobců.
Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Alza.cz, u které si můžete tento tablet také zakoupit.
Vedle pouze o málo dražšího Nexus 7 s mnohem lepším displejem nemá šanci 🙁
Měl jsem první NEXUS 7, myslel jsem že si pořídím i druhý, ale nakonec raději dostane přednost zařízení s obrazovkou 8 palců …
Prumerny tablet za prumernou cenu prumerne uspokoji prumerneho uzivatele.
Proste prumerny – v nicem nevynika, nema zadne zasadni nedostatky ani klady, neurazi ani nenadchne.
Vyhody proti Nexusu 7 (2013): cena, sd karta, 7,9″ displej 4:3 (pro nekoho vyhoda).
Displej samotny je za danou cenu jeste prumerny, ve srovnani s drazsi konkurenci ale spis spatny.
Za aktualne 150€ vemi dobry pomer cena/(vykon+kvalita).
Jinak varianta A1-811 ma i 3G.
Varuji všechny před koupí tohoto tabletu – KATASTROFÁLNÍ ZVUK
potichu, vysoké zvuky nepříjemné, špatná srozumitelnost mluveného slova, hnus na poslech
toho sis mohl všimnout ty debile co tu píšeš recenze!!!
Vy nemáte možnost výrobek vrátit? – nebo před koupí ověřit – jinak ke zvuku je na Heurece poznámek dost už asi 3/4roku). Každý má však jiné požadavky. Jinak nasr.ný zákazník nebude pouze hulvát ale i blbec, příště snad bude nakupovat s rozumem a psát raději jinam:)