Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android: řada „ale“

41

Týden se s týdnem sešel a my tu máme druhý díl ze zatím třídílného seriálu ‚Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android, který napsal Jakub Drahokupil, neboli @jakubdr na twitteru. Ten se, jak již název napovídá, rozhodl přejít ze staršího iPhone 3G na andriodí Nexus S a napsat o tom sérii menších, shrnujících článečků porovnávajících právě tyto dvě těžce konkurenční platformy. My jsme tyto články s jeho svolením převzali a doufáme, že Vám pomůžou přiblížit Android z trochu jiného pohledu, než bývá obyčejně zvykem.

Rovnou bych Vás chtěl uklidnit, zatím poslední díl, který vyjde příští týden má podtitul ‚co se mi líbí‘, takže prosím, neodsuzujte tedy prosím autora za trochu negativnější nádeh tohoto článku s podtitulem ‚řada „ale“‚.

Zásadní problémy, které jsem zmiňoval v minulém díle, se mi podařilo vyřešit + jsem narazil na další povedené i méně povedené drobnosti.

Android Market

Google poradil, že nákup placených aplikací z browseru nefunguje tehdy, když nemám zaregistrovaný Google Checkout. Najel jsem tedy na Google Checkout, kde jsem byl zaregistrovaný pod svým Google Apps účtem (měl jsem tam seznam aplikací zakoupených z telefonu), jen jsem se zalogoval, přešel znovu na Android Market a vše začalo fungovat. Zvláštní, ale budiž. Od té doby se nákupů z desktopového webového prohlížeče nemůžu nabažit. Kdo to z uživatelů iOS nevyzkoušel, asi nebude rozumět, jak je to jednoduché a intuitivní. Na druhou stranu mám k Android Marketu zásadní výtku: člověk se pořád musí vracet na jeho homepage a odtamtud se znovu proklikávat. Příklad: když přejdu na konkrétní aplikaci z kategorie Produktivita, nemůžu z té stránky skočit do jiné kategorie, ale musím se proklikat přes homepage. Appstore má toto vyřešené lépe, v horním menu dostupném odkudkoliv má rozbalovací seznam všech kategorií. Jelikož takto relativně často přeskakuju mezi kategoriemi, tak mi to celkem vadí. Snad to Google v nějakém update vylepší.

Co mě potěšilo je, že Češi na Android Marketu dávají více „reviews“ než na Appstore. Je jen minimum aplikací (z těch, na které jsem koukal), které by neměly minimálně tři recenze. Na druhou stranu se tady musím pozastavit nad kvalitou recenzí. Není výjimkou, kdy lidé dají 4 hvězdičky aplikaci s tím, že jejich komentář zní stylem „funguje na mém telefonu XY perfektně, jen strhávám jednu hvězdičku za to, že občas spadne“, nebo „dávám pět hvězdiček, skvělá aplikace, jen si nerozumí s hustotou pixelů na mém telefonu, tak je jen přes půlku displeje“. Takovéhle komentáře a hodnocení, které jsou na Android Marketu poměrně časté, pak prakticky znemožňují řídit se „Top rated“ žebříčky, protože tam tím pádem padá i polofunkční balast, kterému lidé dali 4-5 hvězdiček proto, že „funguje alespoň nějak“. U Apple Appstore je sice komentářů méně, ale jeho uživatelé tam jsou podstatně kritičtější k aplikacím, takže člověk si může poměrně snadno mezi tunou balastu najít opravdu kvalitní aplikaci.

Updaty

Na telefonu mi vyskočily první aktualizace z Android Marketu. Je zajímavé, že se tak stalo až po restartu telefonu, ale snad to s tím nesouvisí. Update proběhl bezproblémově, až na Evernote. To jsem později zkusil znovu a už to doběhlo správně. Aktualizace aplikací se oproti iOS v zásadě ničím neliší, potěšilo mě, že aktualizace aplikace proběhne i tehdy, když běží její widget na ploše, tak trochu jsem čekal, že mi vyskočí hláška, abych ho nejprve odstranil.

V čem má oproti iOS Android zatím (do iOS 5) hodně navrch jsou aktualizace systému. Vyskočila mi notifikace, zda chci stáhnout update na Gingerbread 2.3.4 (99 MB), odklikl jsem že ano, vyskočila další notifikace, že je vše připraveno k instalaci a instalace proběhla tak, že se telefon rychle restartoval. To je celé. Povedené a rychlé. Na druhou stranu se bojím, co by se stalo s mými daty, kdyby aktualizace selhala, iOS před kadým updatem zálohuje veškerá data, Gingerbread vypadal, že mu je to jedno, což mě trochu znervózňuje.

Screenshoty

Zatímco na iOS se dělá screenshot libovolné obrazovky stisknutím tlačítek Home + Power, na stock Androidu nic takového nejde (někteří výrobci tohle do svých nadstaveb od iPhone okopčili, takže u některých Android telefonů s nadstavbami to zřejmě funguje). Už jsem to kritizoval minule, ale nedá mi nepozastavit se nad tím, že prostě neexistuje ani aplikace, která by bez rootu uměla vyfotit obrazovku. Root je sice jednoduchý, ale zatím jej provádět nechci. Nekoupil jsem si telefon pro to, abych jej rootoval či na něm žongloval s ROM, navíc mě zajímá použitelnost základního Androidu. Nakonec jsem pořídil za necelých 100 Kč aplikaci No Root Screenshot it, která umí ve spolupráci s USB připojením a debuggingem screenshot vytvořit a která poměrně dobře funguje. Ačkoliv se řada uživatelů Androidu posmívá iPhone, že je třeba jej připojovat k počítači, na stock Androidu bez rootu a bez připojení k počítači neudělám screenshot. Trochu jsem se při koupi aplikace děsil, zda mi její desktopová část, která se zdá, že přes USB debugging upravuje nějaké soubory, nenainstaluje nějaký trojan. Jelikož aplikace na Android Marketu nejsou kontrolovány tak přísně, jako aplikace na Appstore, může tomu klidně tak být. Uvidíme. Zatím účet vybílený nemám, tak snad to bude OK.

Shrnutí

Stručně v několika bodech, kde všude se mi zatím u Gingerbreadu podařilo nalézt nějaké „ale“:

  • Android Market je fajn, ale hodnocení ho degradují
  • OTA updaty jsou skvělé, ale co se stane s mými daty, když jednou nevyjde?
  • Android sice není třeba téměř připojovat k počítači, ale kvůli screenshotu bez rootu to je nutné
  • notifikace jsem vyřešil (o tom v některém z dalších článků), ale jinak, neboť to nejde úplně tak, jak jsem chtěl a jak jsem zvyklý
  • Gingerbread má lepší multitasking než iOS, ale přepínání mezi aplikacemi je otřes (o tom taky někdy příště)

Po anabázi se screenshoty přidávám konečně screenshot mé lockscreen aktuální v době psaní článku.

Lockscreen

I když se zase může zdát, že na Androidu hledám jenom to špatné, není tomu tak. Existuje spousta dalších věcí, které mě naopak oproti iOS potěšily a které dokonce nemají žádné „ale“ 🙂 Ale o tom příště.

Nakonec Vás ještě prosím, než začněte diskutovat, uvědomte si, že jde pouze o subjektivní názory a hlavně, že jste chytří lidé, kteří jsou schopni konstruktivní, neovečkosvké kritiky a to jak ze strany iOS tak i Androidích příznivců.

Zdroj (se svolením autora): blog.jakubdr

41 KOMENTÁŘE

  1. Jste nějak posedlý screenshoty, to na telefonu neděláte nic jiného? Co pak s těmi screenshoty děláte? Vytvářet je pohodlně z počítače pomocí ddms nestači? Za celý život jsem dělal screenshoty v androidu asi 5x a většinou když jsem žádal vývojáře aplikace o novou funkcionalitu, stejně jsem pak prováděl úpravy, mazal soukromé údaje apod.

    Chápu proč je Google zatím nepovolil, koukněte na dnešní browsery s webgl a kolik se na to objevuje útoků (ty útoky jsou spíše na ovladače samotných grafik), které umožňují právě vytvářet něco jako screenshoty a odchytávat tak soukromé údaje.

    • Nejsem tím posedlý, ale když už píšu nějaký blog post, rád bych je proložil ilustrativními screenshoty. Bez ilustrativních screenshotů a ukázaných věcí mi přijde nekompletní. Příklad: v další díle bych se rád více rozepsal o aplikacích, proč jsem si je (ne)vybral. Bez screenshotů by to byl dost chudý článek – zatímco na jiných telefonech/upravených Androidech je to snadné, na základním Androidu mi to snadné nepřijde a považuju to za nevýhodu.

      Když jsem před koupí telefonu hledal, jak vlastně stock Gingerbread vypadá, všude možně byly fotky samotných telefonů s tím, ale screenshotů systému bylo jen minimum.

      Tedy absence snadného screenshotování je podle mne ke škodě lidem píšícím o Androidu a tím pádem i ke škodě potenciálním zájemcům, kteří si před koupí o tom chtějí něco přečíst (ostatně to zřejmě pochopil i Samsung a další, kteří snadnou možnost screenshotů do svých nadstaveb dávají).

      • Souhlasím, že schopnost pořizovat screenshoty je nezbytnost. „Pohodlně z počítače“ to je hloupej vtip.

  2. Zajímavé, já jen telefon připojil k PC, na telefonu zapnul USB ladění a přes program QtADB ihned fotil a to zadarmo 😀

    • Dle všeho právě QtADB vyžaduje root (a rootovat zatím nechci, dokud to nebude nezbytně nutné) a na Lionu se jí nechce běžet :-/

      • Root vyžaduje pouze přístup do souborového systému, screeny ne, ani já nemám telefon (HTC Desire) rootnutý a rootovat se mi nechce, ikdyž minulý telefon (LG GT540) jsem rootlý měl a výhoda byla především v tom, že sem mohl odstranit všechny nepotřebné aplikace a fungovalo adfree…

  3. Máš to pěkně sladěné. Ty výtky jsou v podstatě blbosti. Já používal iPhone měsíc a byl jsem rád, když jsem si mohl zase upravit systém podle sebe. iPhone je akorát spouštěč aplikací, kdežto Android je plastelína, ze které si každý udělá co chce. Ovšem ne každému se chce, zabere to dost času vzhledem k rozmanitosti dostupných aplikací.

  4. Omlouvam se, ale taky z tech clanku malem nectu nic jinyho, jen to ze to nema screenshot 😀 Kdo chce o Androidu psat tak root ma (tedy kdyz nepise pocity jako novacek).
    Kazdopadne jestli te strasi moznost trojana na PC/Phone je treba pouzivat kvalitni bezpecnostni nastroj jinak te to bude strasit do smrti.

    • Jako nováček = jako uživatel, kterého nebaví hrabat se hodiny v systému aby nějak fungoval?
      A to je přesně důvod proč nemá linux na desktopech větší podíl než statistickou chybu.

      • Velmi zajímavý názor. Když jsem z PC odstřelil Widlous a nahradil ho Linuxem tak si hodně dlouho téměř nikdo z rodiny nevšimnul že jede na zcela jiném systému. WWW a pošta jela. Video a hudba také. Ofice už dlouho používam na Win Open …. takže se přešlo jen na Lin verzi. Totéž u Firefox, Thunderbird a Gimp. Distribuce pro totální lopaty „Linux Mint“ a jede i velmi starý HW na první instalaci. V ničem není třeba se hrabat. Pokud by měla platit výše zmíňěná logika tak proč přecházet z Win XP na WIN7? To je totéž jako přechod na Linux.

  5. Hmm screenshot za 100Kc, kdyz to umi zakladni ddms v android SDK, ale pravda ze o tom moc uzivatelu nevi. Neco neni chyba systemu ale neinformovanost, nebo spatne srovnavani (protoze na druhem systemu je to takhle tak tady to je horsi, ikdyz to muze byt fakticky a logicky spravnejsi) (tim vsak vubec nemyslim tento clanek, jen zobecnuji) Autor to napsal pekne.

    • Android SDK to umí, byla to moje první volba, ale na Macu se mi bohužel nedařilo jej rozjet a navíc na Macu je závislý na dalších aplikacích (Netbeans), takže jsem raději zakoupil ten Screenshot It.

  6. To hodnocení aplikací na marketu jsem nepochopil. Přece tak nemůžete usuzovat na základě 2-3 „špatných“ recenzí…to přeci na Appstore najdete taky, kdyby jste hledal…musel byste mít statisticky reprezentativní vzorek, aby jste to mohl vytknout Android komunitě…ostatní výtky chápu, ale nad touto jsem se musel opravdu pozastavit 🙂

    • Ehm, osobně souhlasím. Recenze na AM bývají mnohdy velmi pozitivní a to i přes zjevné vady v aplikacích. Částečně to dává smysl s ohledem na minulost, dříve i nějaká aplikace byla lepší než žádná.

      • Aby to nebylo ještě tak jednoduché tak mnoho recenzi je vypovídající pouze pro konkrétní verzi dostupnou v momentu stáhnutí. Je mnoho aplikací které se aktualizují i častěji než jednou týdně. Takže některé vlastnosti se mohou mezi delším obdobím zcela změnit.

  7. Nezlobte se na mně ale nějak mi uniká jaký má smysl že si tu někdo píše o svém přechodu na Android přejdi si třeba na tamagočiho ale co já stim ?

    • Jak je napsáno na začátku, ukazuje to nový pohled na platformu Android a kdo ví, třeba to přesvědčí někoho také přejít.

    • Tak to se musím autora článku zastat. Né každý je zarytý odpůrce iOS a fanoušek androidu…A takový článek může být pro mnoho z nás zajímavý. Ostatně jako pro uživatele iOS kteří nejsou slepí a podívají se rádi co nabízí konkurence. Nemluvě o mase uživatelů, kteří si zatím mezi OS vybírají.

  8. Nechte toho, chtel bych autorovi podekovat za to ze se do tohoto hodnoceni pustil, sam si myslim, ze Android je vice tvarny nez iOS a s iOS by se ja osobne nevyporadal, ale je to vec nazoru. Jinak to chce doat odvahy pustit se na bitevni pole ovecek iOS a Androudu

  9. Ad screenshoty – přesně kvli tomuhle jsem včera projížděl Google a byl jsem také zklamán. Nicméně CyanogenMod to v příští revizi bude obsahovat nativně (dlouhý stisk power tlačítka a zvolení možnosti screenshot), je tedy reálně možné, že Google to do dalších verzí Androidu přidá také – ostatně, nebyla by to první věc, která ze CyanogenModu přešla také do stock Androidu, příp. do jiných Linuxových distribucí.

    Rozhodně ale souhlasím, že tato funkce je jak pro psaní jakýchkoliv článků, tak i pro třeba obyčejné postování obrázků kamarádům užitečné a taky mě překvapilo, že standardně chybí.

    Pro inspiraci, jak krásně se dá upravit lockscreen pomocí WidgetLockeru doporučuji http://launcherpro-themes.deviantart.com/gallery/ – některé jsou nejenom povedené, ale přímo skvostné a inovativní. 🙂

    Jsem zvědavý na poslední část. Děkuji za pěkné počtení, je příjemné se na chvíli oprostit od žabomyších válek „moje i je větší než tvoje A“.

  10. Dovolim si par poznamek.
    1) Android bez rootu je polovicni stroj (ikdyz v pripade google phone to neplati zcela…)
    2) Clovek, ktery byl/je spokojeny s iPhone bude tezko spokojeny s androidem – muj osobni nazor, protoze to je v podstate ideovy protipol a nevim, jestli je mozne, aby se stejnemu cloveku libilo oboji – v mem okoli to alespon nepozoruji.
    3) Aplikace na screenshot na android bez nutnosti rootu existuje – je sice placena a stoji 83Kc, ale pro nekoho, kdo prechazi z iPhone by to nemela byt zadna zmena 😉
    4) Obavat se ztraty dat, protoze android neudela za uzivatele zalohu automaticky, se mi jevi zbytecne… Ucet (kontakty, kalendar atd.) ma v podstate kazdy uzivatel androida synchronizovany s gmail a ma je tak na internetu, takze obnova neni problem. Ostatni data, typu fotky a videa, je pri sebepokazenejsim updatu velice tezke ztratit (vyjma wipe).

    Nejsem sice zaryty zastance androida, ale odmitam, aby byly do kategorie „ale“ zarazovany situace, kdy je volba ponechana na uzivateli a jeho usudku (kdo chce root, ten si ho udela; kdo chce zalohu, tak si ji udela; kdo si chce delat screenshoty, ten si koupi aplikaci nebo udela root; komu vadi android market, muze pouzit alternativy – je jich dost)

    • Ad 2) Já jsem byl spokojený s iPhonem a jsem teď spokojený s Androidem, i když chápu, že to podle článků tak nevypadá 🙂

      Ad 4) Tady mám na mysli spíše ztrátu dat 3rd party aplikací (samozřejmě nemyslím kontakty a podobná data, která jsou synchronizovaná z principu vázanosti k různým účtům). Pokud po pokaženém update bude třeba provést Factory Reset, tak aplikace si budu moci znovu stáhnout z Marketu, ale co s jejich daty ?

      Root udělat můžu, ale jednak přijdu o záruku (takže to podle mne není až tak úplně volba), a druhak při rootu Nexusu dle všeho dojde k wipe, čili přijdu o dosavadní data aplikací (protože je nejde zálohovat)…

      • ad 2) myslim tim soucasne 🙂 – jinak ja taky mel rad symbian a i WM6 a ted uz nechci ani jeden z tech systemu videt 😀 — takhle to bylo spis mysleno.
        ad ad4) s rootem neni problem zalohovat kompletni aplikace vcetne jejich dat 😉

        ad root a ztrata dat: root nexus S se da provest se zavrenym bootloaderem a jedna se o metodu bez nutnosti wipe, tj. data zustanou.

        ad root a ztrata zaruky: to uz davno neplati. U kazdeho androida je sice jiny postup – Nexus S vyse uvedena metoda bez zasahu do bootloaderu, u SGS zaloha EFS atd. Vseobecne je ale mozne provest root tak, aby se dal kdykoliv provest unroot a zachovat tak zaruku.

        • Já právě hledal, ale podle XDA se zdá, že 2.3.4 rootnout bez unlocknutí bootloaderu (a tím i wipe) nejde, Google ten exploit fixnul podle toho, co jsem našel, fixnul ve 2.3.3 :-/

          • Je pravda, ze po update na 2.3.4 je root bez wipe trochu problematicky, resp. nefunkcni 😀
            Ale je to jenom otazka casu, nez se prijde na nejaky downgrade, nebo alternativni zpusob. Proto by mel byt root prvni vec, kterou ma novy uzivatel androida provest 😉

  11. Prosím administrátora/moderátora, aby trošku krotil některé infantilní výkřiky některých uživatelů tady v diskuzi.

    Rád bych také přidal komentář k diskuzi (článek je tradičně velmi dobrý). Články o tom, jak někdo poznává platformu jsou důležité, aby se ti, kteří nedávno přešli, nebo se rozhodují o přechodu, informovali o běžných problémech, na který začátečník narazí. Zkušenější uživatelé dané platformy mohou narazit na něco, co sami neví. Ti, kteří nemají v plánu přecházet, mohou díky těmto článkům změnit názor.

    Překvapuje mě však, jak jsou členové Android komunity veskrze nesnášenliví. Nevím, čím to je, ale pořídí-li si člověk první iPhone nebo Mac, dá mu Apple komunita pod články tohoto typu dobré rady, jak něco udělat lépe, něco udělat snadněji + nějaká další doporučení. Z reakcí tady mám pocit, že standardní komentář v diskuzi od Androidisty (omlouvám se čestným výjimkám) je typu „jsi úplnej debil, nevím, proč to řešíš tímhle způsobem, já to nikdy nepotřeboval, radši umři někde v rohu“. Zamyslete se nad sebou trošku…

    • Administrátor/moderátor se snaží necenzurovat. Současně se také snaží odpovídat na hloupější příspěvky a vysvětlovat, že každý nechce telefon rovnou rootovat a hodiny se v něm hrabat.

      Jinak bych si dovolil říci, že je tu i nemálo lidí diskutujících inteligentně.

      • Dovolim si nesouhlasit.
        Alespon pro me je platforma Android prave o tom, ze si ho koupi lide, kteri si chteji s telefonem „pohrat“ a plne si ho prizpusobit k obrazu svemu. Pokud chce clovek telefon, ktery vybali a dozivotne ho muze pouzivat tak, jak je nastaven z tovarny, tak si koupi BadaOS, iPhone, WP7 anebo rovnou nejaky „hloupy telefon“… Ale jak rikam, tady jsme spis v rovine diskuze o zamereni dane platformy.

        • Já zas Android chápu jako platformu, která má potenciál ovládnout trh a v tom případě by se měla stát blbovzdorná. Klidně může zachovat i možnost upravitelnosti, ale v první řadě se musí dát používat out-of-box. Jinak dopadne jako Windows Mobile, Linux etc.

          • Ano souhlas, ale jenom castecne.
            JAKUBDR si zvolil Nexus S – naprosto cisty android bez jakychkoliv nadstaveb.
            Chtel li porovnavat out-of-box, mel si zvolit nejaky telefon s nadstavbou – TouchWiz (samsung), Sense (HTC) atd. — ty jsou tak nejbliz moznosti pouzivani out-of-box.
            Nevim sice presna cisla – resp. nenasel jsem je, ale predpokladam, ze uzivatelu Nexus One a Nexus S, kteri si telefon nechali v out-of-box podobe, bude drtiva mensina (predpokladam max 10% vsech uzivatelu techto telefonu). Skoro vsichni budou mit nejaky jiny launcher, pocasi atd.
            Ale obecne – jedine, kde se da v soucasnem mobilnim svete hovorit o out-of-box telefonech, jsou „hloupe“ telefony (protoze modifikaci nezvladnou), iPhony (protoze je modifikace zakazana) a WP7 (protoze se bohuzel inspirovali applem 🙁 )

  12. Android Market vo svojej novej verzií už má možnosť vybrať rôzne kategórie 😉 … A musím súhlasiť s názorom, že bez root-u je mobil iba polovičný 😉 … Napr. v najnovšej verzií Cyanogen Mod-u je možnosť spraviť Screenshot už v základe 😉

  13. k tym screenshotom
    , vacsina vyrobciv to prefinstaluje cisty hobeyconb to ma a najnovsi cisty Gingerbread by to mal tiez, nie?

  14. než bude další zapisek a v něm o přepinaní mezi aplikacemi,dám k zamyšlení jeden namět…ja přepinam meui aplikacemi dlouhym podrženim tlačitka,zobrazi se mně ikonky běžicich aplikaci,kde si můžu vybrat – klik na křižek,ukončeni aplikace,posunuti dolů – ukončeni aplikace,tap -přepnuti na aplikaci.Fakt je to otřes?A to je jeden z cca sto způsobů o kterých vím.Screenshot – zatřebu mobilem.Hotovo.Co se týče rootu – můžete mit dočasný,klidně jen do dašiho restartu telefonu.Nechci byt nijak ofenzivní ale bohužel doba je taková že spousta lidí co dnes použivaji sofistikované zařizení typu smartphone nebo PC by si před par lety ani počitač nespustili,skončili by tlačitkem power a to by byl konec,dál by se neposunuli..Pokud něco použivam věnuji dejme tomu den tomu že si zjistim v čem to funguje odlišně,nebo jak to vůbec funguje,pokud o něčem pišu nemůžu napsat takto to funguje ale je vhodne napsat u mne to takto funguje,potom lze zapisek brat jako opravdu zkušenost člověka přechazejiciho z jine platformy,jinak neznalý by měl pocit že navic jde o nějakou univerzalní zkušenost se sytemem jak funguje.Ne je to něco uplně jineho než iphone,jenom je třeba pochopit že jde změnit věci ktere ani netušite že by šly řešit jinak,jo a jde to opravdu i bez rootu.

  15. Jestli máš AMOLED display, tak na notifikace určitě vyzkoušej aplikaci NoLED, dělal jsem pro jejího autora český překlad i několik sad ikon a bez NoLED si už telefon nedokážu představit 😉 H.

  16. Takže celý článek je o tom, že autor se strašně diví, že aby mohl nakupovat na marketu, tak musí mít google checkout (no to se snad ani nedá komentovat) a že si vybral telefon s takovou hloupou implementací androidu, která nemá ani vestavěnou možnost screenshotu (CyanogenMod má screenshot už nějaký ten měsíc a na nesmysly typu rootovat-nerootovat opět nemá cenu vůbec reagovat). Nejvtipnější je autorův panický strach, co se stane s jeho daty, pokud update androidu nevyjde. Jestlipak se stejně tak autor třese strachy, zda náhodou nepřijde o data v počítači při každé z mnoha aktualizací Windows? Ne? Jakpakto? Autor by se měl nejdříve alespoň trochu pokusit (i když to zjevně strašně moc bolí) zjistit si nějaké zcela nejzákladnější informace o tom, jak ten jeho (chválený nebo haněný? ani sám neví) mobilní operační systém vlastně funguje. Po té neuvěřitelné námaze svého mozku by totiž zjistil, že NAND paměť v jeho mobilu je (kupodivu) rozdělena na oddíly nikoliv nepodobné partišnům na harddisku v jeho počítači a některé z těchto oddílů jsou (bez roota) pouze na čtení a (velmi překvapivě) obsahují operační sytém a jiné jsou (opět velmi velmi překvapivě) i pro zápis a obsahují data. A i velmi malé děcko by se dovtípilo, že aktualizací operačního systému se mění právě ona partišn, která obsahuje operační systém (jaké to překvapení!) a samozřejmě se nemění partišn obsahující data. Z toho logicky plyne (opět ovšem je nutno zapojit mozek), že i kdyby 100x selhala instalace operačního systému, tak na data, která jsou uložena zcela jinde, to nemá naprosto sebemenší vliv. Ono kdyby se nad tím autor vůbec alespoň na jednu jedinou minutu zamyslel, tak by mu muselo dojít (pokud ovšem..), že logicky data nemohou být tam, kde je operační systém a kde nejde zapisovat, ale musí být *jinde*, kde může zapisovat i běžný uživatel bez roota, a tudíž jakákoliv manipulace s operačním systémem *nemůže* z podstaty věci mít na data žádný vliv. Nicméně dávám jedno obrovské plus za zábavnost článků autora, protože útrapy nevědoucího človíčka, který raději ani nechce vědět a jen si pohodlně stěžovat, jsou skutečně zpestřením.

    • @ HM – no to jsi mu to teda nandal… ale když ti pak ani po desáté nenabootuje android kvůli selhané aktualizaci, co uděláš pak? Do většiny mobilů disketu nenarveš a z flashky taky nenabootuješ… Autor jen tvrdil že u iOS se dělá před každým updatem komplet záloha narozdíl od androida, kde se záloha nedělá vůbec. A nejen v situaci, kdy se telefon utopí/odcizí/zničí se taková záloha hodí 🙂

  17. Screenshoty – mozna to tady uz nekdo zminil, ale na ICS uz screenshot funguje soucasnym stisknutim volume down a tlacitko powern a to i na nexus s.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here