Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android: co se mi líbí

18

To ten čas letí, co? Už zase máme neděli, což znamená další díl ze seriálu ‚Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android‘, který na svém blogu píše a dovoluje nám přebírat Jakub Drahokupil, neboli @jakubdr. Tentokráte s podtitulem „co se mi líbí“, takže se připravte, chvalozpěvy na Android právě začínají ;).

Zatímco v minulém díle jsem Android poměrně „sepsul“ a vyzdvihl jeho „ale“, v tomto článku se zaměřím na to, co se mi naopak ve srovnání s iOS na Androidu líbí.

Refundace aplikací

Jakoukoliv aplikaci, kterou si na Android Marketu zakoupíte, můžete do 15 minut vrátit a dojde ke vrácení peněz. Byl jsem k tomu trochu skeptický, myslel jsem, že se bude jednat o zdlouhavější proces, ale ve skutečnosti to funguje skvěle, jednoduše a intuitivně. Zakoupil jsem aplikaci, otestoval ji, nelíbila se mi a po cca 10 minutách jsem ji z telefonu odstranil. Okamžitě po odstranění se mi na telefonu zobrazila hláška, že mi prodejce vrátil peníze a dorazil potvrzující e-mail. Naopak u Appstore, pokud chce člověk vrátit z nějakého důvodu peníze, tak musí žádat, a i tak není jisté, zda k tomu dojde. Je to výtečná feature Android Marketu.

Klávesnice

U iOS funguje automatické doplňování slov zvláštně. Jednak se iOS teprve učí za pochodu podle toho, jak člověk píše, a druhak jsem si na to nemohl nějak zvyknout. Naopak automatické doplňování slov u Androidu funguje na jedničku. Jaké bylo moje překvapení, když jsem si po prvním spuštění telefonu konfiguroval e-mailový účet, zadával jsem název firmy, kde pracuji, a po prvních dvou znacích mi klávesnice nabídla doplnění na přesný název. Jelikož jsem v té době měl tento název vložený u již sesynchronizovaných kontaktů, zdá se, že Android projel veškeré textové informace v telefonu a okamžitě je zařadil do svého slovníku. Oproti iOS tak automatické doplňování používám s chutí.

Klavesnice

Systémové nabídky a integrace aplikací

Android má různé typy konextových nabídek, do kterých se můžou aplikace integrovat, na rozdíl od iOS, který fakticky pro integraci aplikací povoluje pouze Open In (Otevřít v). Když tedy nyní kliknu na kontextovou nabídku Tapeta, která umožňuje změnit používaný wallpaper, zobrazí se mi nejen standardní nabídka (integrovaná Galerie obrázků), ale také aplikace Backgrounds, kterou jsem si z Android Marketu doinstaloval.

Stejně tak pokud chci něco sdílet. Ve většině aplikací existuje kontextová nabídka Sdílet, kam se také integrují aplikace doinstalované z Marketu. Chci-li tedy například sdílet svůj pěkný Android screenshot z Galerie pro zapřísáhlou Apple ovci Karla_B do složky Shared na Dropboxu, vyberu obrázek přímo v Galerii, kliknu na „Sdílet“,  tapnu na Dropbox a pak už jen na složku Shared. Dál se o nic nestarám, někde na pozadí se to uploaduje. Nemusím obrázek do aplikace Dropbox „fyzicky“ posílat, jako je tomu v iOS, kde bych ho pak následně musel ručně uploadovat do příslušné složky.

Customizace

Pokud se mi u iOS nelíbí lockscreen, můžu jailbreaknout a nebo se s tím smířit. U Androidu existují více či méně povedené náhrady lockscreen, takže je možné si ji upravit podle libosti. O tom, jaké programy jsem nakonec zvolil, zase v příštím díle.

Přepínání profilů

Zatímco na iPhone existuje samostatný HW přepínač na tichý profil (který jsem na iPhone 3G ulomil, protože byl z plastu, a nebyl jsem sám, přičemž oprava stojí dost, jelikož je součástí většího celku), Android má přepínání profilů vyřešeno podle mne elegantněji. Stačí podržet tlačítko Power a zvoli tichý profil, případně je díky customizaci možné si přidat přepínač či posuvník přímo na lockscreen. Zdá se mi to intuitivnější než sahat po dalším HW přepínači.

Oddělení aplikací a dat

Jelikož řada Android telefonů umožňuje vložit SD kartu a ukládat data tam, logicky má Android takovou architekturu, která umožňuje oddělit data aplikací a samotné aplikace. Ačkoliv nejsem zastáncem žonglování s SD kartami a řešení, zda se mi do interního úložiště ještě vejdou další SMS/kontakty/maily (proto mám telefon, který SD karty nepodporuje, ale má velké interní storage), má toto oddělení aplikací a dat zásadní výhodu. Tou výhodou je update velkých aplikací. Pořídil jsem si navigaci Navigon. Tato navigace má pro iOS i s mapami cca 1,5 GB, u Androidu je to cca 1 GB. Vždy, když vyjde update pro iOS, je třeba celých 1,5 GB stáhnout znovu. U Androidu se ovšem updatuje pouze samotná aplikace bez mapových podkladů, čili vždy jen cca 16 MB. To se mi líbí, je to efektivní řešení.

Widgety

Než jsem si vyzkoušel Android, považoval jsem widgety za neužitečnou věc. Pravdou je, že řadu widgetů shledávám stále nepoužitelnou (k čemu mi je widget Twitter, kde vidím vždy jen jeden tweet ?). Každopádně jsem si oblíbil widgety Go Calendar a Evernote. Go Calendar widget přehledně umožňuje zobrazit údaje z kalendáře, a to i ve formě seznamu (agendy), Evernote widget pak jedním tapem umožňuje vytvořit okamžitě textovou, obrazovou či hlasovou poznámku. V iOS člověk musel pro vytvoření poznámky v Evernote nejméně třikrát tapnout.

Widget

 

Další povedené drobnosti

 • kliknu-li v prohlížeči na telefonní číslo, nezačne se hned jako v případě iOS vytáčet, ale vloží se do číselníku pro vytáčení a je nutné jej pak ručně vytočit, odpadají tak omylem vytočená čísla, jak se mi párkrát stávalo
 • jednoduché nastavení defaultních aplikací – v podstatě jakákoliv doinstalovaná aplikace může být nastavena na příslušnou akci jako defaultní: tzn. pokud jsem si doinstaloval aplikaci na vyzváněcí melodie, v systémovém nastavení, kde si vyzváněcí melodie volím, si tak můžu nastavit, aby se mi po kliku na toto nastavení spustila přímo mnou stažená aplikace
 • kontextové menu přes HW tlačítko: zatímco na iOS mají aplikace přesně vyhrazený prostor pro menu, v Androidu se menu vysunuje pouze za pomoci HW tlačítka, díky tomu mají aplikace větší prostor pro svůj obsah

V příštím díle už se zaměřím na konkrétní aplikace a krátce se zmíním o tom, jak mi nelogický multitasking Androidu pije krev tím, že po ručním ukončení aplikací ve správci úloh si je pak znovuspouští, jak se mu zachce. A znovu upozorňuji, že seriál nemá být v žádném případě snahou o objektivitu, ale je pohledem jednoho člověka se zažitými návyky, jak se seznamuje s Androidem. Komu se to nelíbí, nemusí to číst – nenervujte se a běžte radši do přírody, venku je pěkně 🙂

Nakonec Vás ještě prosím, než začněte diskutovat, uvědomte si, že jde pouze o subjektivní názory a hlavně, že jste chytří lidé, kteří jsou schopni konstruktivní, neovečkosvké kritiky a to jak ze strany iOS tak i Androidích příznivců.

Zdroj (se svolením autora): blog.jakubdr

18 KOMENTÁŘE

 1. Peknej clanek! 🙂 ke konci jak jsi zminil multitasking a ze se aplikace po ukonceni znovu restartuje, tak to je proto, ze bezi v systemu jako sluzba…:-) kdyz si treba otevres advanced task killer, das tlacitko menu a zvolis polozku service, tak uvidis spustene sluzby, kdyz je tady ukoncis a ten program pak normalne killnes, tak uz se znovu nespusti 🙂 jinak pokracuj ve clancich, zajimave pocteni 🙂

 2. Článek pěkný, hodí se na ukázku pár kámošům, aby pochopili ty rozdíly od někoho kdo by dřív „jako oni“ 😀
  Každopádně multitasking Androidu může být z tvého hlediska špatný, ale rozhodně není nelogický. Můžeš mít „multitasking“ v iOS radši, ale nemůžeš ho nazvat logickým, protože to co předvádí Android je teprv pravý multitasking.

 3. „Jelikož řada Android telefonů umožňuje vložit SD kartu a ukládat data tam“ – toto je velmi zavádějící tvrzení. Je třeba odlišit uživatelská data aplikace a (velké) datové soubory aplikace. Veškerá uživatelská data aplikací stejně jako i uživatelská data nastavení operačního systému se ukládají do vnitřní paměti telefonu, na partišn s extrémně překvapivým názvem „data“, nikoliv tedy na kartu. Naopak soubory aplikace jako takové je možné uložit (přesunout) vně, tj. na externí paměťovou kartu. To pak v kombinaci se skvělou featurou androidu automatického obnovení aplikací umožňuje, že když je externí karta vyměněna, tak jsou na ni aplikace zcela automaticky a zcela v tichosti doinstalovány a protože veškeré jejich nastavení je uloženo ve vnitřní paměti (nikoliv na kartě), tak fungují v naprosto stejné konfiguraci jako předtím. Něco jiného samozřejmě jsou velké datové soubory aplikací, které nemá smysl ukládat do vnitřní paměti a plýtvat místem. Takže citovaná věta měla spíše mluvit o ukládání datových souborů na kartu, nikoliv (uživatelských) dat, která naopak jsou, zůstanou a mají zůstat ve vnitřní paměti. Že je autor zapřísáhlý odpůrce používání paměťových kart, a proto má raději mobil, který vůbec paměťovou kartu mít neumožňuje, už víme, stejně ale velmi pobaví jeho tvrzení o tom, že kdyby mohl mít paměťovou kartu, tak že by jí *musel* žonglovat. Ono skutečně vložit do telefonu paměťovou kartu, *navždy* ji tam nechat, nikdy už na ni nešáhnout, a rozšířit si tím úložný prostor třeba o 32 GB, je obrovské žonglování a obrovské mínus.
  U odstavce refundace aplikací lze jen opravit, že žádný prodejce samozřejmě do 15 minut peníze nevrací, protože žádný prodejce samozřejmě do 15 minut žádné peníze nedostane. Bylo by vhodné se nejdříve seznámit s alespoň elementárními základy funkce mezibankovních transakcí a plateb platebními kartami. Autor by pak, zřejmě pro něj velmi překvapivě, zjistil, že v momentě „zaplacení“ se provede online ověření prostřednictvím karetní asociace a jeho banky, zda má vůbec dostatečný disponibilní zůstatek, a poté je mu daný obnos na účtu takzvaně zablokován, takže s ním nemůže disponovat. V takovémto stavu peníze na účtu stále jsou a zůstanou tak dlouho, dokud si o ně obchodník nepožádá. Teprve v tom momentě peníze z účtu odchází. Pokud si o ně nepožádá do 1 měsíce, platba se neuskuteční a peníze se odblokovávají zpět do disponibilního zůstatku. Zpravidla obchodníci žádají o peníze (vše se děje samozřejmě automatizovanými systémy) během několika následujících dní od provedené nákupu, rozhodně NE tentýž den, natož během prvních 15 minut. Takže prodejce do 15 minut peníze nevrací, protože žádné peníze ani nedostal.
  Jinak je vidět, že se autor více sbližuje s androidem, což se bohužel projevuje pokryteckým chováním vůči „apple ovcím“, mezi které on sám ještě velmi nedávno patřil. Je jasné, že jde o humor, ale i tak je primitivní mít pár dnů jiný kabát a hned už se chovat jako bych měl ten kabát odjakživa.Na druhou stranu vyjadřuje to poměrně typickou malou českou povahu.

  • Malou českou povahu vyjadřuje spíše Váš příspěvek.

   1) mezibankovní transakce mi jsou naprosto jasné, pro účely článku ale nemá cenu je složitě popisovat, předpokládám, že pojem „zjednodušení“ znáte

   2) nejsem žádná „ovce“ a obávám se, že jste se tady „předvedl“. Českou povahou je hodnotit druhé, aniž byste měl tušení o, čem je řeč. S Karlem_B se přátelíme a ze srandy špičkujeme, což je pochopitelné, že nemůžete vědět, ovšem tím, že se snažíte někoho hodnotit na základě neúplných informací dost vypovídá o Vás.

   Čili moje rada zní: zkuste méně hodnotit ostatní, zajímat se především sám o sebe a hned se budete mít a cítit lépe 😉

   Uživatelská data jsou svázána s aplikacemi, ovšem jak která. Mapy a hudba jsou uživatelská data, ovšem je možné je nechat na kartě a aplikaci od toho oddělit.

   Ano, nemám rád nadbytek „děr“ do telefonu a nemám rád věci typu „dodělej si sám“. Je to moje subjektivní věc, proto si koupím telefon, ke kterému paměťovky dokupovat nemusím. Nehledě na to, že jsem chtěl čistý Google telefon. Asi jste přehlédl poslední větu o tom, že to je celé subjektivní, ale nevadí, podle toho, co jste napsal, se ani nedivím.

  • A ještě jedna věc, za kterou Vám vlastně děkuji. Čekal jsem, že pod články, kde některé věci na Androidu kritizuji, mi bude nadáváno, ale že když vyzdvihnu věci, které se mi na Androidu naopak líbí, tak že budu považován za konvertovanou ovci, to mě velice pobavilo, protože jsem to vůbec nečekal, takže díky 🙂

 4. to o tom twitteru vyzkoušej plume s widgetem 4×4 a když máš nějaký launcher který podporuje scrollovatelné widgety tak je to velmi velmi pěkné ale i bez toho launcheru se dá

 5. Zdravím zkušené androidisty. Může někdo poradit jestli je možné do kalendáře nějak dostat delší zvukové upozornění jako je to třeba u N6300 apod.
  Díky

 6. Děkuji. Ještě jeden dotaz. Zatím jsem nevypátral, jestli je možné přiřadit volajícímu vyzváněcí tón. Děkuji

 7. Tak to přiřazení tónu volajícímu jsem už vyřešil. U Motoroly Defy je to trošku složitější, ale podařilo se.

 8. Zdravím, neví někdo náhodou jak u Motoroly Defy získat odlišný zvuk kalendáře (upomínek) a sms.
  Díky
  y

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here