Androidmarket.cz

Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android: aplikace, multitasking a drobné neduhy

První měsíc prázdnin pryč a my se znovu potkáváme u zatím pravidelného seriálu ‚Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android‘, který na svém blogu píše a dovoluje nám jej přebírat Jakub Drahokupil, neboli @jakubdr. Tentokráte s podtitulem se podíváme na zajímavé aplikace, multitasking a malé drobné neduhy Androida.

Tentokrát jsem si na sepsání dalšího dílu nechal delší dobu, během které jsem různé aplikace testoval a hledal, na jakých se vlastně ustálím. Zároveň jsem sledoval podivné chování multitaskingu, některých aplikací a objevil nějaké drobné neduhy. Nebudu chodit okolo horké kaše, zde jsou přehledně některé aplikace, které jsem zvolil, a proč jsem si vybral zrovna je.

Výběr z aplikací

Launcher: Go launcher EX + plugin Go Launcher EX notifications

Jsem z iOS zvyklý na bubliny s počtem notifikací a různých aplikací. Testoval jsem Unread SMS Count i ADW Notifications, ale nejlepší mi přišly právě Go Notifications, které ve spojitosti s Go Launcher EX jsou víceméně spolehlivé (občas zůstane viset notifikace u Gmailu i přesto, že jsem všechny e-maily označil jako přečtené) a hlavně zvládají emailovou aplikaci K9 Mail. S touto podobou notifikací jsem spokojený a zvykl jsem si na ni a nakonec mi vyskakovací okna iOS už nechybí. Trochu nedostatek Androidu je, že zatímco na iOS si podobu notifikací mohu zvolit (zda chci kombinaci bublin, popup oken, zvuku nebo nic), u Androidu to musím nejprve doinstalovat.

Lockscreen: Gingerbread default

Chvíli jsem koketoval s Widget Locker ve spojitosti s Unread SMS Count, abych docílil výraznějších notifikací na lockscreen, na které jsem zvyklý z iOS, ale nakonec jsem se vrátil zpět na klasický launcher a po týdnu zjistil, že malé notifikace nahoře v liště jsou vlastně pěkné a použitelné.

E-mail: K9 Mail

Ačkoliv integrovaná e-mailová aplikace není vůbec špatná, z nějakého důvodu neumožňuje napojení na informační bubliny. Proto, jelikož tento typ notifikací chci, jsem musel stáhnout K9 Mail. Je docela povedený a bezproblémový, jsem s ním spokojen. Funguje víceméně tak, jak člověk zvyklý na iOS Mail očekává.

SMS: Go SMS Pro

Go SMS použvám čistě kvůli hezčímu vzhledu a chování, na které jsem zvyklý z iOS. Je to povedená aplikace, byť ale mě překvapilo, že vývojáři na ní vydělávají zřejmě tak, že prodávají jí nashromážděná data. To se mi nelíbí a uvažuju o tom, že ji kvůli tomu odinstaluju.

Sdílení Fotografií: Picplz

V tomto ohledu jsem asi z nabídky aplikací pro Android zklamán nejvíce. Zatímco iOS má populární Instagram a Camera+, u Androidu je fakticky použitelné pouze Picplz. Testoval jsem i aplikaci Camera360, která má být jakous takous Camera+ alternativou na Android, ale přemýšlel jsem, co vývojář této aplikace chtěl říct. Buď má tak hrozné UX, že je prakticky nepoužitelná, a nebo jí jen neumím ovládat. Totiž typ filtru si musíte vybrat před každým vyfocením, vyfotíte, pak můžete teprve filtr z daného typu aplikovat. Pokud byste usoudili, že chcete zkusit jiný typ filtru, musíte fotit zřejmě znova. Občas se mi taky stalo, že se fotka nevyfotila hned, ale Camera360 ji vyvolávala (dle notifikační lišty), až jsem jí nakonec radši vypnul, protože to trvalo řádově minuty. Je možné (a pravděpodobné), že jsem jen nepochopil systém ovládání, ale zrovna moc použitelné či user-friendly mi to nepřijde. Tudíž je pro mě jedinou možnou alternativou Picplz, který je víceméně schopnou altermativou Instagramu. Nevýhodou je, že nabízí málo efektů.

Další alternativy jsou docela vtipné. Třeba aplikaci Vignette, kde se při zvolení filtru neukazuje náhled fotky, takže vidíte až výsledek po kombinaci určitých filtrů, které kombinujete víceméně naslepo, radši ani nebudu rozebírat.

S Picplz jsem zatím spokojen. Jediné, co mi vadí je, že každá jím vyfocená fotka se automaticky uploaduje na Picplz a je automaticky viditelná pro všechny. Uvítal bych možnost sdílení pouze na Dropbox (pokud chcete sdílet s PicPlz na Dropbox, musíte zároveň fotku sdílet i na Picplz pro všechny).

Galerie: Quickpic

Přemýšlel jsem, jaký materiál autor integrované Gingerbread galerie požíval a kde na něj můžu sehnat kontakt, protože musel být kvalitní a chtěl bych ho taky. Totiž, jak jsem naznačoval v minulém díle, do nabídky Sdílet se dokážou aplikace integrovat. Tím samozřejmě vzniká stav, kdy je nabídka Sdílet docela vysoká (obsahuje hodně položek). Zatímco všude jinde v systému vyskočí scrollovací popup okno, v integrované galerii vyskočí nabídka, která scrollovat nejde a ani se obrazovce nepřizpůsobí. Takže výsledek je, že na půlku služeb (máte-li malý displej, můj Nexus S má velký, takže tam jen cca na čtvrtinu) z integrované galerie nic nenasdílíte, protože se ty služby nevešly na obrazovku.

Pozitivní je, že Quickpic je naprosto OK.

Multitasking

Na rovinu hned řeknu, že jsem nepochopil způsob a styl multitaskingu Androidu. Go Launcher má v sobě integrovaný přehled aktuálně běžících aplikací a umožňuje je jedním tapnutím vypnout. Chápu, že Android si aplikace umí řídit tak, že není třeba se tím zabývat. Zalíbilo se mi taky snadné přepínání běžících aplikací podržením tlačítka Home, které na rozdíl od iOS člověka nijak nenutí je vypínat. Nechápu ale, proč se spouštějí aplikace samy od sebe, navíc aplikace, které jsem nikdy nepoužil. Příklad: mám nainstalovanou aplikaci Facebook a dosud jsem jí vůbec nezapl, nemám v ní vložený svůj účet, nic. Přesto, i když všechny aplikace vypnu, po chvíli vidím, jak se sama zapne, resp. objeví v běžících aplikacích. Budiž, jsem ochoten akceptovat, že to je kvůli notifikacím, kdy aplikace v nějakých stanovených intervalech kontrolují, jestli jim něco nepřišlo. Nechápu ale, proč to jsou i aplikace, které nepoužívám, proč nejde někde vypnout, aby se ta daná aplikace spouštěla, a proč jí Android po té kontrole okamžitě neukončí.

To, že důvodem tohoto pro mne nelogického chování, jsou notifikace, se víceméně jen domnívám. Moje domněnka je založena na tom, že řada aplikací (jako například Twitter) mi posílají notifikace s několikahodinovým zpožděním. Z iOS jsem zvyklý na push notifikace – neboli můžu si vybrat, jaké aplikace chci, aby notifikace kontrolovaly, a notifikace zároveň vyskakují okamžitě. Na Androidu to vypadá, že notifikace vyskočí až tehdy, až na danou aplikaci přijde řada, resp. až doběhne nějaký interval kontroly (samozřejmě netýká se např. Gmailu, který je push sám o sobě).

VCF a Android

Nechal jsem si z Nokie poslat číslo v SMS pomocí .vcf. Předpokládal jsem, že Android to nebude mít problém přečíst. Tehdy jsem používal ještě standardní SMS aplikaci, která dokázala zobrazit, že zpráva obsahuje přílohu, ikonkou sponky, ale to bylo všechno. Nešlo to nijak otevřít, ani uložit, ani nijak neukázala, že se vlastně jedná o VCF a telefonní číslo. Budiž, mávl jsem nad tím rukou se slovy „no jo, Nokia“. O několik dní později mi byla zaslána VCF z Androidu (Wildfire S). To už jsem používal Go SMS. Tentokrát se ani v Go SMS ani ve vestavěné SMS aplikaci nezobrazilo, že by zpráva nějakou přílohu obsahovala. Jelikož to bylo odesláno z Androidu, bylo mi to divné a jal se Googlit. Zjistil jsem, že tohle je prý běžný problém…

 

Každopádně musím dodat, že si na Android zvykám stále víc a víc a jsem s ním víceméně spokojen. O to víc mě ale iritují nedostatky, které by nemusel Android mít, kdyby Google či vývojáři aplikací přemýšleli nad použitelností svého systému / svých aplikací. Nemůžu se tedy dočkat, až vyjde Ice Cream Sandwich. Z redesignu služeb Google se zdá, že by se mohlo jednat o povedený release, který by mohl výrazně posunout použitelnost stock Androidu dopředu.

Nakonec Vás ještě prosím, než začněte diskutovat, uvědomte si, že jde pouze o subjektivní názory a hlavně, že jste chytří lidé, kteří jsou schopni konstruktivní, neovečkosvké kritiky a to jak ze strany iOS tak i Androidích příznivců.

Zdroj (se svolením autora): blog.jakubdr