Začátky s Androidem aneb Co to vlastně je?

55

Dostali jste pod stromeček nový telefon s operačním systémem Android a nevíte si s ním rady? Měli jste do teď pouze klasický hloupý telefon a nevíte jak do nového dostat kontakty nebo jak jej donutit aby se nepřipojoval k internetu? Tak v tom by Vám mohl alespoň trochu pomoci následující článek.

Co je to vlastně Android?

Android je operační systém v současné době vyvýjený společností Google, primárně určený pro dotyková zařízení, jako jsou například nynější chytré telefony, tablety a podobně. Momentálně je na trhu ve více verzích, o nich se trochu více dozvíte zde.

I pokud však pomineme rozdíly mezi jednotlivými verzemi, tak nemůžeme říci, že je Android všude stejný. Různí výrobci, jako například HTC či Samsung, jej totiž pomocí vlastních nadstaveb a přídavných aplikací poměrně silně upravují. Mezi ty nejznámějí patří například Sense od HTC nebo TouchWiz od Samsungu.

Je tak naprosto normální, když telefon s Androidem od HTC vypadá úplně jinak, než ten od Samsungu. Občas se navíc zařízení neliší pouze vzhledem, ale i funkcionalitou, například takový Samsung do svých vyšších modelů přidává podporu rSAP. V čistém Androidu, a tedy i většině konkurenčních zařízení, ji však nenalezneme.

Co to pro mne znamená? Jak bude tedy tento telefon jiný, než ten starý?

Dalo by se říci, že skoro vůbec. Jen si budete muset zvyknout na nižší výdrž a občas lehce složitější ovládání. Odměnou Vám však bude daleko větší množství různorodých aplikací a her (k těm níže), které daleko lépe využijí případné připojení k internetu.

Znamená to, že budu muset mít internetový tarif?

Ne, datový tarif rozhodně není vyžadovaný, jen se budete muset smířit s tím, že některé výhody chytrého telefonu prosté nevyužijete. Například si téměř znemožníte používání geolokačních služeb nebo krácení dlouhé chvilky při čekání na autobus prohlížením internetu.

Bez čeho se však neobejdete, je alespoň nějaké připojení telefonu k internetu skrze WiFi síť. Zařízení s Androidem totiž v základu neumějí přijímat internet jinak než skrze operátora nebo WiFi, a pokud si tedy budete chtít stáhnout nějakou aplikaci z Android marketu nebo třeba jen synchronizovat kontakty, tak WiFi nebo datový tarif prostě potřebovat budete.

Z největší pravděpodobnosti bude také nutné zablokovat automatické připojování k internetu skrze síť operátora.

Jde o telefon se systémem od Googlu, znamená to tedy, že budu potřebovat Google účet?

Není to úplně nutné, je to však silně doporučené. Pokud totiž do telefonu zadáte Google účet, tak získáte možnost zálohy kontaktů a kalendáře a jejich snadnou správu skrze webové prostředí. Kromě toho je Google účet taktéž vyžadován oficiálním obchodem s aplikacemi Android marketem a poměrně logicky aplikací pro Gmail.

Zřízení účtu je navíc naprosto zdarma a nemusíte se ani bát, že by Google Vaše citlivé údaje někde zveřejňoval. Pokud by to totiž udělal, tak by ho (nejen) Evropská Unie sežrala zaživa.

Jak do telefonu dostanu kontakty?

Za předpokladu, že zrovna ten výrobce, od kterého máte telefon, nedodal nějakou užitečnou aplikaci určenou k importu starých kontaktů do nového zařízení, tak asi nejjednodušší bude cesta přes webové rozhraní Google.

Pokuste se tedy ze starého telefonu exportovat kontakty ve formátu .csv (např. jako pro MS Outlook) a následně je importovat skrze webové rozhraní do Google Contacts
sem.

Poté již bude stačit v telefonu zadat Google účet a kontakty se Vám samy synchronizují.

Jak do telefonu dostanu svou oblíbenou hudbu?

Vzhledem k tomu, že Android podporuje MassStorage, tak velmi jednoduše. Bude stačit zařízení připojit k počítači skrze USB kabel a případně vybrat něco jako „velkokapacitní paměť“. Poté již zařízení naleznete v “Tento počítač” jako nový disk a budete na něj schopni hudbu překopírovat. Alternativně je možné vyndat ze zařízení SD kartu (pokud ji tedy má) a nakopírovat na ni hudbu přímo.

Vestavěný hudební přehrávač si poté skladby sám na SD kartě nalezne. Je však nutné pamatovat, že většina přehrávačů třídí hudbu podle ID3 tagů, takže pokud máte skladby z pochybných zdrojů, tak se v nich dost možná nevyznáte.

V tom případě doporučuji stáhnout Winamp, načíst veškerou hudbu do jednoho playlistu, označit ji a kliknout pravým tlačítkem  „Send To -> AutoTag“ a tím otagovat.

Slyšel jsem něco o Widgetech a Launcheru, co to je?

Co je to ten Launcher?

Jak změním vyzváněcí melodii / budík?

Změna zvuku notifikace (SMS)

Změna vyzváněcí melodie

Co jsou to aplikace, proč bych je měl chtít a jak je nainstaluji?

Inu aplikace na Androidu jsou v podstatě to samé jako aplikace například pro Windows či Linux. Na rozdíl od těchto operačních systémů je však do telefonu dostanete podstatně jednodušeji.  Pro Android totiž existuje centrální obchod – Google Play, ve kterém naleznete v podstatě všechny dostupné aplikace.

Abyste mohli aplikace instalovat, tak stačí na zařízení najít aplikaci s názvem Google Play (Obchod Play) a alespoň jednou ji spustit. Poté již budete moci aplikace stahovat buďto skrze ji samotnou nebo i přes výše zmíněné webové rozhraní. Mějte však na paměti, že i to pouze dává zařízení pokyn, aby si aplikaci samo stáhlo, a vyžaduje tak jeho připojení k internetu.

Pokud náhodou nemůžete v zařízení aplikaci Google Play najít tak máte bohužel z největší pravděpodobnosti smůlu. Vaše zařízení totiž není oficiálně podporováno Googlem a tak se k marketu prostě nedostanete.

Trochu obsáhlejší vysvětlení s alternativními cestami poté naleznete v tomto článku.

Zařízení se mi hrozně rychle vybíjí, co s tím?

Jak zjistit co mi na Androidu žere baterii?

Všichni kolem mne mluví o nějakém rootu a App2SD co to je?

Co je to ten root.

Jak přesunout aplikace na kartu aneb APP2SD.

Mám další otázky, ale v tomto článku jsem na ně nenalezl odpověď.

Jednoduché, zeptejte se v diskuzi nebo v naší poradně!

 

55 KOMENTÁŘE

 1. Chválím článek! Je to pěkně, přehledně napsané a spoustu lidí to jistě ocení. Ale celý Android je jednoduchý na pochopení a přijde mi 100x jednoduší než nějaký telefon pro seniory 🙂
  BTW….mohli by jste mi nějak poradit s rootem mého HTC Desire….je to parádní telefon ale jeho interní pamět je katastrofická…kdo by měl spolehlivý a v rámci možností jednoduchý návod, byl bych vděčný….zkoušel jsem rootnout telefon spoustou programů, ale nic nefungovalo….předem děkuju 🙂

  • Možná je to součástí i jiných telefonů, rozhodně však ne čistého Andrioda nebo Samsung telefonů s TouchWizem.
   //S HTC (Sense) nemám příliš velké zkušenosti.

 2. Dobrý den, mam nový telefon Samsung galaxy Y a nejde mi vytvořit učet na googl tak sem učet vytvořil v pc a stejně mi nejde přihlásit v telefonu takže nemam ani možnost jit na android market. Díkdy za pomoc předem. 🙂

 3. Překlepy, hrubé chyby, místy i totální nesmysly. Zlatý Svět Androida..
  Pisatel – Billova ovce, by se měl zamyslet..

  • Překlepy a hrubé chyby přiznávám. Článek byl psán relativně ve velké rychlosti a bohužel již pak nezbyl čas na jeho důkladnější revizi.
   Zajímaly by mne však ty totální nesmysly, mohl byste nějaký uvést?
   PS: Spíše než já, by se měl zamyslet člověk, který podle jednoho článku zařadí jiného člověka jako ovci. 😉

  • Android jako takový se skládá z více částí. Jednou z nich je právě linuxové jádro (kernel). Nad ním poté běží běhové prostředí, které se skládá na jedné straně z nízkoúrovňových knihoven OpenGL, WebKit a další a na druhé vyrtuální stroj Dalvik. Na tím vším je poté postaven tzv. aplikační framework (tj. to k čemu přímo přistupují aplikace).
   Samotné jádro se poté stará o nízkoúrovňové záležitosti jako správu paměti, přístup k file systemu etc.
   Bootloader je postaven mimo jádro, nicméně jde asi o „nejnižší“ součást OS. Jde o soubor instrukcí starající se o zavedení jádra a následně i vyšších vrstev do paměti. Dá se tedy říci, že jde o takový starter.

   • Díky za odpověď. Pokud si tedy odemknu bootloader, budu moci nahrát jakékoliv jádro určené pro telefon? Je potřeba k odemčení bootloaderu root?

 4. Pro Šeba.
  V nastavení bezdrátových sítí je něco jako názvy přístupových bodů. Nejspíš budete mít zatrženo wap místo internet. Stačí překliknout a jede to.

 5. Dobrý den, měla bych jednu otázku 🙂 Pokud si chci stáhnout nějakou aplikaci je mi jasné, že potřebuji připojení k internetu. Budu potřebovat toto připojení i během každého použití aplikace nebo jenom pouze po čas stažení 🙂
  Děkuji za odpověď.

  • Když si aplikaci instalujete a dáváte v Googlu obchodě souhlas, tak se vám zobrazí tabulka, kde je napsané, že aplikace vyžaduje: A teď tam je třeba Wifi, identitu, apod. A pokud tam ta Wifi je napsaná, tak ji musíte mít zapnutou, ale pokud ne, tak můžete hrát hru offline.

 6. Pro Dominiku:
  Záleží na dané aplikaci. Při instalaci se dozvíte jestli aplikace vyžaduje přístup k internetu či nikoli

 7. Dobrý den…chtěla bych se zeptat na to, že když si stahuji nějakou aplikaci tak po mně chce plný přístup k internetu…chtěla bych se zeptat co to znamená a zdali si takovou aplikaci mohu stáhnout i já i když používám k připojení na internet pouze Wi-fi…děkuji

 8. Co se týče přenesení kontaktů: Ze SonyEricssonu W800i, jsem si do SGS2 pohodlně kontakty poslal přes Bluetooth:) I s fotkama v kontaktech se to přeneslo:)

 9. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak mám aktivovat GPS bez použití Wi-Fi, ale zadarmo použití satelitů GPS??..děkuji

 10. to jsem taky udelal měl jsem plně nabitou baterii stal jsem pod oblohou a mel sem zapnutou GPS,ale pořád se to nemohlo načíst čekal jsem 5min.Ale děkuji za odpověď.

 11. Dobrý den…chtěla jsem se zeptat co mám dělat když se mi zamčený telefon začne z ničeho nic najednou rozsvicet? Normálně leží zamknutý na stole a najednou se rozsvítí a objeví se tam ta plocha pro odemčení?

  • To by se rozhodné stávat nemělo. Nepoužíváte nějakou podezřelou aplikaci? Třeba správce úloh nebo tak něco? Případně o jaký jde telefon?

 12. Dobrý den, chci se zeptat na Samsung Galaxy Mini, nejdou mi MMS bez vypnutých datových paketů, pročpak? Stará dobrá Nokia si to zapla sama jen když byl nějaký MMS pohyb. Na Samsungu mi to pak na displeji svítí dokud to ručně nevypnu. Nechci to tak mít, co s tím? Jo a internet v mobilu nemám, asi bych ho nevyužila, zatím se mu bráním.
  Moc díky za radu.

  • MMS by měli mít v nastavení->mobilní sítě->přístupové body vlastní přístupový bod nazvaný MMS nebo tak nějak. Pokud tam není, tak je třeba přidat. Jeho nastavení závisí na operátorovi, tj. nejsem Vám jej schopen jen tak z patra říci.
   Ohledně vypínání displeje, znovu v nastavení->displej->časový limit displeje nastavíte kdy se má vypnout.

   • Dobrý večer, tak ten přístupový bod mám, dokonce jsem si nechala zaslat i 2x konfigurační sms a pak to ještě nastavila ručně podle O2 návodu, jelikož jsem zjistila, že některé Android tu sms neumí zpracovat. Tak jen pro jistotu. Ale zajímalo by mě, proč když si ty pakety zapnu, tak mi mms chodí normálně, a když je mám vypnuté, tak ani ťuk. To pak, ale budu platit operátorovi nejen za mms, ale i za přenesená data, což nechci.
    S tím displejem, ne že by svítil on, ale taková maličká ikonka – podle návodu je to připojení k síti EDGE. Můžete mi vysvětlit co to je? Na staré nokii jsem měla GPRS při mmskách.
    Jsem z toho asi už magor. Díky za odpověď.

    • Pretože MMS sa zasielajú cez net, presnejšie cez protokol HTTP s nosičom GPRS prípadne (3G)-UMTS 🙂

 13. dobry den, ma ps smysl nechat si na galaxy s2 nechat instalovat novy ice cream 4.0 tak jak mi to udelal zarucni servis na jiz po tydnu problemovem novem samsungu? hlavni problemy – zamrzani sice (skoro) prestaly, ale nesla nacist zaloha z kiesu ani poslat kontakty ze stareho na novy pres bluetooth, coz predtim s gingerbreadem slo. dekuji
  martin

  • Bohužel ICS zatím nevyšel oficiálně a tak nemusí vše fungovat korektně. Poměrně se tak divím, že Vám jej v servise nahráli. Nicméně IMHO se s SGSII zatím za ICS smysl hnát nemá.

   • dekuji, s2 je ted v zarucni oprave u vodafonu, tak jsem zvedav. videl jsem na marketu postup jak dostat kontakty ze stareho na novy sgs2. bude to ps fungovat i kdyz ten stary je sonny ericson k770i? ten mam tez zalohovany na pc, pisou tam i ze lze prepsat do noveho androidu, ale asi jen zase sonny ericson???
    dekuji za odpoved
    martin

 14. Chtěl bych stáhnout přehravač s ekvalizerem v češtině do sams. galaxy y –kde hledat? Ten původní je moc potichu! dík za radu

 15. Já ho měl ale pak se musí koupit. Což já bych ho i koupil–asi100 kč–jenže se mi nelíbí podmínky marketu–chtějí jm a adresu-to ještě budiž ale č. platební karty se mi nelíbí!! Máte někdo zkušenost? A dalo by se z netu–pc? dík

  • Číslo platební karty je nutné, protože pomocí ní za aplikaci zaplatíte. Aplikaci lze zakoupit z mobilního i desktopového rozhraní.

   Určitě to není nic nebezpečného, používají to desítky milionů lidí na světě.

 16. Dobrý den, učím se pracovat s novým Samsungem galaxy 550 a není mi jasné, jak mu zablokovat přístup na internet. Zatím používám jen volání a sms, přesto cena mimo paušál jde závratně nahoru. Pomůžete mi, prosím? Děkuji.

 17. Dobrý den, mám Samsung galaxy ace S5830 a když mi přijde SMS ukáže se v levém horním rohu obálka, jméno odesílatele za kterým běží celý text zprávy. Existuje nějaká možnost vypnutí takového upozornění  na příchozí sms. 

 18. Mám LG Optimus L7 mám takový menší problém z wifi nastavil sem si moji internetovou sít sem na ní připojen ale nechce mi to načíst ani google ani seznam prostě nic tak mi prosím poraďte co mám teda dělat pokaždé mi to napíše že je server nedostupný a nebo když chci na youtube tak mi to napíše zase chybu že mám zkontrolovat připojení a systémoví čas .

 19. Super návod,je stručný a jednoduchý na pochopení :-).Ale nepotřeboval sem ho,vše sem si zjistil a naučil sám.No jo no,někdo to má prostě v krvi 🙂

 20. pekny den prajem. Android mam uz pekbe dlho ale posledny tyzden robi divne veci. Ked som na wifi alebo aj nna sieti operatora tak mi ide internet ale pise mi stale ze ma nejaky promblem s certifikatom od google inc. Ale net fici akurat ziadna appka vyzadujuca bet nefunguje a hlasi lroblemy so sietou (facebook , google drive atd…). Skusal som restart tekefonu , wifiny, routru ale nechce sa mi do factory resetu – preto sa pytam -….mam doma aj nexus 7 a tam ide vsetko normalne. Mam se xperia neo v , originalne vsetko ziadny root nic , ziadne pochybne app nic. Dakujem za radu.

 21. Dobrý den chtěla jsme se zeptata jak nainstalovat sykpe do tabletut aeget n7a nemužu tam pořád ten skype dostat?Neporadí mě někdo jak na to moc děkuji předem

 22. Dobry den.Podarilo se mi rozbit display a k dispozici mam pouze tablet.Je nejaka moznost jak s5570 k nemu pripojit ??

 23. Samsung galaxy core prime

  Dobry den. Mám problém s uvedeným tel. přístrojem. Když píšu na klávesnici, tak se mi často schová, i když je jen krátkou dobu v nečinnosti. Opětovné načtení klávesnice trvá docela dlouho cca 15sek.
  Co s tím?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here