V rámci AOSP 4.2.2 jsou dostupné všechny potřebné binárky pro Nexus zařízení

0

nexusBinaries

Telefony zahrnuté v Android Open Source Project (AOSP), tedy v Nexus telefony, Motorola Xoom a chvíli Xperia S, měli vždy jedno veliké privilegium. Kromě zdrojových kódů samotného systému Android pro ně byla na webu AOSP dostupná valná většina proprietárních knihoven, jako například driverů fotoaparátu, GPS modulu a tak podobně, které byly potřebné ke zkompilování funkční ROMky.

Na rozdíl od ostatních zařízení, u kterých bylo například k sestavení funkčního CynoagenMODu potřeba extrahovat drivery z originální ROM od výrobce, stačilo u AOSP podporovaných telefonů a tabletů stáhnout zdrojový kód a přidat k němu drivery z AOSP stránek.

Bohužel zde však nikdy nebyly drivery všechny. Google, jakožto vedoucí AOSP, se totiž nebyl schopný dohodnout s výrobci všech komponent na právech ke sdílení, díky čemuž bylo i k vytváření komunitních ROM pro Nexus zařízení třeba některé knihovny extrahovat z oficiálních ROM a následně je mnohdy protiprávně poskytovat v ROMkách vlastních.

To se však dnešním dnem mění. Spolu s aktualizací AOSP na verzi 4.2.2 byly u Nexusu 4 a Nexusu 7 doplněny všechny potřebné binárky. Ostatní Nexus zařízení bohužel sadu prozatím kompletní nemají, nicméně ve světle dnešního úspěchu by se jí také mohli brzy dočkat.

A co z toho plyne pro obyčejného uživatele? Bohužel nic moc. Výrobci ROMek budou mít tedy práci o trošku jednodušší, výrazný dopad to ale mít nebude. Na druhou stranu jde o malé vítězství Googlu proti výrobcům driverů, na které by mohlo třeba brzy navázat pozvolné uvolňování částečných zdrojových kódů k oněm driverům. A to už by reálný dopad bezesporu mělo.

Zdroj: apolice

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here