Ubuntu Touch Developer Preview k dispozici pro Nexus zařízení; další přijdou brzy

3

ubuntu-pozvanka

Společnost Canonical v noci na dnešek splnila své předchozí sliby a vydala první testovací verzi nedávno oznámeného mobilního operačního systému Ubuntu Touch pro zařízení z rodiny Nexus, tedy tablety Nexus 7 a 10 a telefony Nexus 4 a Galaxy Nexus.

Systém je prozatím v tak zvané vývojářské preview verzi a spíše než k reálnému používání je tak určen vývojářům na vyzkoušení a případný vývoj prvních aplikací. Tomu odpovídá také jeho instalace, která není ani na Nexusy nikterak jednoduchá a vyžaduje alespoň základní zkušenosti s adb a flashováním ROMek. Vzhledem k prozatímní nedostupnosti dualbootu navíc instalace přepíše původní ROMku a způsobí tak smazání všech uživatelských dat.

Systém také není dokončen, kvůli čemuž v něm spousta věcí nemusí fungovat úplně korektně. Na druhou stranu úplně ty nejzákladnější funkce, jako například WiFi, linuxový shell, ADB, přední a zadní kamera, telefonování a SMSky běží relativně bez problémů.

Potěšující je také fakt, že úprava Ubuntu Touch na jiná než Nexus zařízení by neměla být nikterak složitá. Aktuální verze totiž údajně běží na jádře CyanogenMODu 10.1, nad kterým je pomocí chrootu jen zpřístupněné Ubuntu Touch (více o chrootu na root.cz nebo androlinux.com). Zjednodušeně se tak dá říci, že na všechna zařízení, kde aktuálně běží CyanogenMOD 10.1, půjde Ubuntu Touch relativně snadné přeportovat.

Kromě samotného systému došlo také k vydání aktualizovaného SDK, které nově umožňuje některé funkce spojené s reálnými zařízení, například instalování právě vyvíjených aplikací přímo z vývojářského prostředí Qt Creator.

Návod na instalaci: Ubuntu
Zdroj & další info: Ubuntu

http://www.youtube.com/watch?v=sqTCVesWTfc

Zdroj: XDA, XDA 2

3 KOMENTÁŘE

  1. Existuje i snadná instalace, která nemaže interní paměť. Dnes jsem to zkoušel na galaxy nexus, ale opravdu je to ještě není na každodenní používání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here