Test patnácti smartphonů v mrazu: První Samsung, poslední iPhone

13

Telefonování v zimě 1
Někteří výrobci chytrých telefonů nedovolují používat jejich zařízení v chladném počasí, zatímco jiní zaručují bezproblémové fungování i při -20 stupních Celsia.

Podle společnosti Apple lze jejich iPhone využívat pouze při teplotách od 0 °C do 35 °C. Jinými slovy, uživatel iPhonu v tomto zimním období užívá své zařízení na vlastní nebezpečí. Pokud se telefon porouchá, Apple tvrdí, že nebere žádnou odpovědnost a tím pádem se na smartphone nevztahuje zárukaHTC a Nokia se o teplotách vůbec nezmiňují ani ve svých uživatelských příručkách, ani na webu. Samsung na druhé straně zaručuje svým telefonům funkčnost při teplotách v rozmezí -20 °C až 50 °C.

Proč to tady rozepisuji? Minulou zimu se norskému uživateli pokazil iPhone při 12 stupních Celsia pod nulou. Apple odmítl přístroj opravit, kvůli zásadě používání smartphonu v chladném prostředí, ve kterém je nižší teplota, než je uvedená v uživatelské příručce.

Server MikroPC proto provedl testování osmnácti populárních mobilních telefonů (15 smartphonů) ve finské speciální výzkumné laboratoři, kde lze teplotu přesně nastavit na zlomek stupně. Vzhledem k extrémním teplotám, které panují nyní i u nás a pohybují se mezi -15 až -35 °C, rozhodně je svými výsledky pozoruhodný a použitelný i v Česku. Počáteční teplota byla nastavena na 0 °C. Odtud se snižovala po pěti stupních Celsia, až i ta nejvytrvalejší zařízení přestala pracovat.

Samotný test:

Při 0 °C všechny mobilní telefony fungují bez problému.

-5 °C, Apple iPhone 4S a Nokia N9 – začaly se projevovat příznaky: iPhone vykazuje zprávu o chybě karty SIM, Nokia N9 tvrdí, že baterie v zařízení je téměř vybitá.

Snížení teploty na mínus 10 stupňů Celsia: iPhone náhle oznamuje vybitou baterii, i když je plně nabitá a vypíná se. Starší iPhone 4 funguje, ale obrazovka se opožďuje. Všechny telefony s LCD vykazují obtíže, AMOLED displeje odolávají mrazu a běží mnohem lépe. Mráz má kromě displejů vliv i na kvalitu signálu.

Většina chytrých telefonů nevydržela při teplotě -15 °C nebo -20 °C. I když se zdálo, že fungují, selhaly při pokusu o hovor. Klasické telefony si vedly lépe.

Zbývající telefony kromě pomalejších reakcí displeje nevykazují žádné negativní příznaky, až do teploty -25 °C.

Proti všem očekáváním Samsung s chytrým telefonem z Jižní Koreje překonal u dotykových mobilů finskou společnost Nokia. Pouze jeden z chytrých telefonů, které MikroPC testoval, stále běží hladce, když teplota dosáhne -30 °C. Je to Samsung. Přestože korejští inženýři nečelí takovým teplotám tak často, jako finští kolegové, podařilo se jim navrhnout lepší telefon do těchto podmínek.

Samsung Galaxy S II s operačním systémem Android se vypíná v -35 °C, do této doby se neprojevovala žádná známka pomalejších reakcí.

Při poklesu na -40 °C selhávají i všechny zbývající klasické přístroje. Do -35 stupňů Celsia vydržely fungovat jen dva z nich – Nokia C1-01 a pět let stará Nokia E65, která byla přibrána jen pro srovnání.

Test smartphonů v mrazu

Vina baterie:
Hlavní zdrojem selhání v mrazu byla baterie. Při poklesu teploty telefon oznamoval, že je baterie vybitá, i když opak byl pravdou a vypnul se. Příčinou je chemická reakce, která v bateriích probíhá a vytváří elektrický proud. Její rychlost je vázaná na okolní teplotě. Čím je větší mráz, tím pomaleji tento proces probíhá a tím méně proudu je schopný dodat. Podobné je to s napětím. Typické napětí článků Lithium-iontové baterie je 3,7 V. Ve skutečnosti se pohybuje mezi 2,7 V (prázdná baterie) a 4,2 V (nabitá baterie). V mrazivém počasí stoupá odpor baterie, který snižuje její výstupní napětí. Když napětí klesne pod dolní mez, telefon vyvodí, že baterie je vybitá, a vypne se.

Jak ovlivňuje mráz různé typy displeje:
Zjevný byl rozdíl v technologiích použitých v displejích. Každý bod displeje LCD obsahuje tekutý krystal, polarizační elektrody a řídící tranzistor. S klesající teplotou exponenciálně narůstá viskozita tekutých krystalů. To se projevuje ve zpomalení odezvy krystalu na příkaz z tranzistoru. Čím je větší mráz, tím jsou krystaly pomalejší. Oproti tomu technologie AMOLED využívá elektroluminiscenční diody vyrobené z organických materiálů. Absence tekutých částí, které při nižších teplotách tuhnou, umožňuje displejům AMOLED fungovat bez problémů i v extrémních mrazech, viz. test.

zdroj: mikropc.net, macworld.co.uk, computerworld.cz, handheldusers.com

13 KOMENTÁŘE

  1. No, hned si to dám na zeď, to zase bude Útočných výpadů od iBlbečků, co to začnou komentovat, jaká je to blbost:-D

  2. To máš pravdu ty Android osle. Já ho mám a nevypíná se. Ha ha, asi máš nějaký unikát co? Nechápeš, že vám jen chtěli zvednout to bídné ego. Evidentně nechápeš. Cha cha cha. APPLE FOREVER. Klidně si teď překousni tu svojí bakelitovou klávesnici u widlí ha ha.

    • Haha… Co bych kousal:-D iPhone máme v domácnosti (mladá ho má) a tak mám v přímém porovnání jakej je TO ŠUNT!!! Co umí polovic věcí a ani tu neumí pořádně 😀 HAHAHA!!!

  3. Dobrý článek, zrovna včera jsem přemýšlel, co se děje s mým telefonem, když je takový mráz. SGS II. Díky za článek Tome.

  4. Thoři proč sem chodíš když sem vždycky jen vyžbleptneš nějakou kravinu plnou závisti? prostě se s tim poper ze jsi koupil klumpr.. Ja mam taky s čím porovnávat a klumpr to je. Za to ty jsi asi těžko měl android na delší dobu v ruce. jinak bys to navoneny padlo dávno rozdupal a koupil něco chytrejsiho…..

  5. Škoda, že tam nepřidali nějaké SE. Mě NEO funguje bez problému, ale samozřejmě ma mrazu není nikdy dost dlouho. Jinak KAŽDÉ JABLKO JEDNOU SHNIJE HLAVNĚ KDYŽ ZMRZNE

  6. Optimus Black v pohodě i při -19°C
    iPhone není špatný telefon, jen je vzhledem k jeho hardwaru enormně předražený.

  7. Jako instruktor se pohybuji celý den venku v tom mrazivém počasí a můžu potvrdit na svém HTC sensation XL bezchybný chod i při -20°C Nevadí mu pobyt venku po celý den a i baterka se drží.

  8. Vzpamatujte se lidi, to je jenom další bezmocný výkřik do tmy od jiných společností, které se marně snaží dotahnout na apple. Tenhle článek je ubohý, jako spousta dalších(konkrétně od samsungu).:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here