Teenageři vs. smartphony

0

Z průzkumu mapujícího trendy využívání mobilních telefonů mezi náctiletými (až 19 let) vyplývá, že jen 1 % teenagerů stále využívá svůj první telefon. Pouhá 4 % dotazovaných mají teprve druhý model mobilního telefonu, 22 % třetí, 34 % čtvrtý a celých 38 % již za život vyzkoušelo 5 a více různých modelů telefonu.

Vvezměme to pěkně popořádku a podívejme se, v kolika letech vůbec začínáme používat mobilní telefony. Svůj první telefon mladí dostávají nejčastěji někdy mezi 8 a 10 rokem života, dříve se tak děje jen sporadicky – zhruba v 8 % případů. Naopak ve 12 letech již mobil používá celých 90 % dětí.

Poměrně šokující – ač ne zcela neočekávané – zjištění se týká času stráveného využíváním mobilních telefonů. Denní penzum času stráveného na telefonu se velmi liší. Zatímco někteří respondenti na mobilu denně tráví zhruba do 60 minut (39 %), další se pohybují v rozmezí 61-180 minut (20 %) a jsou i tací, kteří bez výčitek aktivně stráví s telefonem i více než 180 minut za den (18 %). Ve světle těchto čísel asi ani nepřekvapí, že například celých 41 % dotazovaných již využilo mobil (SMS, volání, sociální síť) k ukončení vztahu se svým partnerem.

Teenageři nejčastěji využívají své mobily pro posílání SMS/MMS (95 %), volání (94 %), přehrávání hudby (88 %), fotoaparát/video (85 %), internet (85 %), aplikace (81 %), sociální sítě (72 %), hry (70 %) a e-mail (64 %). Zatímco paušál využívá 53 % náctiletých, 43 % dotazovaných zůstává u kreditu.

Další zajímavosti z průzkumu SAZKAmobilu:

  • Asi 4 % náctiletých disponují jak paušálem, tak předplacenou kartou
  • Ze statistik je patrná snaha některých náctiletých o osamostatnění. Zatímco za 70 % mladých hradí výdaje za mobil rodiče, 7 % z nich se na platbách alespoň podílí a celých 22 % si vše platí samo
  • 55 % teenagerů raději volá, než posílá zprávy
  • 39 % teenagerů raději posílá SMS zprávy než využívá instant messengery (WhatsApp, Viber, FB Messegner apod.)
  • Jen 23 % dotazovaných odkládá mobil alespoň během rande
  • Telefon je pro mnohé náctileté také nedílnou součástí školní výuky. Během vyučování jej nepoužívá jen 26 % respondentů. Zbylí dotazovaní surfují na internetu/sociálních sítích (57 %), komunikují s kamarády (54 %) nebo mobil využívají k dohledávání informací (47 %).

Aktuální průzkum pro SAZKAmobil zrealizovala firma NMS Market Research.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here