ST-Ericsson předvede čtyřjádrový procesor taktovaný na 3 GHz

1

novathor quadSvůj stánek bude mít na Mobile World Congress 2013 v Barceloně také evropská společnost ST-Ericsson, která se kromě bezdrátových sítí zabývá také výrobou procesorů pro mobilní zařízení. Hlavním lákadlem v Barceloně by měla být prezentace čtyřjádrového procesoru taktovaného na frekvenci 3 GHz.

Bude se jednat o čip NovaThor L8580, který výrobce představil už v lednu, v té době se však ještě mluvilo o maximální frekvenci 2,5 GHz. Je však velmi pravděpodobné, že se 3GHz verze procesoru stejně nikdy neobjeví v žádném běžně prodávaném smartphonu. Takt není všechno a výsledný výkon procesoru je závislý na mnoha dalších faktorech, na které se nyní podíváme.

NovaThor L8580 je čtyřjádrový procesor založený na starší architektuře ARM Cortex A9. Součástí čipu je grafika PowerVR SGX544 běžící na frekvenci 600 MHz a LTE modul podporující připojení k internetu rychlostí až 150 Mbit/s. Výrobce se zaměřil také na co možná největší úsporu baterie, čehož by procesor měl dosáhnout díky pokročilému 28nm výrobnímu procesu FD-SOI od STMicroelectronics.

ST-Ericsson NovaThor L8580 podporuje displeje s rozlišením až 1920 x 1200 pixelů, 20megapixelové fotoaparáty a všechny další technologie, které můžeme najít v dnešních smartphonech (včetně NFC, WiFi Direct a Miracast). Verze procesoru s nižším taktem by se v prvních zařízeních měla objevit už během prvního čtvrtletí letošního roku.

zdroj: st-ericsson

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here