Spekulace: Skončí „oficiální“ prodej Xiaomi v ČR?

2

8034

Již je to poměrně dlouhou dobu, co se v České republice „oficiálně“ objevila společnost Xiaomi. Ačkoli se všude tvrdilo, že Xiaomi bude míti poprvé oficiální zastoupení v Evropě, nakonec se tomu tak nekonalo. Jedná se tedy o obchod, který se stará o dovoz zařízení Xiaomi (údajně přímo od výrobce) k nám, do ČR, přičemž následně se společnost v naší zemi stará i o servis.

Někteří z Vás nejspíše již poznali, že se jedná o společnost XiaomiMobile.cz, kterou provozuje společnost Lion Mobile s.r.o. Právě tato společnost má na starosti onen dovoz telefonů do ČR – mimo jiné pod tuto společnost spadá ještě obchod LevneSmartphony.cz a LenovoMobile.cz.

Co si budeme nalhávat, Lion Mobile vstoupil na trh poměrně ve správnou dobu, a rozhodně věděl, čím vyplnit díru na našem trhu. Dokonce věřím v to, že jeho služeb využívají i velké obchody, jako například Alza.cz, ve kterém můžeme právě některé produkty z portfolia společnosti Xiaomi nalézt.

Pokud by se tato vazba ukázala, jako pravdivá, mohl by nastat poměrně velký problém. A ptáte se, proč? Fórum MiuiOS.cz, které můžete znát z domény Miui.cz, se totiž dostalo do poměrně velkých problémů. A to poměrně překvapivě, právě s majitelem společnosti Lion Mobile, který mimo jiné je vlastníkem domény Miui.cz. Jen pro neznalé – fórum MIUI.cz se stará o distribuci českého systému MIUI, přičemž jeho služeb měl využívat i právě Lion Mobile, se kterým fórum momentálně vede spor.

Oficiální vyjádření fóra:

Přechod na novou doménu miuios.cz byl způsoben díky nekalé praktice našeho bývalého obchodního partnera, který využil naší důvěry a „bývalého“ vlastníka domény miui.czDíky tomuto odkoupení domény, se nás pokusil vydírat za účelem ovládnutí trhu a poškození našich obchodních partnerů. Aktuálního majitele lze zjistit na adrese http://www.nic.cz/whois/?d=miui.cz .

Pokud tedy opravdu nastala taková situace, jako je popsána v oficiálním vyjádření (tedy ukončení obchodního partnerství), dostane se společnost XiaomiMobile.cz do poměrně velkých problémů. Sebou samozřejmě strhne i všechny odběratele, kteří od XiaomiMobile odebírají daná zařízení.

Budiž tedy otázkou, co se stane s našim trhem. S pravděpodobností totiž přijedeme o „oficiálního“ distributora právě těchto skvělých telefonů Xiaomi, což je poměrně velká škoda.

Upozornění: Článek je pouhá spekulace a nemusí uvádět pravdivé informace ohledně spolupráce daných firem mezi sebou. Cílem nebylo poškodit dané společnosti (či danou osobu), ale upozornit na daný problém. Děkujeme za pochopení.

Zdroj: vlastní

2 KOMENTÁŘE

 1. narazil jsem na internetu na pohled z druhe strany barikady:

  Zdravím ještě jednou, protože můj předchozí komentář k vyjádření MIUI CZSK ohledně ukradení domény byl smazán a zobrazila se mi hláška:

  Byli jste trvale zabanováni na tomto fóru.
  Kontaktujte administrátora fóra pro další informace.
  Důvod banu: spam
  Tento ban byl vydán na vaši IP adresu.

  posílám znovu. Pokud je ve špatném vlákně či je s tím nějaký problém, prosím o info.

  Ahoj,
  jsem Jirka Opletal a vložím do téhle kategorie komentář k předchozímu dění ohledně MIUI CZ&SK, které vyvrcholilo pondělním zveřejněním oznámení v záhlaví webu. Řešilo se to tady http://www.miuios.cz/viewtopic.php?f=21&t=44&start=150 , nicméně reaguji v novém vlákně, aby se to v sekci o Tapatalku nezanášelo dalším offtopicem. Původně jsem vše chtěl vyřešit přímo s Ing. Brzychcy a p. Bartlem, nicméně na mé emaily se mi nedostalo odpovědi.

  Co se týče mé spolupráce s MIUI CZ&SK, troufnu si říci, že byla vždy na velmi vysoké úrovni. Jako první jsme se spolu dohodli na měsíčních příspěvcích komunitě jako odměnu za jejich práci na překladech. Následně jsem byl jmenován distributorem licence na překlad MIUI CZ&SK ROM. Tuto spoluráci jsme nicméně ukončili z důvodu nenaplnění očekávání komunity.

  Výhradní distribuci ROM pak následně převzal p. Bartl (aka Jenicekkk, grafik MIUI CZSK) a já se dále soustředit jen na velkoobchodní příležitosti co se týče distribuce ROM, k čemuž jsem dostal přidělen komunitní miui.cz email. V červnu 2014 mi však bez předchozího upozornění byl email zrušen, a když jsem se konečně dovolal p. Bartlovi, bylo mi řečeno, že komunita MIUI již není vlastníkem MIUI překladů, ale tím je nyní Stark Distribution na základě exkluzivní smlouvy. Nikdo jiný nesměl prodávat bez svolení nového majitele MIUI CZSK ROM. P. Bartl mě však ubezpečoval, že náš eshop je na jakémsi seznamu, který má povolen prodej i nadále a mohu mu tak dále platit za licence. Seznam jsem doteď neviděl, ale věřím, že to byla pravda. Odebírali od nás nicméně i jiní prodejci a to už jsme tedy nesměli. Monopol měl nyní Stark Distribution. Z toho jsem byl v šoku, protože jsem investoval značné částky do služeb laboratoří, se kterými jsme Xiaomi produkty testovali pro EU trh (stejně jako Stark Distribution). Tímto získala naše konkurence monopol a všichni víme k čemu vede, i kdyby byl dlážděn sebelepším PR o tom, že se díky němu zkvalitní služby (čeští operátoři by mohli vyprávět).

  Chtěl jsem se stát partnerem komunity a byl jsem ochoten zaplatit stejně nebo i více než konkurence, nicméně z nějakého důvodu s tím p. Bartl nesouhlasil. Navrhoval jsem, aby se stali moderátory trhu a autoritou co se týče Xiaomi pro ČR a SK ne jen nástrojem k získání monopolu pro jednu firmu. Navíc každý partner, který má na to, aby dokázal platit statisíce měsíčně MIUI CZSK je dost silný na to, aby zabezpečil prodej Xiaomi, kvalitní servis a péči pro zákazníky. Naše firma byla připravena (a stále je) stát se takovým partnerem.

  Protože jsme již nesměli prodávat lokalizované Xiaomi našim partnerům, nechali jsme si vypracovat právní analýzu smlouvy mezi p. Bartlem a Stark Distribution. Z ní vyplynulo, že smlouva je nesmysl a p. Bartl nemůže udělat Stark Distribution výhradním vlastníka MIUI CZSK překladu. Dostali jsme nicméně předžalobní výzvu od právníků protistrany ohledně toho, že prodejem Xiaomi zařízení porušujeme práva jejich klientů a práva p. Bartla a musíme prodej (at na eshopu či dalším obchodům) ukončit. Což si odporovalo s předchozím tvrzením p. Bartla, že ke smlouvě existuje výjimka, že my mu dale můžeme platit polatky za licence a prodávat.

  Protože nebylo možno stát se partnerem MIUI CZSK, jedinou možností bylo vytvořit překlad nový, který by byl svobodný a pro všechny, tak jako MIUI v počátcích. Sešel jsem se tedy se zakladatelem komunity Radovanem aka Bckp, který souhlasil s konceptem vrátit MIUI volnost a ne používat jako nástroj k získání monopolu. Začali jsme pracovat na novém překladu MIUI V6. Tady bych rád podotkl, že mi to přišlo celé hloupé a zbytečné – proč vrážet energii a peníze do něčeho, co tady už je, navíc na velmi profesionální úrovni, které není téměř co vytknout. Jakkoli určitá konkurence mezi překladatelskými tými by mohla být zajímavá, bylo jasné, že je to celé komedie postavená na neschopnosti se dohodnout. Naše společnost byla a stále je připravena platit stejné poplatky jako konkurence jen za možnost prodávat svobodně Xiaomi s lokalizací v ČR. Raději statisíce ročně investujeme do vylepšování stávajícího prostřednictvím placení licencí třem aktuálním tvůrcům, než tvorbě duplicitního v rámci MIUI CZSK komunity.

  Co se týče domény, přijde mi celé toto vyvrcholení jako účelová hysterie, nevím zdali ze strany členů MIUI CZSK či ze strany konkurence Stark Distribution, kteří již veřejně vystupují kanály i jménem MIUI CZSK. Původní majitel domény Bckp, se kterým jsem řešil nový překlad, mi tedy doménu převedl. Bylo to spíše symbolické, všichni víme, že ochranné známky k MIUI drží Xiaomi, čili se jim jednou stejně bude muset bezplatně převést a vše je pouze dočasné. MIUI komunitu jsem ohledně toho nijak nekontaktoval a nechtěl to ani dál řešit. Co se stalo dále už všichni viděli. Doteď nevím, zda-li je autorem někdo z MIUI či Stark Distribution.

  Chceme situaci řešit. Další destabilizace trhu právními spory, x různými překlady, neustálými výpady dvou (prozatím) stran,… by vedly jen k znechucení uživatelů. Komunita by měla vystupovat jako moderátor trhu, stabilizační prvek a autorita, ne jako nástroj jedné firmy (která už teď, když ještě konkurence existuje, tlačí ceny nesmyslně draho) k monopolnímu zabrání trhu. Věřím, že se s MIUI dohodneme a šílenství do kterého se řítíme včas zarazíme. Já pro to udělám vše.

  Omlouvám se za délku reakce, ale lépe jsme to vyjádřit nedokázal.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here