Fenomén bezdrátového nabíjení chytrých mobilních zařízení tu s námi je již několik let. Poprvé se ve větší míře objevil u v Evropě nepříliš známého Palm Pre, poté na chvilku utichl, aby se o 3 roky později vrátil v plné kráse při představení Samsungu Galaxy S III. Takřka okamžitě poté bohužel znovu upadl do ústraní, Samsung totiž nebyl až do dnešních dnů schopen bezdrátovou nabíječku dodat na trh. Obdobná situace pak nastala také u Nexusu 4, který ačkoliv byl také představen s podporou bezdrátového nabíjení, tak do dnešních dnů nemá potřebnou nabíječku k dispozici.
Další, v pořadí již čtvrtá, generace Samsungu Galaxy S by na tom ale měla být již lépe. Podle korejského severu DDaily bude totiž bezdrátové nabíjení Galaxy S IV postaveno na poměrně rozšířeném standartu Qi od konsorcia Wireless Power Consortium.
To se na první pohled může zdát, jako drobnost, která ve výsledku ničemu nepomůže, opak je ale pravdou. Standard Qi totiž podporují také obě nové Lumie 820 a 920, pro které se díky silné podpoře od Nokie objevila celá řada různého bezdrátově dobíjejícího příslušenství, včetně podložek na stoly, reproduktorů a podobně. Na západ od nás se začaly dokonce objevovat i první restaurace, hotely a letiště podporující bezdrátové dobíjení postavené na Qi standardu třeba skrze stůl nebo podobné odkládací plochy.
Pokud se tedy zpráva o Qi v Galaxy S IV ukáže jako pravdivá, tak po zahájení prodeje telefonu nebude třeba čekat dlouhé měsíce na to, až se Samsung uráčí a začne prodávat oficiální příslušenství. Díky pionýrovi – Nokii, totiž již spousta věcí bude dávno dostupných .
Na druhou stranu má ale spekulace o Qi standardu i svou smutnou stránku. Qi je totiž postaveno na principu elektrické indukce, která má dosah řádově jednotky centimetrů. Samsung ale dříve testoval také technologii bezdrátového dobíjení postavenou na magnetismu (magnetic coupling), která měla údajně dosah 1 až 2 metry.
Zdroj: aauthority
Nevim co jinyho testoval samsung, ale indukce je vznik elektrickeho proudu ve vodici kterej se pohybuje v poli magnetickém. Princip indukčního dobíjení je ten že v jedné cívce(dobijeci podložka) prochází proud tim se kolem tohot vodice vytvori magneticke pole a do druhe civky se skrz magneticke pole vytvorene z prvni civky vytvori el. proud.
Také mi to přišlo nějaké divné, nicméně vypadá to tak, že aby indukce zvládla překonat delší vzdálenost, tak se využívá výrazně vyšších frekvencí proudu. A právě tím se odlišuje ona „druhá technologie“.
Více například zde: http://www.ttiinc.com/object/me-slovick-20110511.html
//Nepročítal jsem to moc do podrobna, tj. možná tak trochu kecám.