Spekulace: První tablet s MEMS displejem již za půl roku

0

LCD a AMOLED, nejpoužívanější displeje u mobilních telefonů, se možná brzy dočkají nového nástupce, MEMS displejů. S prvním tabletem s technologií MEMS bychom se mohli setkat již v letošním roce, odhaduje se dokonce tato polovina roku.

Sharp-MEMS-breakdown-645x316

Video jak technologie MEMS (Micro Electro Mechanical System) funguje, si můžete prohlédnout na prvním videu z níže přiložených. Pokud bychom to měli vyjádřit jednoduše slovy, každý pixel je tvořen třemi pohyblivými částmi, které propouští pouze určitou část barevného spektra (červenou, zelenou a modrou) podle toho, jestli je průchod světla otevřen či nikoliv. Jednotlivými kombinace je pak dosaženo různých barev.

Nediskutovatelnou výhodou této technologie je fakt, že spotřeba energie na podsvětlení je výrazně nižší, protože část světla, které na displej dopadá a následně se po průchody filtrem odráží, je vlastně „podsvětlení“ svého druhu. Pouze třetina podsvětlení či jeho intenzity je tak tvořena přímo přístrojem, zbytek je odraz vnějšího světla. S tím souvisí i druhá výhoda MEMS displejů – jsou mnohem lépe čitelné na přímém světle.

Qualcomm, který představil chytré hodinky Toq s Mirasol displejem (jejich název pro MEMS displej), měl údajně investovat 120 milionů dolarů do společnosti Sharp, která se vývojem displejů zabývá. Díky tomu máme dva displeje, které jsou na rozebírané technologii postaveny. První z nich je zmíněný Mirasol od Qualcommu a druhý IGZO displej od Sharpu.

Byl to právě Sharp, kdo představil na konci loňského roku 7″ MEMS displej. Rozlišení měl 1280*800 a údajně byl při každé změně obrazu vidět mírný záblesk jednotlivých částí pixelu, potažmo modré, červené a zelené barvy. Sharp o tomto problému však údajně ví a na jeho úpravě pracuje.

Nyní však zpráva nejdůležitější. Podle inženýrů Sharpu budou displeje připraveny k reálnému nasazení do prodeje během následujících šesti měsíců, neboť zmíněné neduhy, kterými trpěly, by měly být již vyřešeny. Důležitou otázkou je cena displeje. Podle některých informací by měla být vyšší než je tomu u LCD displejů, avšak teoreticky nižší než u OLED.

Pokud se tedy skutečně podaří zamezit delší reakční době při přepínání mezi zobrazenými barvami, mohly by MEMS displeje být výbornou náhradou za displeje stávající. Teoreticky i nyní by mohly nahradit dočasně e-ink displeje u čteček elektronických knih, kde se zatím nedaří vyrobit plně funkční barevné e-ink displeje.

Video jak funguje MEMS displej, konkrétně představení jeho fungování od společnosti Qualcomm, si můžete prohlédnout zde:

www.youtube.com/watch?v=R352WObkU3Q

Qualcomm zároveň představil na CES 2014 chytré hodinky s tímto displejem, které si můžete prohlédnout například na jejich youtube kanálu.

www.youtube.com/watch?v=YzTrqifCOhs

Zdroj: Androidauthority, Computerworld

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here