Spekulace: HTC 7 nabídne fotoaparát s rozlišením 4.7 ultrapixelů

6

M7

Stejně jako je nyní v módě zvyšovat počet pixelů na obrazovce a jako se ještě minulý rok honil počet výpočetních jader v procesoru, tak ještě takové dva roky zpátky ujížděli všichni výrobci chytrých telefonů na maximálním rozlišení hlavního fotoaparátu, nebo chcete-li „jeho megapixelech“.

Ta doba naštěstí již skončila, bohužel s ní ale tak trochu ustal i vývoj samotných fotoaparátů. Samozřejmě, že neskončil úplně, dnešní telefony beze sporu fotí lépe, než ty z konce roku 2011, nikterak markantní rozdíl to ale není.

Snad jedinou opravdu výraznou výjimkou do tohoto pravidla je dvojice telefonů od Nokie, Nokie 808 PureView s extrémním rozlišením a tedy schopností bezztrátového digitálního zoomu a Lumie 920 s optickou stabilizací a opravdu úctyhodnou schopností fotit snímky s nedostatkem světla.

A v brzké budoucnosti by se k nim mohla přidat i nová vlajková loď od HTC, chystané HTC M7. To by totiž podle nejnovějších spekulací mělo nabídnout poměrně revoluční snímací čip zadního fotoparátu. Na rozdíl od klasické konstrukce, ve které nalezneme jeden čip s velkým rozlišením, kde každý pixel snímá jen jednu barvu – červenou, zelenou nebo modrou, by fotoaparát v HTC M7 měl obsahovat čipy 3, postupně naskládané na sobě. Každý z nich by pak měl zachytávat s 1/3 rozlišením jednu barevnou složku.

Díky tomu by každý pixel měl mít větší plochu a potenciálně by měli vznikat ostřejší fotografie. Oproti klasické architektuře, kde každý pixel snímá jednu barvu a jeho sousedé pak ty další dvě, navíc tato architektura nevyžaduje dopočítávání reálné barevnosti jednotlivých pixelů, pro každý bod totiž existuje údaj o barevnosti ze všech tří „barev“.

V M7 by konkrétně měla mít každá vrstva rozlišení 4.7 MPx, takže výsledné fotografie by měly být teoreticky až v rozlišení 13.6 MPx.

Pro zájemce o pochopení dané technologie doporučuji tento článek na české wikipedii.

Zdroj: gsmarena

6 KOMENTÁŘE

  1. Jak by výsledné fotky mohly mít 13.6 MPx??? Leda tak interpolací. Ale tou mohou dosáhnout třeba i 100MPx…
    Opak je tedy pravdou: fotky budou mít reálně 4.7 MPx a naopak je třeba připomínat, že foťáky s klasicou Bayerovou maskou vlastně nemají tak velké rozlišení, jak se uvádí, resp. že ho mají možná v jasech, ale ne v barvách.

    • V principu máte pravdu. Nicméně, jak jste sám řekl, ani klasický foťák s rozlišením 13 MPx nemá ve skutečnosti rozlišení 13 MPx a o tom právě mé srovnání je.

      Pokud každá vrstva bude mít 4.7 MPx, tak celkem bude dostupné stejné množství informací, jako by měl klasický 13.6 MPx snímač.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here