Solární panel pod displejem chytrých zařízení, proč ne?

0

displejSun

Zatímco procesory tikají na stále vyšších taktech, počet jader roste rychleji než by bylo zdrávo a rozlišení spolu s úhlopříčkou začínají dohánět monitory stolních počítačů pár let zpátky, tak baterie jsou víceméně stejné jako před deseti lety.

Trochu se sice poměr mezi kapacitou a objemem zlepšil, rozhodně ale ne tak, jak by si žádal růst spotřeby energie. A už několik let slibované zázračné technologie, které měly problém skladování elektřiny navždy vyřešit, jsou stále v nedohlednu, tedy vlastně pořád za rohem.

Naštěstí ale všichni nevyvíjejí baterie nové generace a existují i skupiny pracující na drobných, ale zas reálně v dohledné době použitelných, zlepšovácích. A právě s takovým by měl podle všeho přijít i drobný francouzský startup SunPartner.

Ten, jak už název napovídá, slibuje vcelku inovativní technologii, která dovolí natáhnout mezi samotný displej telefonu a krycí sklo tenoučkou vrstvu s fotovoltaickými články, schopnými vyrábět elektrickou energii. Konkrétně uvádějí, že aktuální prototyp dosahuje průhlednosti okolo 82 % s technologickou rezervou do nějakých 90 % u finálního produktu, takže by neměl být problém se sníženou viditelností displeje způsobenou dodatečnou vrstvou.

Dosáhnuto by toho mělo být zjednodušeně řečeno pomocí tenké vrstvy čoček nad fotovoltaickou vrstvou, která dopadající světlo usměrní na jednotlivé proužky panelů a naopak světlo odcházející, tedy to vyzařované samotným displejem, rozporostře tak, aby z pohledu uživatele vycházelo i z míst, kde je displej zakrytý proužky fotovoltaiky.

Příjemná by měla být také cena, ta by se měla při velkovýrobě pohybovat okolo pouhých $2,30, tedy necelých 50 korun českých. Trochu horší je to už s tím, jak hodně energie dokáže tato novinka vyrobit. Tvůrci mluví o zvýšení výdrže průměrného telefonu přibližně o 20 %. U toho si je ale třeba uvědomit, že při používání zařízení na slunci možná dojde k nutnosti zvýšit jas displeje, což naopak výdrž trochu sníží.

Na druhou stranu se ale musí uznat, že při dnešním dni výdrže je každá minuta navíc drahá. A i kdyby to ne, tak schopnost dobít telefon – byť třeba jen na jediný hovor – v podstatě kdekoliv, kde je světlo, je bezesporu užitečná vlastnost.

Jak to s touto novinkou dopadne, se naštěstí prý dozvíme vcelku brzy. Do prvních reálných zařízení by se totiž údajně měla dostat už začátkem roku 2014. U jakých výrobců to bude, se zatím neví, hovoří se ale hlavně o finské Nokii.

Zdroj:IEEE Spectrum, Extremetech via aauthority

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here