Smartphony dokáží detekovat rakovinu v oku

0

the-childhood-eye-cancer-campaign

V dnešní době většina populace vlastní smartphony, které jsou součástí jejich života. Právě díky rozšíření smartphonu v posledních letech, se rozeběhl nejeden výzkumný program, jak by právě smartphony mohli napomoci v prevenci nejrůznějších nemocí. Jedním z těchto projektu je i detekce rakoviny oka (Retinoblastoma) u dětí pomocí smartphonu, jenž se z laboratorního prostředí dostal na veřejnost.

Celý proces je velmi jednoduchý, stačí vyfotit dětské oko pomocí smartphonu se zapnutým bleskem, poté si stačí prohlédnout výslednou fotografii a zaměřit se na přítomnost světlé skvrny. Jestliže se na fotografii oka nachází, doporučujeme vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Právě tato metoda již zachránila život chlapci Avery Fitzgeraldovi z USA, kdy ho podrobila tomuto testu jeho matka. Bohužel tento chlapec přišel o jedno oko, ale tento zákrok mu zachránil život.

Světlá skvrna nemusí ještě znamenat rakovinu v oku Vašeho dítěte, vždy je důležité pro potvrzení podstoupit lékařské vyšetření a potvrdit daný stav testy. Tato metoda je pouze orientační a její hlavní přínos spočívá v raném odhalení rakoviny oka, což může přispět jak k záchraně života tak i oka dítěte.  Díky jednoduchosti a velké účinnosti se rozhodla americká organice Childhood Eye Cancer Trust s touto metodou seznámit veřejnost v USA, kdy spustila masivní marketingovou kampaň právě na zvýšení povědomí o odhalení rakoviny oka u dětí pomocí smartphonu.

Zdroj: theverge.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here