Smartphonová revoluce

0

Na počátku devadesátých let začal proces, který snese srovnání s vynálezem parního stroje, automobilu i výrobní linky. Informační technologie a internet změnily všechny aspekty vyspělého lidského života. Paralelně začala ale ještě jedna revoluce, subtilnější, která naplno využívá plody té předchozí. Je na ní založena a naše myšlení mění také, jen není tak lehké si toho všimnout. Tento proces je způsoben masivním nástupem chytrých telefonů s internetem a proto jej nelze nazvat snad jinak, než smartphonová revoluce.

Zastavte se a na chvíli se zamyslete, v čem vás váš smartphone ovlivňuje a při jakých činnostech vás doprovází. Máte to? A že jich je hodně.

Encyklopedie v kapse
Dříve se o významy jednotlivých slov, přesná data významných bitev a jména scénáristů sváděly v občerstvovacích zařízeních líté boje. Kdo má pravdu s rokem pádu říše Východořímské se rozseklo až pozdě v noci nad učebnicí dějepisu. Dnes je po ruce telefon a za pár vteřin je příslušné slovo či informace nalezeno na online slovníku cizích slov nebo Wikipedii. Rychlá dohledatelnost prakticky čehokoli pomalu, ale jistě mění naše vědomostní návyky. Přestává být kladem důraz na vlastní znalost informací, ale na jejich efektivní hledání. Přestáváme být závislí na momentální informaci a můžeme se ji pokusit sami ověřit.

Do tohohle ranku patří ale i skvělé věci, jako je neustálá přítomnost map, což jedincům se sníženou schopností orientace v terénu usnadňuje (znovu)sebenalezení a ve spojení s GPS modulem telefonu jde o nesmírně užitečnou věc. Čerpací pumpy, slevy, lety – informační studnice smartphonu je skutečně objemná.

Už to tweetuj
Obrovský růst sociálních sítí ve velkém umožnily především mobilní zařízení. Twitter bez možnosti ihned sdělit své dojmy ztrácí velkou část svého kouzla, Facebook přestává konkurovat SMSkám a Foursquare nemá smysl vyvíjet. Být online kdekoliv a kdykoliv, sdílet to, ukázat to a okomentovat to se stalo každodenní kratochvílí většiny uživatelů smartphonů. Co na tom, že pak podstatnou část večera v restauraci strávíme nad displeji telefonů namísto konverzace? Je to tak běžný jev prakticky u každého stolu – skupinka přijde, vytáhne svoje HTC, iPhony a Samsungy na stůl a začíná to. Check in, check in check in!

To jak sociální sítě změnily náš život by vystačilo na seriál samostatných článků, ale za zmínku stojí právě to, že tato změna je umožněna a prohloubena právě našimi mobilními miláčky. Během noci po nich šaháme, abychom si zkontrolovali mentions na Twitteru a liky na Facebooku. Díky mobilům jsme zkrátka sociálnější, než bychom byli bez nich.

Fotíš, fotím, fotíme
Možná trochu opomíjenou oblastí, kterou také zásadně ovlivnily smartphony je focení. A to nejen co se týče techniky (vždyť dnešní telefony leckdy nahradí i starší kompaktní fotoaparát), ale hlavně přístupu k fotografii jako takové. Pokud v dřívějších dobách na večírku provedl někdo něco, za co se posléze styděl, mohl se těšit tak maximálně na posměšky ze strany kamarádů a lidí, kterým to řekli. Dnes se vše pěkně všudypřítomnými mobily natočí a nešťastník je navěky zvěčněn v jedničkách a nulách, v  horším případě ještě vyvěšen na svojí vlastní zdi. A to může při budoucím hledání zaměstnání způsobit potíže, protože dnes je naprosto běžné, že HR oddělení firem lustrují profily uchazečů o zaměstnání.

To, že mobilní telefon má dnes každý v kapse s sebou nese i jednoznačně pozitivní věci, z nichž nejvýraznější je takzvaná občanská žurnalistika. Záběry a snímky přímo z místa události jsou ve velkých mediálních domech žádaným zbožím. Za předstihnutí konkurence se platí zlatem a tak se často (především v zahraničí) dostávají do regulérního vysílání celostátních televizí sekvence natočené mobilním telefonem náhodou přítomného diváka. Vzpomeňme si třeba na arabské jaro, kde právě občanská žurnalistika sehrála významnou roli.

Sbohem, kapesní herní konzole
Smartphony kromě internetu a operačního systému přinesly také zásadní nárůst výkonu, který se musel v projevit v jednom z oborů, který hrubé výpočetní síly užívá plnými doušky – v herním průmyslu.  Doby, kdy byly doménou mobilů jen jednoduché hříčky a praví frajeři se pyšnili specializovanými herními konzolemi je pryč. Na našich miláčcích najdeme klony velkých, desktopových her v grafice, o které se hráčům a velkých počítačích před pár lety ani nesnilo. Hrajeme střílečky, onlinovky a v emulátorech i hry pro dříve zmíněné konzole. Jestli nějakému odvětví zasadily smartphony citelnou ránu, byli to právě výrobci kapesních konzolí, kteří to odnesli nejvíc.

A protože je mobil typicky věc, kterou máme stále u sebe, můžeme hrát kdekoliv a kdykoliv. Ve škole, na zastávce, v čekárně u lékaře. Díky připojení k internetu srovnáváme ihned své výsledky s kamarády a stahujeme si aktualizace. Vývojáři se učí využívat schopnosti našich mobilů doplna – typickým příkladem je v poslední době v jistém slova smyslu revoluční hra Ingress, využívající jak mapové podklady tak geolokační schopnosti smartphonů s Androidem. Hraní se smartphony je prostě zábava.

Chytré mobily jistě změnily náš život i v mnoha dalších oblastech – ulehčují nám práci, ale také nás dělají k ní více připoutanými. Můžeme s nimi být kdykoliv v kontaktu se světem, ale někdy je toho kontaktu příliš. Výše jsem uvedl ty oblasti, ve kterých je vliv smartphonů nejviditelnější, nicméně není to výběr směrodatný a konečný, neváhejte se proto v komentářích podělit o to, jak smartphone změnil život vám 🙂 Je to s ním totiž jako s každou technologií – je třeba k ní přistupovat s respektem používat ji s mírou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here