Skoro emulátor Windows – Wine se chystá na Android

0

Wine

Pokud jste kdy, byť třeba jen krátce, používali nějakou linuxovou distribuci, tak jste se zajisté setkali s programem Wine, který umožňoval spouštění klasických, pro Windows určených, programů i pod Linuxem.

Za předpokladu, že jste si toho o něm zjišťovali trochu více, tak jste navíc možná zjistili, že nejde o emulátor v pravém slova smyslu, ale spíše jen takový „překladač“, který jednoduše vrstvu překládající volání windowsových API na volání API linuxových.

Nicméně, důležité je, že jde o program umožňující spouštění aplikací pro Windows i pod Linuxem a to navíc bez nutnosti emulovat celé prostředí Windowsu, tedy bez šílených nároků na výkon.

A právě tento nástroj byl včera na konferenci FOSDEM 2013 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting) v Bruselu představen ve verzi pro Android. Projekt je, jak již to při prvních představeních bývá, v rané fázi vývoje. Byl tedy extrémně pomalý a ani zdaleka se nedalo mluvit o tom, že by zvládl vše, co jeho sesterská verze určená klasické desktopové linuxové distribuce. Ukázka navíc neběžela na reálném androidím zařízení, namísto toho byla předvedena v androidím emulátoru na MacOSX, což na již tak bídné rychlosti rozhodně nepřidalo.

Kdy se dočkáme vydání finální verze je prozatím ve hvězdách. Jisté však je, že jako první přijde verze pro androidí zařízení postavené na x86 procesorech od Intelu a až někdy poté pro naprostou většinu ostatních, běžících na klasických ARMech.

Zdroj: androidpolice, phoroinix

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here