Satelit Strand-1 s Nexusem One uvnitř konečně ve vesmíru

2

untitled

Androidí telefony nejsou ve vesmíru žádnými nováčky. Poprvé se na orbitu země, i když tedy jen v rámci paluby ISS, podívali již v létě předminulého roku. Od té doby se pak v rámci různých amatérských akcí dostalo nespočet androidích zařízení na práh vesmíru pomocí meteorologických balónů.  A od 25. února letošního roku pak na oběžné dráze Země létá dokonce i plnohodnotný satelit poháněný telefonem s Androidem.

Ano hádáte správě, mluvím o malém satelitu s Nexusem One – STRaND-1. Právě jeho první exemplář byl totiž v souladu s původním plánem vynesen právě 25. února letošního roku raketou z indického vesmírného centra v Srihariotě do výšky 785 kilometrů nad povrchem země.

Start byl podle všeho úspěšný a až na počáteční drobné problémy se solárními panely a experimentálními alkoholo-triskovými motory vše fungovalo bez větších problémů hned od počátku. Vzhledem k absenci novějších zpráv pak předpokládáme, že všechny drobnosti se podařilo úspěšně zvládnout a satelit nyní na orbitě již provádí předem naplánované experimenty.

STRaND-1 je první z řady chystaných mini satelitů poháněných chytrými telefony s Androidem. V 30 centimetrů kubických velkém a 4.3 kilogramů těžkém těle nese kromě samotného Nexusu One také výkonný koprocesor, experimentální tryskový pohon založený na zahřívání a následném uvolňování nátlakových výparů alkoholů, electric Pulsed Plasma Thrusters (PPTs), solární panely a několik dalších, již méně důležitých součástek.

V první fázi letu, při které proběhne většina předem připravených vědeckých experimentů, jej bude řídit vlastní linuxový systém běžící na onom koprocesoru. Poté dojde k předání řízení telefonu Nexus One. V této druhé polovině experimentu se bude sledovat hlavně schopnost telefonu vyrovnat se s nehostinným prostředím v podobě vakua a teplot v rozmezí od -50 do +50 stupňů Celsia.

Provedeny budou také pokusy s aplikacemi, které byly dopředu nainstalovány do telefonu. Na řadu se kupříkladu dostane i Scream in Space, která bude za pomoci reproduktoru a mikrofonů telefonu hodně zjednodušeně řečeno experimentálně ověřovat tvrzení, že „ve vesmíru tě nikdo neuslyší křičet“.

Zdroj: bbc, oficiální stránky

2 KOMENTÁŘE

  1. „Nemáte dostatečné oprávnění pro zobrazování náhledů konceptů.“ pokud navštívím odkaz „experimentální tryskový pohon založený“. Kdo by mi takové oprávnění mohl dát?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here