Samsung představil KNOX – upravenou verzi Androidu zaměřenou na maximální zabezpečení

0

untitled

Samsung představil KNOX – upravenou verzi Androidu zaměřenou na maximální zabezpečení

Ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, tak Android není úplně ideální mobilní operační systém do podnikové sféry. Obzvláště nevhodný je pak v těch odvětvích, ve kterých je prioritou bezpečnost a utajenost určitých informací.

Dává totiž, byť se svolením majitele telefonu, aplikacím třetích stran do rukou poměrně velká práva umožňující například čtení dat cizích aplikací uložených na SD kartě, zjišťování nastavení telefonu a tak podobně.

Není tedy až zas tak překvapivé, že Samsung z cílem převzít korporátní sféru od BlackBerry představil na právě probíhajícím veletrhu MWC vlastní řešení úpravného Anrdoidu, které nejen výše uvedené bezpečnostní problémy řeší.

Základem pro Samsung KNOX je speciálně upravená tzv. security enhanced verze Androidu od americké národní rozvědky NSA. Nad tím pak stojí vlastní řešení Samsungu, které je hodně zjednodušeně řečeno aplikací, obsahující oddělenou instanci Androidu určenou pro firemní data a aplikace. Ve výsledku tedy systém obsahuje jakoby dva Androidy, jeden pro uživatelská a druhý pro firemní data.

Ten druhý je pak přístupný z toho prvního pomocí na první pohled normální aplikace. Na úrovni dat a procesů aplikací jsou ale oba striktně odděleny, přičemž nic z toho prvního se nemůže dostat k ničemu z toho druhého. Ten druhý je navíc šifrován, v něm uloženým datům tak nehrozí v podstatě žádné bezpečnostní riziko.

Samsung KNOX by měl být pro vybrané Galaxy zařízení dostupný někdy v druhém čtvrtletí letošního roku.

Skutečnost je samozřejmě daleko složitější a v KNOXu reálně dvě plnohodnotné instance Androidu neběží. Namísto toho je onen firemní podAndroid jen šifrovaným kontejnerem pro data a procesy, nicméně princip je víceméně takový, jak je popsaný výše.

Zdroj: apolice

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here