Samořídící auto za 5 % ceny toho od Google? Vítěz Intel ISEF ví jak na to

0

IMG_3056

Třebaže se o nich už tolik nemluví, tak jsou samořidící automobily stále zajímavým kusem techniky. Vedle nepřipravenosti místních legislativ a celkového nedotažení do produkční kvality mají bohužel jeden drobný problém, alespoň ta od Google závisí na poměrně drahém 3D laserovém radaru, který stojí nějakých 75 000 dolarů, přičemž úplně zadarmo není ani zbytek dodatečné výbavy automobilu.

A právě tento problém se poměrně zdárně pokusil vyřešit 19 letý bulharský mladík Ionut Budisean, který na mezinárodní soutěži Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) představil svůj projekt nízkonákladového samořídícího automobilu za několik málo tisíc dolarů.

Největší úspory dosáhl právě na onom radaru, namísto drahého a také adekvátně kvalitního radaru, který použil Google, využil ve svém projektu výrazně levnější variantu za pouhé 4 000 amerických dolarů. Horší rozlišení a výrazně nižší dosah pak vyřešil kombinací chytrého softwaru a celé řady dodatečných zařízení, jako například bočních kamer snímajících okraj silnice a tak podobně.

Nižší rozpočet se samozřejmě podepsal na schopnostech automobilu vidět, horší to bylo kupříkladu se značkami nebo okraji silnice. Pro obojí ale mladý Bulhar přišel s řešením. Větší přesnost při rozpoznávání značek plánoval zajistit uživateli budovanou databází, která by poskytla vzory pro lepší rozpoznání v obrazu, okraj silnic pak chtěl případně dopočítával z toho druhého nebo předpokladu, že se silnice najednou nemůže extrémně zúžit, aniž by na jedné z kamer byla vidět nějaká kontrastní hrana.

I přesto všechno by ale bylo krajně nadsazené říci, že se Ionutovi podařilo vytvořit stejně spolehlivý produkt jako Google za zlomek ceny. Na druhou stranu se mu ale nedá upřít velká míra inovace a jistý potenciál do budoucna, který by nakonec mohl cenu samořídících automobilů opravdu srazit.

Ionut Budisean vyhrál první místo v soutěži Intel ISEF a odnesl si domů 75 000 amerických dolarů, zaslouženě.

Zdroj: vlastní, isef

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here