Rozhovor s Ondřejem Audym, vývojářem české hry Červený trpaslík

6

Při prohlížení obsahu internetu jsem narazil na zajímavý český projekt ve formě hry s názvem Červený trpaslík. Protože jsem tento kultovní seriál sledoval, rozhodl jsem se zjistit si o této hře více informací.Podařilo se mi zjistit, že na hře pracuje v rámci svého volného času pouze jeden člověk, kterým je teprve sedmnáctiletý Ondřej Audy. Rozhodl jsem se Ondru požádat o rozhovor, ve kterém by nám svoji hru představil.

Ondro, jaké byly začátky hry? Jak se vůbec zrodila myšlenka začít pracovat na Červeném trpaslíkovi?

Možná to bude znít trochu divně, ale hra začínala jako multiplayerová textová verze hry Spore, která běžela na PC v prohlížeči. Proč zrovna Spore? Rozhodl jsem se tak kdysi, jelikož to byla hra, co mě opravdu bavila. Pro tohle zrealizování jsem si vybral engine EZrpg , který je tvořen pomocí jazyků PHP,CSS, MySQL a od základů sem engine předělal – grafiku, skripty, databázi, jazyk. Hru jsem dal k propagaci na herní portál Mysteria, který hostoval WoW server. Podařilo se mi zde navázat spolupráci a dostal jsem od nich banner na úvodní straně a hosting jak pro hru, tak i pro databázi. Jsem s nimi doposud v kontaktu a veškerý chod hry je zajišťovaný právě skrze jejich serer.

Zmínil jsi, že ze začátku byla hra textová. Jaký byl její vývoj od textu k současné podobě?

Dával jsem na rady hráčů a hru jsem se snažil upravovat podle návrhů, které hráči psali do chatu. O toto se snažím i nadále a budu se snažit i do budoucna. Chci trpaslíka dělat tak, aby hráčům co nejvíce vyhovoval a především je bavil. Původní hra na principu Spore se moc nechytla, tak jsem se později rozhodl předělat téma hry podle Čechům známého seriálu z podprodukce BBC – Červený Trpaslík. V tomhle tématu hra zůstává doposud.

Spore a Červený trpaslík toho nemají moc společného, co tě vedlo k tomu hru pozměnit právě na trpaslíka?

Téma Červený Trpaslík jsem si vybral, protože tenhle seriál mám opravdu rád a v podstatě jej znám nazpaměť. Vytvořil jsem i stručnou databázi s informacemi o výrazech běžně se vyskytujících ve hře, aby měl přehled i hráč, který seriál nesleduje. Později jsem si koupil tablet s operačním systémem Android a snažil jsem se jednoho večera najít na Android hru s tématem seriálu Battlestar Galactica, kterou jsem bohužel nenašel. Tak jsem se rozhodl ji vytvořit a využil jsem pro to program zvaný APP inventor a již rozjetý engine mé hry, který jsem předělal na Battlestar Galacticu. V polovině prací z toho sešlo kvůli nedostatku času. Nedávno moji webovou hru potkala menší pohroma a smazala se celá databáze s 600 účty hráčů. Databázi jsem nahodil a obnovil. Bohužel již bez účtů. V té době jsem již disponoval i telefonem s operačním systémem Android a tak jsem se rozhodl nedokončenou Battlestar Galacticu předělat pro tento operační systém s tématem hry červený trpaslík a webovou verzi zrušit.

Šel vývoj trpaslíka bez problému? V jakém stádiu se teď hra nachází?

Při práci se vyskytly potíže s vykreslováním a podobně. Teď je již hra dokončena a čeká se na lidi ochotné hru otestovat a poslat mě chyby, popřípadě návrhy, co změnit, upravit a dodělat. Musí se dodělat webová stránka, ze které by se hra stahovala a psaly se tam novinky ohledně hry. Přemýšlím i o tom, že hra bude stále ve formě pro Android hratelná z prohlížeče. Hru plánuji udělat i pro telefony disponující operačním systémem Windows Phone, ale napřed musím dobře vyladit Android.

Popiš ještě ve stručnosti čtenářům hlavní rysy Červeného trpaslíka.

Hra je textová, čili vhodná i pro občasné hráče. Graficky je optimalizována velikosti displaye klasických Android telefonů. Disponuje funkcemi jako je již zmíněná databáze, herní email, obrázky ze seriálu, těžbou, boji, ale i hazardem. Naleznete i zde Krytonem vytvořené odpadkové dělo a mužete nepřítele sestřelit slupkami od banánu. Ve hře je možné se velice jednoduše semnou spojit buďto na herním chatu, který pravidelně prohlížím, či soukromou zprávou. Budu rád, když se mezi čtenáři serveru Androidmarket.cz najdou ochotní testeři, popřípadě někdo, kdo by měl zájem mi pomoct s grafikou a pomohl by mi hru posunout zas o kus dál. Hru je možné stáhnout na http://mysteriaserver.sk/rd/rd.apk Pokud ji zkusíte, tak prosím napište, na jakém zařízená a zda fungovala, či zda sedělo rozlišení, abych mohl napsat seznam zařízení, na kterých funguje. Na závěr ještě dodávám pár screenshotů ze hry.

6 KOMENTÁŘE

  1. Děkujeme že hlásíte nefunkční link 🙂 Popravdě nevím kde je chyba, budu reklamovat u Ondřeje. Snad to tam uploadne co nejdříve, v době psaní článku byl link v pořádku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here