Rozhovor: David Rejdl – mladý vývojář ROM z XDA

1

Na XDA-Developers můžeme najít spousty zajímavých ROM, které jsou od zcela známých vývojářů, až po zcela neznámé. Mezi ty neznámé se patří i český mladý vývojář s přezdívkou Rydlis, kterému je pouhých 15 let a na XDA již sklízí pochvaly za svoji ROM. Jeho systém běží na Androidu 2.3. (Gingerbread) a nese pyšně název CZRom. Momentálně je ROM v Beta verzi (první vydání) a ta zatím sklízí pouze pozitivní ohlasy.

Velice mě zaujalo, že i v ČR jsou lidé, kteří mají zájem vyvíjet ROM pro Android. Ještě více zajímavější mi připadlo, že vývojář nevystudoval zatím žádnou školu, ve které by se učil programovat. O to více mě to zaujalo – jedná se totiž o obyčejného člověka, který začínal na nule a vše se musel naučit sám.

Ahoj, můžeš se nejdřív našim čtenářům představit?
Ahoj, jmenuji se David Rejdl, je mi 15 let, bydlím ve Zlíně a jdu studovat do Rožnova pod Radhoštěm na SŠ informatiky, elektrotechniky a řemesel – obor Elektronické počítačové systémy. Mezi mé koníčky se řadí Android, kolo, přátelé, hudba (dubstep, d&b, chillstep), focení (především přírody), miluji Meme komixy a také mám rád brouzdání po internetu a čtení článků týkajících se toho, co mám rád.

V kolika letech jsi se dostal k systému Android a jaký byl tvůj první telefon?
Psal se rok 2010, tehdy mi bylo tuším 14, byly Vánoce a já si myslel, že mě nic extra nečeká. Myslel jsem si, že dostanu zase jenom nějaké oblečení. Povečeřel jsem a vrhnul se na dárky. Úplně dole pod stromečkem byla taková malá, nenápadná krabička a já jsem si říkal: ”Co to sakra je?” V krabičce se ukrýval HTC Wildfire s Androidem 2.1. V ten moment jsem byl nejšťastnější dítě na světě.

Jak jsi začínal s vývojem vlastních ROM?
Dlouho jsem přemýšlel nad ROOTem telefonu, neboť HTC Wildfire nepatří mezi nejsilnější kousky. Mě to ale ze začátku stačilo a tak nějak jsem to nechtěl ani řešit. Ale od doby, kdy se mi začaly nehorázně sekat Angry Birds, Doodle Jump i Teeter, tak jsem se rozhodl, že jej udělám. ROOT jsem tedy úspěšně provedl, nahrál jsem si do telefonu CM7, a užíval si svobody, kterou mi to přineslo. Bylo to super, konečně jsem zase mohl hrát hry, které jsem miloval – Angry Birds, Doodle Kump, Abduction!,…

Asi 4 měsíce potom, co jsem si udělal ROOT, jsem četl hromady článků, návodů, triků a dalších věcí, které jsem chtěl zkusit taky. Tak jsem se pustil do vývoje první ROM. Ovšem, první moje ROM byla na nic, pořád něco nefungovalo, něco padalo a celkově byla nestabilní. Nakonec jsem úplně vymazal z paměti, že se něco takového stalo. a zkoušel jsem dál různé ROMky. Poté přišly i další pokusy, ale dopadly podobně, jako můj první pokus.

Po sérii několika neúspěšných pokusů jsem si dal pauzu, ve které jsem zkoušel další ROMky od různých vývojářů. Poté jsem jednoho dne narazil na Oxygen – výborná custom ROM – rychlá, stabilní, prostě skvělá! Jak jsem ji používal, něco ve mě mi říkalo, že tohle stojí za další pokus. A tak jsem se opět pustil do pokusů. Zprvu jsem se vývoji moc nevěnoval, ale jak jsem vydal verzi „Alpha 2“, kterou jsem umístil i na XDA a ze které se rychle stala verze „Alpha 3“, která do dnešní doby sklízí úspěch, tak se vše změnilo.

Nyní jsem vydal verzi „Beta 1“, kterou lidé vychvalují do nebes. Díky fóru jsem se do vývoje tak „zažral“, že s ním nemůžu přestat.  Nejlépe mé pocity vyjádří písnička “Flux Pavilion- I Can’t Stop”.

Ukázka UI z CZRom, která sklízí na XDA úspěchy

Jakou ROM chceš vytvořit v budoucnu?
Chtěl bych vytvořit tu nejlepší – právě proto potřebuji někoho, kdo by mi napsal, co na ni zlepšit, za co mě chválí a za co naopak kárá. Není to jednoduché, a právě proto se i s mým kolegou snažíme o to, aby byl zážitek z naší ROM co nejlepší. Také bych chtěl moc poděkovat mému kolegovi, Gerolamovi (Janu Timoranskému), který mi s vývojem hodně pomáhá.

Jaká je tvoje nejlepší vzpomínka, co se stala při vývoji?
Asi ta, když se mi ozval Jan, že moje ROM jej velice zaujala a jestli nemůže s něčím pomoct. Je to velmi nadaný člověk a opravdu mi pomohl. Přeložil ROM do češtiny a do slovenštiny. Poté mi pomáhal i při budování nového GUI.

Dále mám vzpomínku, když mi uživatel Josr z androidforum.cz jako první napsal, co si o mé práci myslí. Tímto bych mu chtěl poděkovat, neboť on byl ten člověk, kvůli kterému jsem se začal snažit. A asi ta opravdu nejlepší vzpomínka je ta, že jsem to vůbec začal dělat.

Jo, spolužáci se mi sice smáli, že to nikdy nedokážu, ale zatímco já dělám teď rozhovor na AndroidMarket.cz v mých 15 letech, oni si můžou o rozhovoru s nějakým podobným webem nechat jenom zdát. Nechci je tím urazit, mám je opravdu moc rád, zažil jsem s nimi překrásné chvíle plné smíchu, někdy i vzteku a smutku, ale to ke přátelství prostě patří.

Co by jsi poradil těm, co chtějí začít tvořit vlastní ROM?
Vědět co je Android, vědět co je Linux a umět s ním zacházet, vyznat se v Javě, mít nějaký nápad a hlavně: když chceš, tak dělej! Svět nesmí zapadnout do nudného stereotypu, kdy je pro jeden telefon jenom jedna ROM a uživatel nemá z čeho vybírat. Nesmíte se bát, protože kdyby se lidé báli experimentovat, poslali bychom lidi na Měsíc? Měli bychom mikrovlnky? Nejspíš asi ne, proto se člověk nesmí bát a musí umět i trochu riskovat.

Díky za rozhovor a přeji, ať se ve vývoji daří.
Ne, to já děkuji, vůbec jsem nečekal, že bych mohl vůbec někdy dělat rozhovor s nějakým podobným webem.

XDA téma o ROM: ZDE

Balíčky ROM ke stažení: Google Drive

FaceBook s ROM: ZDE

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here