Redakce Androidmarket.cz vs Android – co nám vadí?

27

android_sad

Android není dokonalý. K bezchybnému používání tomuto už zavedenému operačnímu systému řada věcí chybí. A přestože máme zeleného robota rádi, i nás v redakci AndroidMarket.cz někdy rozčiluje. V tomto článku se dozvíte, co nám na něm nejvíc vadí.

Otevřenost může bolet

Až na výjimky se svorně shodujeme, že co Androidu škodí, jsou jeho úpravy ze strany výrobců telefonů. Způsobuje to jak nekonzistenci v uživatelském prostředí, tak zpožďování (či neuvolňování) dalších aktualizací. Snaze výrobců vylepšit staré verze Androidu, které měly některé významné nedostatky, jsme ještě rozuměli, ale roubovat svoje nadstavby na ty nové se nám nezdá. Snad jednou přijde den, kdy výrobní linku budou opouštět buďto převážně telefony s čistým systémem nebo dostanou zákazníci na výběr.

Několika z nás také dělají vrásky čínské telefony osazené Androidem. Ne snad, že bychom měli něco proti Číně, ale trend „za levno za každou cenu“ se nám nezdá. Trh je tak zaplavován hromadami levných telefonů, které kazí operačnímu systému s robotem ve znaku dobré jméno. Jsou osazovány pomalými procesory, neobsahují Google Play a jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů. Na tomhle místě zafungovala Googlu strategie s cenovou politikou Androidu, ale v pár ohledech se začíná obracet proti němu. Uživatelé těchto telefonů totiž snadno mohou ze zklamání nad Androidem jako takovým zlomit hůl, což by jistě byla škoda.

 

Je tenký plast cesta?

Sice jde o otázku vkusu, ale nemůžeme nezmínit design samotných telefonů, do nichž výrobci Android umisťují. Kromě toho, že nám několika není jasné, proč by se i high-end telefony měly vyrábět z obyčejného plastu, narážíme i na problémy jiné. Stojí za to zmínit, že současný tlak na co nejtenčí telefony nemusí být nutně tou pravou cestou. Proč by nemělo smysl vyrábět o trochu tlustší telefony, pokud by jejich rozměry byly vykoupeny silnější baterií, voděodolností či nějakou další funkcí?

A menších nedostatků by se našla řada. Našemu šéfredaktorovi Petrovi vadí nezvládnuté vyhledávání v obchodě Google Play, abych citoval: „Jakkoliv je Google na vyhledávání ten nejlepší, tak jeho algoritmus v Play je přinejlepším úplně hrozný.“ Honza Tipmann nerad vidí, jak velké korporace drtí ty malé – to je rozhodně (a po srovnání výdajů na marketing ještě rozhodněji) vidět třeba na souboji mezi Samsungem a HTC. Za sebe mohu přidat stále ještě (ve srovnání s iOS) nedostatečnou grafickou úroveň aplikací. Narozdíl od některých výše zmíněných skutečností se ale rýsuje světlo na konci tunelu a od vydání guidelines pro tvorbu holo vzhledů se začíná i sem obracet pozornost vývojářů. Ošklivě vypadající programy nechce nikdo.

 

Není všem dnům konec

Tak vidíte. Dali jsme toho nakonec dohromady docela dost – jediní, kdo mi na můj dotěrný e-mail, kterým jsem sondoval názory mezi redaktory, odpověděli, že jim na Androidu v zásadě nic nevadí, byli Vít Novotný a Tomáš Rygl. Sice mají možná preference trochu jiné, než běžný uživatel, ale určitě s nimi budete souhlasit v tom, že Androidí komunita zažívá dost možná svoje nejlepší časy. Nebo ne? Podělte se v komentářích.

A rovnou do nich napište i to, jak se vy díváte na nedostatky naší oblíbené platformy. Třeba z následné diskuze vyrobíme článek další, který nebude mít na svědomí jen několik technologických nadšenců.

 

 

27 KOMENTÁŘE

 1. Na Androidu mi vadí, že je postaven na platformě Java, kdy ani seberychlejši procesor nezajistí plynulost jako má iOS, který je napsán nativně v C++.

  • No tak sám osobně sem iphone neměl ale pár kousků jsem v ruce měl a musí říct že v plynulosti teda rozdíl moc nevidím. vlastním samsung galaxy nexus s pure androidem a s plynulostí není sebemenší problém vše jde plynule žádně zasekávání a to mám v mobilu celkem slušnej bordel plno aplikací a vše jede jak má.

  • To záleží, co berete jako Android. Pokud jádro, tak pravdu nemáte. To je samozřejmě napsané v kombinaci C a Assembleru.

   Většina aplikací pak, v čemž pravdu máte, stojí na Javě a je následně v reálném čase z mezikódu kompilovaná v DalvikVM. A je pravda, že už z architektonickýho hlediska to nemůže být nikdy tak dokonale rychlé jako nativní kód.

   Pokud je ale virtální mašina napsaná dobře a efektivně, tak je ten rozdíl skoro nepostřehnutelný i u náročnějších aplikací. A ty lze navíc na Androidu pomocí NDK psát v nativním C / C++, takže asi tak.

   To, že se Android zdá z pohledu uživatele pomalejší je dáno jinými problémy a specifiky systému, rozhodně ne ale tím, že má většinu aplikací v nenativním kódu.

   PS: Třeba Windows Phone 7.x, což je vlastně WinCE + Silverlight plugin ukazuje, že i intepretovaný kód může běžet rychle.

  • Zkusme příklad – stáhnu si nějakou hru na iPhone 5, pak na S2 s Androidem ICS a na S3 s Androidem Jelly Bean.
   Na iPhonu hra pošlape perfektně a bez chyb. Na S2 se bude sekat a lagovat a na S3 bude plynulá a také bez chyb.
   V čem bude problém? V programovacím jazyku dané hry (aplikace)? V HW? V odladěnosti operačního systému? Jen napovím – Javou to určitě nebude 🙂

 2. Mě vadí to že se nevydávají aktualizace na starší telefony např si myslím že galaxy mini by alespon ICS v poho zvládl a nebo galaxy S s Froyem vždyt to už je zralý na výsměch!!!

  • to už ale není chyba androidu google si dělá aktualizace pouze na svoje nexuse a aktualizace např. na galaxy mini je záležitost samsungu tohle je problém výrobců telefonlů že kašlou na starší typy telefonů….no a galaxy S je už taky starý telefon i google nezaručuje aktualizace donekonečna většinou se to pohybuje kolem 2let kdy je zaručená aktualizace na telefonech řady nexus.

   • To je otázka, osobně bych z toho Google klidně vinil. Mohl a díky páce v podobě Google Play si stále může dupnout a odmítnou nabízet své služby na telefony, jejihž výrobci se nezaváží k pravidelné aktulaizaci.

    Samozřejmě by to vyústilo v další tříštění Androidu, někteří výrobci by se na Google totiž vybodli a šli třeba cestou Amazon Appstore, v konečném důsledku by to ale podle mého názoru Androidu mohlo pomoci. (a nebo by ho to taky potopilo).

    • je to takový zapeklitý no 😀 třeba plno aplikací nemá podporu starších systémů (což asi není zasluhou googlu ale výrobců aplikací) a stejně to nedonutílo výrobce telefonu aby dávali podporu i staším telefonum…..samozřejmě kdyby google jak říkáš si dupnul a uplně „zmrazil“ podporu pro staré systémy aby tím donutil výrobce telefonu aktualizovat i svoje starší telefony tak bysme se asi dočkali že někteří výrobci by pod tlakem nakonec aktualizovali i starší telefony ale podle mě by na to nakonec doplatili uživatelé protože si myslím že kdyby výrobci telefonů museli aktualizovat i staré typy telefonů aniž by to sami chtěli tk by to mohlo vyústit ke špatným odflaknutým aktualizacím které by mohli napáchat víc škody než užitku….ale samozřejmě to jsou jen spekulace mohlo by to androidu a trhu se smartphony pomoci ale take by to mohlo značně uškodit

  • a k cemu by ti ten ICS jako byl? dokazes rict aspon 2 ficury z ICS, bez kterych neprezijes? nebo jenom potrebujes byt freecoolin?

   • Řada aplikací nefunguje na starších verzích, novější verze bývají subjektivně rychlejší a přinášejí vylepšený vzhled a funkcionalitu, Jelly Bean upravuje notifikace a podobně. Rozhodně bych to nevnímal jako zbytečný posun.

 3. Vase citace „Proč by nemělo smysl vyrábět o trochu tlustší telefony, pokud by jejich rozměry byly vykoupeny silnější baterií, voděodolností či nějakou další funkcí?“ jednoducha odpoved ted jde jen o byznys Vetsi baterka ? nebyly by treba zalozni zdroje do kapsy, vode odolnost to by ty mobily moc vydrzely a lidi by si méně kupovali nove a to by se obchodnikum nelibylo (nam uzivatelu ale pochopitelne ano 😀 )

  • Ta voděodolnost je jasná, ohledně baterek bych si ale dovolil trochu nesouhlasit. Pokud výrobce vůbec nějaké externí zdroje v nabídce má (vím, že něco nabízí třeba HTC), tak na tom, alespoň na první pohled, zas až tak nerejžuje. Rozhodně ne dostatečně, aby se mu kvůli tomu nevyplatilo přicházet o potenciální zákazníky.

   Problém bych spíš viděl ve stejně věci, jako u QERTY klávesnic. Naprostá většina zákazníků, nebo se tak výrobcům alespoň zdá, o to nestojí, naopak si ale cenní velké displeje, tenká těla atd.

   • Osobne mam HTC desire X a tam baterka vydrzi pri aktivnim pouzivani 2 dny a pri jen volani a psani sms sokoro az 5 dni coz je pro me vazne dost 🙂

 4. java je podla mna velmi dobra volba. IOS maju všetci rovnaký tak ako wokna. Prispôsobiť si OS je veľmi dobré. Android Linux …

 5. Já se těm nadstavbám od výrobců moc nedivím. Chytré telefony současnosti už jsou dnes daleko za chápáním tak 80% populace. V mém okolí už teď znám řadu lidí, co mají Android třeba rok a vůbec netuší, co je to nějaký Play store nebo že by se snad dalo změnit rozložení ikon na ploše nebo že slovo widget opravdu není překlep. Zrovna před týdnem jsem kolegyni, že opravdu nemusí mít na svém telefonu 2 zcela prázdné plochy a na dalších 4 po jedné nebo dvou ikonách (btw tak jí to dorazilo od výrobce). Pokud někdo udělá nadfstavbu, kde to bude vypadat jako Nokia 5110, tak to nemálo lidí udělá nesmírně štastnými….

  • jenže tito lidé si nekupují smartphone kvůli jeho funkčnosti a možnostem ale jen protože je to cool protože chtějí ukázat že na to mají a protože je to pro ně modní doplněk atd. ale jinak máš pravdu…….jen velmi málo lidí využíva potencial smartphonu naprostá většina lidí se spokojí s voláním SMS chatováním a internetem tam jejich znalost užívání smartphonu končí.

 6. Nelibi se mi ze Andrida musim neustale cistit nejakyma Cisticema mezi pameti.Nad tady tim by se meli vyvojari dost zamyslet.U Iphonu a Windows Mobile vse rychle svisti a u Andridu vse pomale a sekave.

  • cistit mezipamet je ale u androidu blbost,android je postaven tak ze ten system je tak „cyhtrý“ že si pamět ram a mezi pamět řídí sám……aplikace jsou uložené v paměti nebo mezipaměti na pozadí kvůli jejich potencialnímu přísštímu spuštění aby start proběhl rychleji ale když zaplněné místo potřebuje jiná aplikace tak ho system sám uvolní……nevím přesné detaily jak to funguje ale zhruba takhle by to mělo být…….takže ve výsledku ukončování programů a čištění mezipaměti je spíš ke škodě jelikož systém si plno ukončených aplikací stejně sám spustí na pozadí a výsledek je akorát větší spotřeba baterie když se ukončují programy…..u androidu neplatí jako u PC že čím víc volné RAM tím lépe…..a to že sou aplikace v mezipameti neznamená že využívají RAMku sou tam jen napozadí a nejsou aktivní pouze předpřipravené na spuštění (pokud se v něčem pletu budu rád když mi někdo řekne v čem nerad bych tu šířil nějaký bludy ale co zatím o androidu vím tak zhruba takto by to mělo fungovat)

 7. U Androidu se mi líbí otevřenost a možnost dělat si prakticky vše, co si usmyslím. Pokud vybavím telefon root právy, dostává moje první tvrzení zcela jiný význam.

  Android používám cca 4 roky a přes opravdu nedokonalý paskvil, který na ještě šílenějším HW neskutečně lagoval, jsme se dnes díky Jelly Bean dostali na opravdu povedený kus SW, který i na středně výkonném telefonu běhá naprosto krásně. Moje výtky směřují nejen k výrobcům, ale hlavně ke Googlu, který stále řeší jen reklamy a příjmy z nich a už neřeší Android, jakožto ekosystém. V tomto má navrch a vždy mít budem Apple, který odladí HW i SW dohromady. Tím však jeho práce nekončí, AppStore doslova hlídá a vyvojáře buzeruje, aby byly appky co nejlepší. Dnes si stáhnu Eclipse, natáhnu SDK, naklikám si pár textových polí, buttonů, vymyslím, či ukradnu algoritmus a mám aplikaci. Plno vývojářů (nebo 15-letých kluků, kteří si myslí, že naprogramováním kalkulačky, jsou vývojáři) by při programování v Cocoa naprosto vyhořelo. Tohle je věc, která mi vadí, ale bavíme se spíše o profi pohledu, nikoliv o uživatelském pohledu. Souhlasím s názorem, který tu zazněl. Je vážně spousta lidí, kteří nemají páru o tom jak se Android používá. Často se mi dostane do rukou mobil, ve kterém jsou aplikace pro denní stahování porn picture, taková appka pak obtěžuje vyskakovacími notifikacemi v podobě různých reklam. O škodlivosti takové appky si myslím své. Anebo třeba hry – známá hra Pou, to je malwarem nabytá krávovina, která jen zatěžuje HW telefonu. Skutečně odladěné hry, jako NFS, GTA VC, apod., jsou právem jiná liga a hlavně – jsou zpoplatněné. Při pohledu do Play Store se mi chce brečet, protože když chci kalkulačku, vyskočí na mě 60 variant a já musím hledat tu nejlepší. Spolehnout se na hvězdičky je také často šílenost. Recenze typu – tahle kalkulačka se mi líbí, protože má velký čísla a umí počítat – nechávám stranou. Android miluju, zkoušel jsem i jiné platformy, ale nic se nevyrovná pocitu čisté customROMky s root právy. Android není dokonalý, ale s nově příchozími verzemi se citelně zlepšuje. Jelly Bean pro mne znamenal evoluci. Byť byl Holo GUI s ICS podobný, přece je JB nesrovnale odladěnější. Key Lime Pie bude dozajista revoluce.

  • To, co popisujete ve většině svého příspěvku, je bohužel daň za přístup a filozofii platformy. Pokud by chtěl Google dosáhnout toho samého, jako Apple, musel by zásadním způsobem změnit svůj přístup k distribuci Androidu jako takového. Pokud optimalizujete OS pro pár zařízení, jde to snadno a jde to ušít poměrně na míru, ale pokud musíte mít nějaký daný základ tak, aby běžel na stovkách (ne-li tisících) různých modelů, budete k tomu přistupovat jinak.
   Stejná věc je podobná co se týče Google Play, tam od počátku Google sázel na to, že nebude vývojáře omezovat jako Apple (nemožnost programovat náhrady defaultních aplikací, přísná pravidla na obsah aplikací, dlouhá procedura) a půjde opačným směrem.
   Já toto také vnímám jako věci, které nyní Androidu škodí, ale bez nich by se nevyšvihl tam, kde je. Pokud by šel do hry se stejnou filozofií jako Apple (a dával Android třeba jen na telefony rodiny Nexus), rozhodně by neměl takový úspěch. Je to daň za to, že ho můžeme teď používat.

   Což ale rozhodně neznamená, že by nemělo smysl třeba nyní nějakým způsobem vývojáře usměrňovat a utahovat šrouby.

 8. Když to tak čtu, musím obhájit „levné číňany“. Mám například tablet od Ainol, který když vyšel, tak byl snad jediný 7″ tablet v cenové relaci pod 6 tisíc s IPS displayem, 1GB RAM a výkonným dvoujádrem. Teď se například chystám na koupi NEO N003, protože prostě neseženete žádný smartphone, který by měl takové specifikace s tak perfektní cenou. Jistě, má to své nevýhody (podpora aplikací, nekvalitní materiály,…), ale pořád lepší, než si koupit smartphone například od Samsungu, který bude stát několikanásobek a bude pomalejší, s grafickou nadstavbou zabírající RAM paměť a celkově nižšími specifikacemi.

 9. V zásadě souhlasím s článkem. Co nebylo zmíněno, je systém vnitřní/externí paměti a management dat. Vlastním starší stroj s 200MB vnitřní paměti a s Androidem 2.3, takže možná už tohle bylo vyřešeno v nových verzích, ale já už to asi budu muset vydržet. Mám nainstalováno naprosté minimum aplikací a pár gamesek k tomu a stáhnout si 30 mega Cut The Rope pro mě znamená smazat půlku telefonu. Nevím, proč se nedají stahovaná data z google play ukládat přímo na externí paměť a instalovat odtud. Na Facebooky, Skypy, Google+y a podobné appky, co musí být instalované v interní paměti, můžu rovnou zapomenout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here