Qualcomm může v Číně dostat pokutu až 1,2 miliardy dolarů

0

qualcomm

Qualcomm se podle čínských úřadů dopustil prohřešku. Americká společnost zabývající se převážně výrobou čipů údajně měla využít svého monopolu v zemi. Qualcomm, který zvýšil zisk v mezičtvrtletním srovnání na 2,3 miliardy dolarů, tedy téměř o polovinu, přesně o 42 procent může mít obavy.

Podle čínských úřadů totiž Qualcomm v zemi zneužívá svého monopolu. Hrozí mu tak velká pokuta ve výši 1 miliardy dolarů. Akcie společnosti na tuto zprávu reagovaly propadem o 6 procent, na hodnotu asi 76,4 dolarů. A to i přesto, že hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí byly lepší, než se předpokládalo. Qualcomm nyní situaci řeší s regulačními orgány.

Celý problém spočívá v tom, že část držitelů licencí podhodnocuje prodeje produktů. Samozřejmě tak docílí nižší ceny za licenční poplatky. Vedení Qualcommu pokutu údajně očekává, ale věří, že určitě nebude tak vysoká, jako zmiňovaná 1 miliarda dolarů.

Celá kauza však může mít mnohem větší dopad. Qualcomm se totiž snaží v Číně své podnikání značně rozšířit. Oznámil také, že chce investovat alespoň 150 milionů dolarů do čínských startupů, které budou zaměřeny na mobilní technologie. Podle vyjádření společnosti už v Číně aktivně investuje více než 10 let.

zdroj: cnet

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here