První Braille chytrý telefon pro nevidomé dorazí na trh letos

0

BrailleSmartphone

I přesto že současné chytré telefony nejsou ani zdaleka tak nepřizpůsobené pro zrakově postižené, jak by se mohlo zdát (viz třeba český blog blind-android[PH1] ), tak rozhodně nejde o úplně ideálně ovladatelná zařízení.

Do letošního konce roku by se to ovšem mohlo poměrně dramaticky změnit. K dokončení se totiž pomalu blíží v roce 2011 započatý projekt, v rámci kterého indický designér Sumit Dagar spolu s indickým technologickým institutem v Delhi, L V Prasad očním institutem a finanční podporou světoznámé firmy Rolex pracuje na chytrém telefonu s čtečkou Brailleova písma namísto displeje.

Samozřejmě nepůjde o klasickou placku s čtečkou přes celou plochu. Podle všeho bude telefon rozdělen do tří logických částí, úplně dole budou vcelku neměnná navigační lišta, nad ní bude čtveřice tlačítek s proměnnými popisky, nakonec nad tím bude samotná plocha schopná vytvářet dotekem rozpoznatelné obrazce.

Zde je důležité upřesnit, že by nemělo jít o klasickou Brailleovu čtečku schopnou zobrazit pouze text, ale o opravdu modulární plochu, která by si měla poradit i s vykreslením základních obrysů třeba u fotografie. Konkrétně v prezentaci z roku 2011 zmiňoval Sumit například použití při videohovoru, kdy by nevidomý mohl dotykem zjišťovat jak se ten komu volá tváří, nebo co mu přes kameru ukazuje.

Z hlediska dalšího hardwaru a softwaru je zařízení prozatím velikou neznámou. Vzhledem k označení chytrý telefon se dá ale počítat s více čí méně upravenou verzí Androidu a hardwarem nižší střední třídy. Tomu by měla odpovídat také cena, která se alespoň v Indii údajně odhaduje okolo 200 dolarů, tedy přibližně 4 000 korun českých.

http://www.youtube.com/watch?v=F2ZQU07UJXA

Zdroj: CNet

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here