Proč je lepší ztlumit hudbu na chytrém zařízení?

1

Pokud pro nás mobilní technologie něco udělala, tak změnila způsob nákupu, sdílení a poslech hudby. Když se dnes kdykoliv během dne někam vydáte, stěží nenarazíte na někoho, kdo by nebyl unášen svým vlastním hudebním světem s mini-špunty nebo masivními vytuněnými sluchátky v uších. 

Dle pátečního prohlášení Světové zdravotnické organizace (dále WHO) více než miliarda ,,mladých lidí“ (ve věku 12-35 let) riskuje ztrátu sluchu spojenou s poslechem příliš hlasité hudby. Většina z této skupiny spadá pod vyspělé země Spojených států, Evropy a jiných, kde osobní audio zařízení (jako iPody) a chytré telefony jsou natolik rozšířeny, že představují největší riziko. Náš sluch je dále velkou mírou ohrožován ohlušujícími koncerty a muzikou pouštěnou v klubech.

 1

Nepřetržité vystavení se hluku nad 85 decibelů (více než 8 hodin) nebo 100 decibelů v kratších intervalech (15 minut) je už považováno za nebezpečné. ,, Mladí lidé by si měli uvědomit, že jakmile ztratí sluch, nikdo jim ho už nevrátí“ varovala Shelly Chadha, specialistka WHO pro postižení sluchu.

Abyste si to dokázali představit, hluk během dopravní špičky v městské zóně může vystoupat až k 85 decibelům. Nicméně jsou samozřejmě i jiná místa, kde je náš sluch ohrožován také. Podívejte se třeba na sportovní stadiony. Otravné vuvuzely dokáží vydávat zvuky až o 120 decibelech. Stačí jen 9 sekund nepřetržitého vystavení zvuku takové intenzity, aby mohl způsobit poruchu sluchu.

WHO tedy doporučuje, abyste poslouchali vaše oblíbené skladby se sníženou hlasitostí a pokud si sluchu opravdu ceníte, neměli byste mít sluchátka v uších déle než jednu hodinu denně. To je celkem šílená představa pro ty z nás, kteří se sluchátky i spí. WHO dále chce, aby vlády zemí hrály aktivní roli v zavedení nařízení omezujících intenzitu hluku na veřených místech.

Jak jste na tom Vy? Posloucháte hudbu s rozumem nebo si užijete poslech až poté, co nastavíte hlasitost na nejvyšší stupeň?

zdroj: http://www.phonearena.com

1 komentář

  1. Lepší standardní hlasitost do uší než velký hluk z okolí. Nesnáším ale neustálé upozorňování na vysokou hlasitost v některých mobilech. A to i při běžné hlasitosti. Ono taky záleží na impedanci a citlivosti sluchátek a když připojím jiné, mám běžnou hlasitost a ty jejich hlášky každou půl hodinu a pípání do hudby je dost protivný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here