PRISM aneb kontroverze okolo přístupu americké vlády k uživatelským datům u Google, Microsoftu, Apple a dalších

2

Prism

S tím, že se k uživatelským datům na internetu, včetně třeba emailové komunikace, mohou v určité míře dostat vlády zemí, asi v dnešní době počítá úplně každý. Tato skutečnost se totiž už ani nikterak netají. Takový Google tak kupříkladu každý rok zveřejňuje statistiky žádostí o vydání informací uživatelů v rámci jednotlivých zemí.

I přesto všechno ale včerejší odhalení amerického programu PRISM vzbudilo velké kontroverze. Na rozdíl od třeba výše zmíněných požadavků na vydání informací, měl totiž PRISM umožňovat takřka nekontrolovaný přístup americké národně bezpečnostní agentury (NSA) a federální policie (FBI) přímo k čistým datům velkých online společností, včetně Microsoftu, Google, Facebooku, Yahoo a mnohých dalších.

První zprávy hovořili dokonce o možnosti přehrabovat se v libovolných datech uživatelů bez souhlasu dané společnosti nebo soudního příkazu, údajně měl stačit příkaz z vyšších pater NSA nebo FBI. Aby toho nebylo málo, tak takovýto zásah do soukromí měl být možný pouze u uživatelů, kteří nemají americké občanství ani nepobývají v USA, tedy těch, které nechrání americká ústava.

Proti obvinění z bezbřehého vydávání soukromých informací americkým vládním institucím se samozřejmě některé firmy okamžitě ohradily. Kupříkladu Google ústy výkonného ředitele Laryho Page a následně i mnohých dalších vyloučil, že by vydával uživatelská data mimo v prvním odstavci článku popsaného a jak jistě uznáte vcelku transparentního mechanismu. Podobně se následně vyjádřil i Facebook, Microsoft a mnozí další.

Samozřejmě je otázka, jak to tedy ve skutečnosti je. Jako nejpravděpodobnější se ale jeví varianta, že něco jako PRISM opravdu existuje, přeci jen jej nepřímo potvrdily i špičky Bílého domu, ale nejde o úplně přímý přístup bez jakýchkoliv kontrol, jak to naznačovali první informace. Tomu by nasvědčovali i poslední zprávy od CNETu a mnohých softwarových inženýrů, kteří označili existenci tajných zadních vrátek umožňující přímý přístup do datacenter velkých společností, za velmi nepravděpodobnou.

Pro bližší seznámení s PRISMem doporučuji anglické články na theVerge a Kotaku.

Zdroj: theVerge, Kotaku, busines insider

2 KOMENTÁŘE

  1. Zase hrubky. Naučte se konečně shodu podmětu s přísudkem pane Houško. Firmy i špičky jsou rodu ženského, proto v přísuudku bude tvrdé y. Pokud to nejste schopen pochopit, tak jste větší trotl, než jsem si myslel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here