Přijde o 300% rychlejší nabíjení u Li-Ion baterií?

1

Investovat do vzdělání se může vyplácet. Mnoho nápadů přijde nejen z dílen vývojářů, ale některé vznikají přímo na univerzitách. Takovým příkladem může být nový výzkum z Fakulty inženýrství na Univerzitě v Tokyu (Faculty of Engeneering The University of Tokyo). Ten by měl přinést o 300% rychlejší nabíjení pro lithium-iontové baterie.

glowing-green-battery-chargingVýkon hardwaru u našich mobilních telefonů roste neuvěřitelně rychle. To, co bychom před pár lety hledali u výkonných domácích počítačů, dnes nosíme ve svých kapsách. Co však neustále čeká na pokrok jsou baterie. Ty často mají malou kapacitu s ohledem na spotřebu mobilů. Dřívější standard pohotovostního režimu po dobu několika dnů, ne-li týdnů, je pryč a my často saháme po nabíječce i v průběhu dne. S kapacitou budeme ještě chvíli zápolit, ale rychlejšího nabíjení bychom se mohli dočkat v dohledné době.

Na Univerzitě Tokyo se podařilo najít vhodné kandidáty pro nahrazení současné konfigurace elektrolytů v bateriích, které splňují dva nejdůležitější faktory, které se u baterií očekávají. Mají vysokou reakčnost, čímž by se zrychlilo nabíjení, a mají vysokou odolnost vůči degradaci kapacity, takže by měla baterie vydržet delší dobu na původní hodnotě kapacity a klesat výrazně pomaleji – mít delší životnost. Nové složení baterií by mělo přinést nejen rychlejší nabíjení, ale také by se mohlo zvednout napětí, které by nabíječka mohla mít.

Pravda je taková, že se v mobilech možná dočkáme, původně však byl projekt určen pro jiné odvětví, konkrétně automobilové. Řešení přišlo pro automobily napájené bateriemi, aplikovatelné by však mělo být i pro baterie v mobilních telefonech.

Zdroj: Phonearena

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here