Pozor na Android červa Selfmite.b!

0

Nikdo nemá v lásce viry, malware, trojské koně nebo červy, ale tyhle malé, zákeřné, softwarové mršky jsou už tak nějak součástí používání elektronických zařízení a umí velmi dobře využívat každou skulinku v jejich bezpečnostních systémech. Tím, že je Android nejpopulárnějším systémem pro chytrá zařízení, je také jedním z nejhojněších terčů útoku malware programů a škodlivých červů. Dnes si povíme o jednom z aktuálních, který dokáže navýšit Váš účet o velmi tučnou sumu.

5

Červ pojmenovaný Selfmite.b se jeví jako o dost kritičtější a silnější verze Selfmite.a, jenž se šířil prostřednictvím APK souborů a posílal SMS zprávy prvním 20 lidem ze seznamu kontaktů. Zprávy šířily URL odkazy na podezřelé stránky, které nabádaly příjemce k instalaci alternativních obchodů s aplikacemi jako třeba Mobogenie. Selmite.a se naštěstí podařilo docela rychle zkrotit, nicméně jeho nástupce dokáže napáchat daleko větší škody. B verze červa posílá škodlivé odkazy již úplně všem kontaktům a navíc pořád dokola ve smyčkách. Je přitom úplně jedno, zda používáte Android nebo iOS.

1

,,Podle našich dat je Selfmite.b zodpovědný za rozeslání 150 000 SMS zpráv během deseti dní z více než stovky různých nakažených zařízení,“ oznámil Denis Maslennikov, bezpečnostní analytik z AdaptiveMobile. ,,Pro srovnání, je to asi stokrát větši škoda než, kterou napáchal Selmite.a.“  

24 3

Pokud má tedy Váš telefon povoleno posílat zprávy neomezeně, může Vás to stát pěkný balík. Navíc, červ používá zkracovací služby pro URL odkazy typu Go Daddy’s x.co, takže je náročné utnout škodlivé aplikaci tipec. Momentálně se už Selfmite.b projevil v zemích Kanada, Čína, Costa Rica, Ghana, Indie, Irák, Jamaika, Mexico, Maroko, Puerto Rico, Rusko, Sudán, Sýrie USA, Venezuela a Vietnam. I když v ČR ještě nikomu škodu nenapáchal, myslete na to, abyste instalovali aplikace vždy jen z důvěryhodných zdrojů.

zdroj: http://www.phonearena.com

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here