Port kancelářského programu LibreOffice na Android pokračuje

0

Už před několika měsíci jsme vás informovali, že se oblíbený kancelářský balík LibreOffice chystá na operační systém Android. Na nedávné konferenci FOSDEM zveřejnil jeden z vývojářů podrobnosti o aktuálním stavu.

Port na mobilní zařízení je stále ve velmi rané fázi vývoje. Dobrou zprávou ale je, že vše zatím probíhá bez vážnějších komplikací. Podle původních informací bude mobilní verze vydána na konci letošního nebo na začátku příštího roku. Na následujícím screenshotu můžete vidět program LibreOffice běžící na tabletu s Androidem:

Vývojáři se snaží maximalizovat množství kódu, které je použito v desktopové, mobilní i cloudové verze LibreOffice. To znamená, že místo přepisování celého softwaru nebo zachování samostatné implementace, bude stávající kód přizpůsoben pro práci v novém prostředí. Vzhledem k složitosti a sofistikovanosti kancelářské sady by psaní samostatné verze pro každou platformu nebo úplné přepsání kódů nebylo tím nejlepším řešením. Sdílený zdrojový kód umožní také stejné funkce pro všechny verze LibreOffice a možnost vzájemné spolupráce. Probíhající optimalizace výkonu kvůli běhu na mobilních zařízeních, tak přinese výhody v podobě zlepšení rychlosti také pro uživatele desktopové verze LibreOffice. Zejména pomalý start je v současné době jednou z největších nevýhod tohoto kancelářského balíku.

LibreOffice je kancelářský balík vytvořený skupinou The Document Foundation, která vznikla odchodem některých vývojářů z projektu OpenOffice.org po jeho převzetí společností Oracle. LibreOffice nabízí velké množství nástrojů pro vytváření a úpravu textových dokumentů, tabulek, prezentací, databází, vektorové grafiky a vzorců. Program je šířen zdarma a každý ho může libovolně upravovat a distribuovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here