Podvodné aplikace z Google play si stáhly miliony uživatelů

0

Vynalézavost vývojářů při aplikování škodlivého obsahu do her se posunula na další level. V Google Play se objevila trojice her s názvy DurakIQ test a history app, které obsahovaly otravný malware.

Durak-game-GP

Po nainstalování aplikace Durak se jeví vše v pořádku a herní aplikace běží naprosto bez problému. To samé se týkalo i dalších aplikací nesoucích název IQ test a history app. Tento bezproblémový stav však trval pouze do té doby, než došlo k restartu vašeho mobilu nebo tabletu. Zhruba po týdnu od restartu začnete mít pocit, že s vaším zařízením není něco v pořádku. Některé aplikace dokonce vyčkávají až 30 dní, než ukážou svou pravou tvář. A upřímně, kdo po 30 dnech ještě pozná, která z nainstalovaných aplikací stojí za tím abnormálním chováním, že?

Přitom hru s názvem Durak si stáhlo 5 – 10 milionů uživatelů, jak uvádí Obchod Google Play.

Co konkrétně má škodlivý adware na svědomí?

Pokaždé, když své zařízení odemknete, se vám zobrazí reklama, která vás fiktivně varuje před určitým problémem, např. že je zařízení nakaženo, má zastaralý software či je plné porna. To je samozřejmě naprostá lež. Poté jste nabádáni provést určitou akci, a pokud tuto akci provedete, budete přesměrováni na falešné škodlivé stránky, pochybné online obchody s aplikacemi, nebezpečné aplikace, které se za vašimi zády pokouší posílat prémiové SMS nebo na aplikace, které pro vás s minimální přidanou hodnotou sbírají až příliš mnoho vašich osobních informací.

Všechny škodlivé aplikace byly po upozornění společnosti Eset z Google Play odstraněny, zároveň jedna z předních společností zabývající se bezpečností na internetu doporučuje využívat jejich aplikaci Avast Mobile Premium, která detekuje a ochraňuje uživatele před nechtěným adwarem.

Zdroj: blog.avast.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here