Opera zahodí vlastní vykreslovací jádro Presto a přejde na WebKit

1

opera ico

Nepočítáme-li obskurní komunitní internetové prohlížeče s naprosto zanedbatelným tržním podílem, tak se na trhu pohybují v podstatě jen čtyři vykreslovací jádra, tedy ty technologie zodpovědné za intepretaci HTML a zobrazení samotných stránek. Google Chrome, Safari, Maxthon, Dolphin a řada dalších používá zřejmě nejrozšířenější WebKit, Internet Explorer vlastní Trident, Firefox Gecko a Opera Presto.

Poslední zástupce, Presto, ovšem již moc dlouho na trhu nebude. V rámci oslav 300 000 aktivních uživatelů Opery měsíčně totiž společnost oznámila, že z vlastního vykreslovacího jádra přejde v rámci všech prohlížečů, tedy jak desktopových, tak i mobilních, na celkově používanější WebKit.

To by se na první pohled nemuselo zdát až zas tak překvapivé, pokud si totiž dobře vzpomínáte, tak Opera již o WebKitovém prohlížeči mluvila dříve. V té době šlo ale o experiment, v rámci jehož představení byli všichni ubezpečeni, že se jeho vývoj klasického prohlížeče – tedy toho postaveného na Prestu nijak nedotkne.

Prvních ukázek webkitové Opery bychom se údajně měli dočkat na nadcházejícím veletrhu MWC v Barceloně. Je však otázkou, jestli jí není myšlen právě experiment Opera Ice.

Velkou neznámou také je, k čemu změna vykreslovacího jádra dospěje. Objevují se totiž určité teorie, tvrdicí, že pádem Presta získá WebKit v podstatě veškerý podíl mobilních prohlížečů, což ještě více přispěje k již tak problematickému dodržování obecných standardů, tedy k situaci, která před nedávnem zapříčinila například aféru Windows Phone a Google Map.

Zdroj: theVerge, zive.cz 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here